Ρετρό βιβλία "μαγείας"

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.041
Το συγκεκριμένο βιβλίο "μαγείας", παίζει να είναι από τα πιο παλιά που κυκλοφορούν.

Από τότε που είχα πρωτοπάει σε έκθεση βιβλίου (εποχές γυμνασίου) μέχρι τις μέρες μας,

το πετυχαίνω συχνά-πυκνά σε βιτρίνες η αυτοσχέδιους πάγκους.

Έχετε άποψη για το συγκεκριμένο, ή για παρόμοια βιβλία "μαγείας" ;

attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αυτο το πετυχαινω και εγω οντως συχνα σε παγκους δεν θυμαμαι κατι παρομοιο στην ελλαδα υπαρχει αυτο το site ομως http://www.puzuzu.com
 
Νομίζω ότι το συγκεκριμένο δεν πωλείται πλέον επισήμως.

Πριν πολλά χρόνια, όντας μαθητής, βρέθηκα στο βιβλιοπωλείο Μαλλιάρης-Παιδεία με ένα φίλο μου και έτυχε να δω από κοντά.

Μάλιστα είχε χοντρό εξώφυλλο.

Περιέχει απίστευτες μπουρδολογίες.

Διαβάζαμε τυχαία αποσπάσματα και γελούσαμε - το άκρον άωτον της ανοησίας !

Θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι για μια συνταγή έπρεπε να βρεις, λέει, "χέρι κρεμασμένου" !

Και τσάμπα να μου το έδιναν δεν θα το έπαιρνα.

Υποθέτω ότι και τα όμοιά του την ίδια στάθμη μπουρδολογίας έχουν....

-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
O puzuzu [edited by Kambia] !το συγκεκριμενο βιβλιο πωλειται ακομη [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
exetlaios είπε:
Το συγκεκριμένο βιβλίο "μαγείας", παίζει να είναι από τα πιο παλιά που κυκλοφορούν.



V.I.Smirnov είπε:
Νομίζω ότι το συγκεκριμένο δεν πωλείται πλέον επισήμως. 


Θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι για μια συνταγή έπρεπε να βρεις, λέει, "χέρι κρεμασμένου" !



 




Nina_Ekavh είπε:
O puzuzu ειναι αναξιοπιστος...δεν θεωρειται καν μαγος..παρα μονο για παιδικα παρτυ!το συγκεκριμενο βιβλιο πωλειται ακομη και ειναι δοκιμασμενο οτι πετυχαινει...προσωπικη πειρα...
 


Δεν μπορει να λεγονται δημοσια αναλογοι ισχυρισμοι , να εξαπτουν την φαντασια περιεργεια ,και να παροτρυνονται πειραματισμοι και συμπεριφορες bla bla bla /τα αυτονοητα ............


 

 





 
...Κυκλοφορεί χέρι κρεμασμένου στο εμπόριο; :D
 
Δεν ειναι η μονη συνταγη μεσα στο βιβλιο...-.-
 
Ναι δεν είναι η μόνη συνταγή, Θυμάμαι μία που έλεγε για βρασμένο κεφάνι σκύλου!!! Πόση αρρώστια???!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Κάπου πρέπει να υπάρχει αυτό το βιβλίο στο πατάρι... Ήταν ένα από το "ερευνητικά" βιβλία του ξάδερφου μου...
 
ναι..επανερχομαι και λεω οτι δεν ειναι η μονες συνταγες αυτες που περιγραφετε [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Υπάρχουν βιβλία πολύ παλαιότερα και πιο συλλεκτικά, όπως του Dr Dee και του Faust. Πολύ πρίν τον Crowley και τον Anton Lavey που πιστοποίησαν όλο αυτό το κινημα. Αλλά αυτό το βιβλίο, χωρίς να έχω προσωπική εμπειρια, πιστεύω ότι προσπαθούσε να γίνει θεσμός, όπως ήταν η Σολωμονικη πριν από κάποιες δεκαετίες.
 
...και τι μπορείς να βάλεις εναλλακτικά για να αντικαταστήσεις το χέρι του κρεμασμένου? πόδι κρεμασμένου? :D
 
Αναρωτιομουν παντα [edit] εγινε ολος αυτος ο χαμος με τη σολωμονικη [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ότι θα κατέληγε το συγκεκριμένο θέμα να πάρει δρόμο "ξένο" προς τις αρχές και την ποιότητα που διακατέχουν το Retromaniax πραγματικά δεν το περίμενα.

Θα επισημάνω για άλλη μία φορά κυρίως προς τη Nina_Ekavi ότι δημοσίως καλό θα ήταν να είμαστε προσεκτικοί για το τι γράφουμε. Σε διαφορετική περίπτωση - διότι δεν είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει αυτό - θα υπάρξουν κυρώσεις.
 
Πόδι κρεμασμένου??? :D :D:D Μάλλον κάτι που αντιπροσωπεύει ενεργειακά και συμβολικά το χέρι πεθαμένου... Ίσως 3 κουταλάκια του γλυκού ζάχαρη!!! Αλλά επειδή μιλάμε για μάυρη μαγεία, θα πρέπει το βιβλίο να δείξει το σκοτεινό του πρόσωπο!!!

Όσο εαν η Σολωμονική είναι Μαγεία ή όχι αυτό θέλει φιλοσοφική ανάπτυξη. Δηλαδή, ποια εποχή γράφτηκε, ποιός ήταν ο στόχος της και πάνω απ'όλο πόσα άλλα κείμενα υπήρχαν την ίδια περίοδο που δεν είχαν την απήχηση της Σολωμονικής.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@ takis_drm

Παρακαλώ πολύ την κουβέντα περί "μαγείας", "σκοτεινών δυνάμεων", "συμβολισμών" και λοιπών συνταρακτικών να τη συνεχίσετε μέσω πμ. Είναι ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΛΟΓΙΑΣ του φόρουμ.
 
Αναρωτιεμαι τι επιτρεπετε να γραφουμε σαυτο το φορουμ.....
 
Μπορείς να πας εδώ και θα δεις τι επιτρέπεται και τί οχι.

Αν κάτι δεν γίνεται κατανοητό μπορούμε να λύσουμε οποιαδήποτε απορία μεσω πμ για να μη χαλάμε τα θέματα
 
Πίσω
Μπλουζα