Ρετρό αρχικά, που ποτέ δε μάθαμε τι σημαίνουν...

panp

Banned
Joined
25 Μάρ 2012
Μηνύματα
1.469
Αντιδράσεις
195
Αλήθεια, σας έχει τύχει να γνωρίζετε αρχικά (αρκτικόλεξα) διαφόρων πραγμάτων, να τα χρησιμοποιείτε επί δεκαετίες, αλλά ποτέ να μη μάθατε τί σημαίνουν;

Να τα δικά μου παραδείγματα :

-ΟΔΔΗΣΥ : κάτι περί Δημόσιου Υλικού. Όταν μετονομάστηκε σε ΟΔΔΥ έμαθα ότι σημαίνει Οργανισμός Διαχείρισης Δημόσιου Υλικού...

-ΚΑΤΕΕ : Αυτό που έμπαινες όταν δεν περνούσες στο Πανεπιστήμιο. Τη σημασία αγνοώ έως σήμερα.

- ΣΕΛΕΤΕ : Μια σχολή καθηγητών ΤΕΙ, αλλά το τι σημαίνει το αγνοώ επίσης έως σήμερα.

- ΚΑΦΑΟ : Κουτί του ΟΤΕ στο δρόμο. Φυσικά ούτε να το σκέφτεστε ότι γνωρίζω τι σημαίνουν τα αρχικά...

Μήπως θέλετε να μοιραστείτε μαζί μας αρχικά που ακόμα και σήμερα δεν ξέρετε τι σημαίνουν; (και χωρίς προηγουμένως να "κλέψετε" στο Google, φυσικά...)

Τιμής ένεκεν για το ξεκίνημα, το τραγούδι του Τζίμη Πανούση "Π.Χ." :


και οι στίχοι του :

ΕΛΤΑ ΗΛΠΑΠ ΗΣΑΠ ΟΣΕ

ΟΓΑ κ' ΦΠΑ

ΕΠΕ ΟΕ ΑΕ ΥΠΕ

Κουπλέ

ΔΕΗ ΠΑΣΟΚ ΚΑΠΗ ΟΤΕ

ΚΥΣΙΛ ΚΥΣΕΑ ΑΓΕΤ ΑΓΕΣ

ΚΚΕ ΣΕΛΕΤΕ ΚΑΤΕΕ

ΑΤΑ ΑΤΕ ΕΤΒΑ ΕΤΕ

ΟΑΣΑ ΤΘΔΕ

ΠΕΡΠΑ ΚΕΠΑ ΑΚΕΠ ΠΑΕ

Κουπλέ

ΔΕΗ ΠΑΣΟΚ ΚΑΠΗ ΟΤΕ

ΚΥΣΙΛ ΚΥΣΕΑ ΑΓΕΤ ΑΓΕΣ

ΚΚΕ ΣΕΛΕΤΕ ΚΑΤΕΕ

ΕΔΙΚ ΕΡΕ ΕΝΕΠ ΝΔ

ΚΚΕ-ΜΛ

ΕΙΝΑΠ ΕΣΥ ΓΕΣΕΕ ΔΣ

ΖΟΥΛΟΥ

ΔΕΗ ΠΑΣΟΚ ΚΑΠΗ ΟΤΕ

ΚΥΣΙΛ ΚΥΣΕΑ ΑΓΕΤ ΑΓΕΣ

ΚΚΕ ΣΕΛΕΤΕ ΚΑΤΕΕ

Θα πάρω σιδερόβεργα Παναγιά μου

Μολότοφ κι αλυσίδες

Και θα τα κάνω βίδες

Θα πάω στον Καραμπελιά Παναγιά μου

Που 'χει λεβέντες νέους

Αναρχικούς κι ωραίους

Ώπα η επανάσταση !
 
Μόνο το ΣΕΛΕΤΕ γνωρίζω: Σχολή Εκπαιδευτικών Λειτουργών Επαγγελματικής & Τεχνικής Εκπαίδευσης.

Το Καφάο νομίζω ότι δεν είναι αρχικά! Μπορεί και να κάνω λάθος όμως.
 
Ναι, αλλά το θέμα δεν είναι επεξηγηματικό. Έχεις εσύ δικά σου αρχικά που να τα λες χωρίς να τα ξέρεις (και φυσικά να μην τα ψάξεις και τώρα); Π.χ. ΓΕΝΟΠ, λέω εγώ;
 
Άρα είναι η ανάγνωση των γραμμάτων KV στα γερμανικά : Κ= Κα, V = Φάου !
 
Εγώ θυμάμαι την ΟΥΛΕΝ που έλεγε η γιαγιά μου για την ύδρευση της Αθήνας. Υποθέτω ότι τα ΟΥ θα είναι ίσως Οργανισμός Ύδρευσης αλλά για τα υπόλοιπα... :xm:
 
τα υπολοιπα θα σημαίνουν λεκανοπέδιο λογικα
 
Όχι, ήταν αγγλική εταιρία που κατασκεύασε το φράγμα Μαραθώνα το 1929 και εμεταλλέυτηκε το δίκτυο για κάποια χρόνια, και λεγόταν ULEN. Αντίστοιχα, της ΔΕΗ προϋπήρξε μια "Power". (από τότε αποκρατικοποιήσεις, κρατικοποιήσεις και δώσ' του πάλι...)

