Ρετρό αντικείμενα που άλλαζαν χρώμα με τη θερμότητα

alkis21

ΚickOff World Champ 2013
Joined
16 Οκτ 2008
Μηνύματα
2.603
Αντιδράσεις
202
Σας θυμίζει κάτι ο τίτλος του topic;

Τα πιο κλασσικά αντικείμενα αυτού του είδους ήταν τα "δαχτυλίδια διάθεσης", τα οποία υποτίθεται ότι άλλαζαν χρώμα ανάλογα με τη διάθεσή σου. Στην πραγματικότητα περιείχαν κάποιο ευαίσθητο θερμοχρωμικό υλικό.

fetch


Αυτά ήταν αρκετά συνηθισμένα και νομίζω πως υπάρχουν ακόμα. Όμως στα 80s ήταν πολύ της μόδας και πολλά άλλα παρόμοια αντικείμενα τα οποία έχω πάρα πολλά χρόνια να δω: Αγαλματίδια, βάζα κι άλλα διακοσμητικά χώρου που καλυπτόταν από μια επίστρωση σαν glitter (αδυνατώ να τα περιγράψω καλύτερα) η οποία άλλαζε χρώμα με τις μεταπτώσεις του καιρού. Θυμάμαι ότι είχαμε ένα αγαλματάκι γοργόνας στο σπίτι που ήταν αρκετά εντυπωσιακό.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είχαμε και εμείς κάτι μπιμπελά από βαφτίσεις που ανάλογα με τη θερμοκρασία άλλαζαν το χρώμα τους. Μωβ στο κρύο, μπλε σε κανονική θερμοκρασία και φούξια στη ζέστη (αν θυμάμαι καλά. #) )
 
...κι αν χαιδευες τη γατα σου (η οποια εχει διαφορετικη θερμοκρασια απο τον ανθρωπο βεβαιως) σου ελεγε οτι εχεις... καψες :)
 
Παρόμοια σκηνικό έπαιξε και σε "κάρτες μέτρησης στρες".

Σε μέγεθος και στυλ "πιστωτικής κάρτας", με το γνωστό αυτοκολλητάκι

που άλλαζε χρώμα βάσει θερμοκρασίας ή/και διάθεσης.
 
alkis21 είπε:
Όμως στα 80s ήταν πολύ της μόδας και πολλά άλλα παρόμοια αντικείμενα τα οποία έχω πάρα πολλά χρόνια να δω: Αγαλματίδια, βάζα κι άλλα διακοσμητικά χώρου που καλυπτόταν από μια επίστρωση σαν glitter (αδυνατώ να τα περιγράψω καλύτερα) η οποία άλλαζε χρώμα με τις μεταπτώσεις του καιρού. Θυμάμαι ότι είχαμε ένα αγαλματάκι γοργόνας στο σπίτι που ήταν αρκετά εντυπωσιακό.
Ενα τετοιο αγαλματιδιο υπαρχει ακομα στο σπιτι αν και πλεον δε ''λειτουργει''.

Παρολο που εσπασε σε 4 κομματια το κολλησα και υπαρχει ακομα.

Πλεον παραμενει οπως στη φωτο...λειπει ενα κομματι(δεξια) βεβαια αλλα εστω και ετσι υπαρχει.

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
exetlaios είπε:
Παρόμοια σκηνικό έπαιξε και σε "κάρτες μέτρησης στρες".Σε μέγεθος και στυλ "πιστωτικής κάρτας", με το γνωστό αυτοκολλητάκι

που άλλαζε χρώμα βάσει θερμοκρασίας ή/και διάθεσης.
Ωωωω ναι ειχα μια κασετινα που ειχε τετοιο ενσωματωμενο θερμομετρο!!! Περασα απειρες μαθηματοωρες τριβοντας το με τα χερια μου για να ανεβει το κοκκινο!!!
 
Εγω είχα κατι αυτοκινητάκια , που τα έβαζα κατω απο την τρεχουμενο νερο και αλλαζανε χρώμα (απο το κρυο) !! μετα απο πολλα χρόνια είπαν οτι προκαλουσαν καρκινο και μου τα πετάξανε...
 
Τέτοια δαχτυλιδάκια υπάρχουν ακόμη..Υποτίθεται πως ανάλογα με την διάθεση αλλάζουν χρώμα.Είχα ένα τέτοιο πριν 4-5 χρόνια, όταν αγαπούσες κάποιον γινόταν μπλέ κτλ κτλ.Το φόρεσε λοιπόν μία φίλη μου στον δικό της και του πε με αυστηρό ύφος : δεν πας πουθενα αν δεν γίνει μπλέ!!χαχαχ

Τα αγαλματάκια-γοργόνα τα θυμάμαι, είχαμε κι εμείς δεν νομίζω να υπάρχει ακόμη..αλλά ήταν πολύ όμορφα έτσι που άλλαζαν χρώμα.
 
Gryzor είπε:
Ωωωω ναι ειχα μια κασετινα που ειχε τετοιο ενσωματωμενο θερμομετρο!!! Περασα απειρες μαθηματοωρες τριβοντας το με τα χερια μου για να ανεβει το κοκκινο!!!
:bow:

Τις θυμάμαι! Η "εκπαίδευση" στο κόκκινο! :rofl:
 
s-stratos είπε:
Εγω είχα κατι αυτοκινητάκια , που τα έβαζα κατω απο την τρεχουμενο νερο και αλλαζανε χρώμα (απο το κρυο) !! μετα απο πολλα χρόνια είπαν οτι προκαλουσαν καρκινο και μου τα πετάξανε...
ναι της hotwheels,τρομερα οντως.στην αγγλικη ονομασια πως λεγοντε,οσο για τον καρκινο,ολα ειναι σχετικα μιας και ολα μας προκαλουν πλεον
 
Εγώ πάλι θυμάμαι κούπες με όμορφες κοπέλες ντυμένες με μπικίνι που όταν έβαζες ένα ρόφημα καυτό έβγαζαν τα ρούχα τους!
 
Μα φυσικά, το γνωστό "Fever test", που το ακουμπούσες στο μέτωπο και άναβε το κόκκινο ή το πράσινο γράμμα, ανάλογα με τον πυρετό σου !
 
ΦΖΠ1 είπε:
Μα φυσικά, το γνωστό "Fever test", που το ακουμπούσες στο μέτωπο και άναβε το κόκκινο ή το πράσινο γράμμα, ανάλογα με τον πυρετό σου !
Και μάλιστα, εγώ είχα πάρει ένα από τους Ρωσοπόντιους, σοβιετικής κατασκευής φυσικά, που αν είχες πυρετό άναβε το ντα ενώ αν δεν είχες το νιετ.
 
Θυμάμαι τα μικρά logo των transformers που ήταν κολλημένα πάνω τους να αλλάζουν χρώμα ανάλογα με τη θερμοκρασία.Πολλές φορες τα τρίβαμε κιόλας για να πετύχουμε το επιθυμίτο χρώμα.
 
Πίσω
Μπλουζα