Ρετρό "βασιλικά" σουβενίρ

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.051
Την εποχή που οι συζητήσεις για το μέλλον της βασιλείας ήταν ακόμα επίκαιρες, οι οπαδοί του θεσμού δεν παρέλειπαν να εκφράζουν τις πολιτικές τους απόψεις με διάφορα "χαριτωμένα" σουβενίρ :
 
v1wg7.jpg
 
Εγω τα βρισκω φανταστικά!ειδικά ως ντοκουμέντα ειναι ανεκτίμητα αν ξερεις που μπορω να βρω πες μου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στο εξοχικο μου εχουμε κατι δισκους και πιατα με βασιλιαδες, το Βενιζελο και τους αδελφους Κέννεντυ (?!?!?!) 8)

Μια οικογενειακη φιλη ελεγε οτι κι αυτη εχει "δισκους τους" και ρωτησα αν η οικογενεια Κεννεντυ ειχε και τραγουδιστες :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μεταξύ μας, ό,τι και να πιστεύει κανείς, κακόγουστα είναι! όπως είναι κακόγουστα και τα αγαλματάκια του πάπα που συγκινούν τόσο τους καθολικούς ανά τον κόσμο βεβαίως βεβαίως :sealed:
 
Πιστεψε με, δεν συγκινουνται ολοι οι καθολικοι με αγαλματακια του Πάπα. Ειναι θεμα αισθητικης, ηλικιας και κουλτουρας, και οχι προσωπολατριας.

Στο εξωτερικο παντως εχω δει πλαστικα αγαλματακια και μπουκαλακια με αρωματα και γαλακτώματα με αγίους :( Ευχομαι τετοιες μοδες να εκλείψουν το συντομοτερο.

Το να βρισκεσαι η φατσα σου παντου, ειναι η καλυτερη μορφη προπαγανδας.
 
Rakeesh είπε:
Πιστεψε με, δεν συγκινουνται ολοι οι καθολικοι με αγαλματακια του Πάπα. Ειναι θεμα αισθητικης, ηλικιας και κουλτουρας, και οχι προσωπολατριας.
Στο εξωτερικο παντως εχω δει πλαστικα αγαλματακια και μπουκαλακια με αρωματα και γαλακτώματα με αγίους :( Ευχομαι τετοιες μοδες να εκλείψουν το συντομοτερο.

Το να βρισκεσαι η φατσα σου παντου, ειναι η καλυτερη μορφη προπαγανδας.
ίσως δεν το διατύπωσα σωστά! φυσικά και δεν συγκινούνται όλοι οι καθολικοί , αλλά έχω δει πολλά νέα παιδιά να κουβαλάνε αγιασμό σε μπουκαλάκια με τη μορφή αγίων και έμεινα! όπως και δε χρησιμοποιούν όλοι οι χριστιανοί το σταυρό σαν/αντί για κόσμημα αλλά είναι αρκετοί που το κάνουν (με πολύ κίτς αποτελέσματα).

πάντως διαφωνώ με την τελευταία σου πρόταση. είναι ο πιο σίγουρος τρόπος να σε σιχαθούν και οι κάτοικοι του τελευταίου χωριού 8)
 
Αναβίωσε η μόδα τους λέει, επί της ευκαιρίας των γάμων του Νικολάου στις Σπέτσες...η φωτό από ντόπιο μαγαζί σουβενίρ, κυκλοφόρησε πρόσφατα στο διαδίκτυο.

picture.php


..και αναρωτιέμαι:οι αγοραστές αυτών των αντικειμένων ψηφίζουν;..κι αν ναι, η ψήφος τους έχει την ίδια βαρύτητα με τη δική μου;..Οϊμέ!




 
εμ, κι εμένα με ενοχλεί που άτομα χωρίς παιδεία και αισθητική έχουν δικαίωμα ψήφου αλλά δε με καταλαβαίνει κανείς :D

η δημοκρατία έχει και τις αδυναμίες της ...
 
Το να βρισκεσαι η φατσα σου παντου, ειναι η καλυτερη μορφη προπαγανδας.

...εχει κανει κανεις απο Ανατολικη Ευρωπη μερια πριν τα 90ς?
 
Αλλο ενα Ρετρο Σουβενιρ!(πλεον)... Σημαιουλα της Βασιλικης Πολεμικης Αεροποριας
picture.php
 
Εμενα δεν μου φαινεται κακο το να συγκινουνται οι ανθρωποι με κατι τετοια ειτε για πολιτικούς ειτε για θρησκευτικους λογους απλά κιτς και μαλιστα χαριτωμένο κιτς. Ωραια σημαιουλα! Εδω στην Αγγλια τωρα που θα παντρευτεί ο Ουιλλιαμ θα γινει χαμος με δαυτα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επι 3 χρονια ηταν ησυχο το thread - ας το κρατησουμε ετσι προς το παρον.
 
Πίσω
Μπλουζα