ΟΚ, είναι ωραίο τότε με αφετηρία αυτό το θέμα τελικά να μαθαίνουμε !
 
Ναι, μαθαίνουμε!

Μέχρι στιγμής fail είμαστε πάντως, αφού ούτε το ΚΑΦΑΟ ούτε το ΟΥΛΕΝ ήταν αρχικά. :D
 
Μη ξεχνάμε τη θρυλική ΜΟΜΑ = Μεικτές Μονάδες Μηχανικού (και) Ανασυγκρότησης.
 
To AΣΔΕΝ τελικά είναι Έβρου-νήσων ή εσωτερικού-νήσων;
 
Ανώτερη Στρατιωτική Διοίκηση Εσωτερικού και Νήσων απο ιδρυσεως της ;)
 
exetlaios είπε:
Μη ξεχνάμε τη θρυλική ΜΟΜΑ = Μεικτές Μονάδες Μηχανικού (και) Ανασυγκρότησης.
Thanks για το ΜΟΜΑ, ήταν αυτό ακριβώς που εννοούσα ανοίγοντας το θέμα ! Πλήρης άγνοια της ερμηνείας της λέξης ! :clap:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν ξέρω αν πρόκειται για αρχικά αλλά ποτέ δεν έμαθα τι σημαίνουν ΡΕΟ, ΝΤΕΚΑΒΕ, καναδέζα και φυσικά ΚΑΦΑΟ!
 
ΡΕΟ=REO παλιά Αμερικάνικη εταιρία που κατασκεύαζε φορτηγά (από εκεί πήρε το όνομα και το συγκρότημα Reo Speedwagon, αν τους έχεις ακουστά)

ΝΤΕΚΑΒΕ=DKW, και πάλι παλιά εταιρία αυτοκινήτων, Γερμανική αυτή

Καναδέζα=αργκό του ΕΣ (Ελληνικός Στρατός :p ) για έναν συγκεκριμένο τύπο ελαφρού φορτηγού. Ανάλογα με την εποχή, το όχημα ήταν διαφορετικό. Τα πρώτα ήταν Αμερικανοκαναδικής προέλευσης, εξ ου και "καναδέζα". Στην σύγχρονη εποχή, το όχημα αυτό είναι Γερμανικό Mercedes, οπότε η Καναδέζα πολιτογραφήθηκε αλλού...

Το ΚΑΦΑΟ το είπαμε ήδη. :)
 
Εχμ, με τον ΕΣ έχουμε ένα θεματάκι εμείς τα κοριτσάκια, ΑΣιΜι, ΚαΨιΜι και .... με κινέζο όμως έχουμε μάθει μερικά)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΑΣΜ = Αριθμός στρατιωτικού μητρώου (ΑΣΜΑ στην Αεροπορία)

ΚΨΜ = Κέντρο Ψυχαγωγίας Μονάδας

Να προσθέσω κι άλλα δικά μου : ΠΙΚΠΑ (γνωρίζω μόνο την αρχή, "Πατριωτικόν Ίδρυμα...", ΠΑΣΕΓΕΣ, και από τον αθλητικό χώρο το γνωστό γήπεδο ΓΣΠ της Κύπρου (ΓαΣιΠι).

Θα ήθελα επίσης να με φωτίσει ο Θεός κάποτε να μάθω τι σημαίνει ΑΔΕΔΥ !

Τέλος να αναφέρω ότι εδώ και χρόνια τα αρχικά ΣΕΒ μετατράπηκαν από "Σύνδεσμος Ελλήνων Βιομηχάνων" σε "Σύνδεσμος Ελληνικών Βιομηχανιών". Γιατί φυσικά οι Έλληνες βιομήχανοι εξέλιπαν...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
panp είπε:
...Θα ήθελα επίσης να με φωτίσει ο Θεός κάποτε να μάθω τι σημαίνει ΑΔΕΔΥ !
...
Ανώτατη


Διοίκηση



Ενώσεων



Δημοσίων



Υπαλλήλων


 


Είναι το ανώτατο συνδικαλιστικό όργανο των δημ. υπαλλήλων... σα να λέμε η Γ.Σ.Ε.Ε. των Δημ. Υπ.


Μπορείς να με λες απλά "Juanita":biglaugh:

 

 
 
το ..ΚΠΑ του ΠΙΚΠΑ είναι "Κοινωνικής Προνοίας Ανηλίκων. (Εμείς που ήμασταν ναυτιώτες όχι στρατιώτες, δεν είχαμε αριθμο στρατιωτικού μητρώου αλλά "Αγαμί". Αριθμό Γενικού Μητρώου).
 
Άκουγα για το ΤΑΜΠΥ ΥΕΘΑ :eek: και έλεγα ''σιγά μην υπάρχει, τάμπυ έλα τώρα πλάκα είναι, όνομα σε ζωάκι είναι'' και τελικά μετά από χρόνια ανακάλυψα πως είναι το Ταμείο Αρωγής Μονίμων Πολιτικών Υπαλλήλων Υπουργείου Εθνικής Άμυνας!
 
Πίσω
Μπλουζα