Ρετρό "αρπαχτές" σε αναψυκτήρια

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.051
Θυμάστε εκείνα τα χρυσά χρόνια, που τα διάφορα λαικά "είδωλα" , εκτός από το μπουζουκάδικο που εμφανίζονταν κανονικά,

έκαναν συχνά-πυκνά και καμιά "αρπαχτή" σε συνοικιακά αναψυκτήρια, για να μπορέσει να τους δει και ο απλός κοσμάκης

(που δεν είχε χρόνο-ή-χρήμα να πάει στα σκυλάδικα) ;

Έχετε εμπειρίες από εμφάνιση λαικών "ειδώλων" σε αναψυκτήρια ;

attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στον κιν/φο "Ερμη" στο Αιγαλεω ειχαμε δει Ζαγοραιο, Δημητριου και τον μιμο Σταυρο Νταφλο{ ; } να "κανει" την Λιτσα Διαμαντη (πρεπει να το εχω και σε κασετα ολο το προγραμμα)...

Στο "Ακρον" (της φωτο),που πρεπει να ειναι το αναψυκτηριο του Μπουρνελη,πηγαμε μερικες φορες... Ειχαμε δει τον ιδιο τον Μπουρνελη και τον Ξανθοπουλο να τραγουδαει...

Το '91 θυμαμαι ειχαμε παει σ'ενα στην Παλληνη ,με Βασιλη Καρρα και Τσακωνα... Ειχα παρει και αυτογραφο απο την Βερα Γκουμα... :flower:
 
Αναψυκτήριο "Παλλήνη", εποχή 87-88, κάπου εκεί. Τώρα είναι νομίζω γήπεδα 5χ5 στη θέση του. Είχα δει την Καίτη Γαρμπή με ένα ασημί λαμέ φόρεμα να τραγουδάει το "Φαντασματάκι"...

Πάντως, αν και το λες "αρπαχτές", με σχετικά λίγα λεφτά και με μια μπύρα π.χ., μπορούσες να δεις πολύ μεγάλα ονόματα, όπως Κόκοτα, Μαργαρίτη, Μαίρη Λίντα κλπ. δεν λέγαν πολλά, 5-6 τραγούδια ο καθένας, και το πρόγραμμα άλλαζε κάθε βδομάδα. Κυκλοφορούσαν φυσικά, όπως φάνηκε ήδη, οι σχετικές αφίσες...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλησπέρα και από μένα :)

Αγαπητή κοινότητα RetroManiaX, απέδειξες για μια ακόμα φορά τη σημασία της ύπαρξής σου! Κατόπιν συζήτησης-αναπόλησης με τους γονείς για τις μέρες τέλη 80-αρχές 90, τότε που ακόμα βγαίναμε συχνά έξω για φαγητό ή θέατρο, αναφέρθηκε και το "Άκρον" του Γιάννη Μπουρνέλη. Έσπευσα, λοιπόν, αμέσως να δω αν υπάρχει αντίστοιχο θέμα στο forum. Και, φυσικά, έπεσα πάνω σ'αυτό το thread! (Σιγά μη δεν υπήρχε :p ).

Επειδή δεν ήμουν αρκετά μεγάλος όταν πηγαίναμε (έκλεισε όταν ήμουν μόλις 7 ετών), δεν θυμάμαι λεπτομερώς πράγματα και καταστάσεις, παρά μόνο, και περιστασιακά, την Α-ΠΙ-ΣΤΕΥ-ΤΗ "τρέλα" του Μπουρνέλη επί σκηνής και το ότι κάθε μέρα είχε καλεσμένο και κάποιο "όνομα" του πενταγράμμου. Εδώ θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα panp, ότι δεν είναι σωστό να μιλάμε για αρπαχτές, καθώς ο καθένας μπορούσε, με μικρό αντίτιμο, να συνδυάσει τραγούδι και γέλιο, και μάλιστα με μεγάλα ονόματα "της νύχτας". Και οι ίδιοι οι καλλιτέχνες το διασκέδαζαν εξίσου, απ' ότι μου λένε οι γονείς. Οι αφίσες που αναφέρθηκαν παραπάνω, θυμάμαι ακόμα ότι γέμιζαν δρόμους όπως η Αχαρνών και η Πατησίων. Μάλιστα, ακόμα υπάρχουν σε παρατημένα σημεία ξεθωριασμένες να μας θυμίζουν τις εποχές εκείνες... Επίσης, είναι μελανό σημείο των καιρών ότι, αφότου έκλεισε, έγινε MacDonalds :( :( :(

Οι μεγαλύτεροι του forum καλούνται να παραθέσουν συγκεκριμένα στοιχεία για αυτές τις παραστάσεις, για να θυμούνται οι παλαιότεροι και να μαθαίνουν οι νεότεροι. Κι εγώ ανήκω κάπου ανάμεσα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μιλώντας για "αρπαχτές" θα ήθελα να αναφέρω ότι ο Βασίλης Μητρόπουλος (μαζί με την Έλενα Βέντη)

κάνουν μια σειρά από εμφανίσεις στο μπαρ "Bella Vita" (Αθήνα, έναντι ξενοδοχείου Παρκ).

Ήδη εχθές, προέβησα σε επιτόπια αναγνώριση και το όλο concept πέρασε το "Εχετλαιικό τεστ διασκέδασης" με άριστα.
 
Εχω στα σχεδια μου να ανεβει δημοσκοπηση με τους πιο συμπαθεις Βοσκοπουλους-wannabe και ο Μητροπουλος ειναι σιγουρα στις επιλογες. Ειδα μια φωτο απο το happening btw.
 
Καλοκαίρι 1988. 

Ήταν σε ένα αναψυκτήριο στη Λένορμαν [Κολωνό] - δεν θυμάμαι πως λεγόταν - και πήγαμε να δούμε τον Πασχάλη που εκείνη την εποχή είχε κάνει δυναμικό come back με το άλμπουμ "9 τρόποι αγάπης" και γινόταν κυριολεκτικά χαμός από κοριτσόκοσμο!!!

Φωνές, ουρλιαχτά, σκισίματα ρούχων, που να τα έβλεπε ο Ρουβάς!!!
 
Τυχεροι εσεις στην Αθηνα ειχατε και τετοια...Στην επαρχια ηταν λιγο αλλιως τα πραγματα
 
Πίσω
Μπλουζα