Ρετρό βραδιά ταινίας

ScandalousAngel

RetroWannaBe
Joined
30 Ιουλ 2012
Μηνύματα
55
Αντιδράσεις
20
Εζησα ελαχιστα στην εποχη του ρετρο αλλα ως λατρης της εποχης των 80's (ποσο θελα ενα 80'ς look :wub: ) όπως και αρκετοι φιλοι μου :headbang: σκεφτηκα να οργανωσω μια βραδια ταινιας που η ταινια να ειναι ενα ρετρο θριλλερ ή μια ρετρο ταινια τρομου. Γι'αυτο σκεφτηκα οτι εσεις ειστε οι πιο καταλληλοι να με βοηθησετε να βρω μια καλη ''τρομαχτικη'' ταινια. Εγω, σκεφτηκα να απολαυσουμε το Hellraiser(1987) ποια αλλη ταινια προτινετε.. ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
"THE BEYOND" του Lucio Fulci (a.k.a. "Η ΕΒΔΟΜΗ ΠΥΛΗ ΤΗΣ ΚΟΛΑΣΕΩΣ")
 
Συμφωνώ για Beyond, αλλά και το Friday the 13 (1980)​ παραμένει κλασσικό για θέαση με παρέα και διάθεση για χαβαλέ...
 
Απεχθανομαι τις ταινιες τρομου, αλλα αγαπω αφανταστα τα θριλερ.

Απο μενα δεν υπηρχε περιπτωση να παρεις αλλη απαντηση στο ερωτημα σου, απο αυτην που θα σου δωσω:

Psycho (του 1960, φυσικα και οχι τα εκτρωματα που ακολουθησαν). Απλως, αριστουργημα.
 
A nightmare on elm street all time classic που δεν πρεπει να ληπει απο καμια βραδια τρομου.
 
bambinella 100 είπε:
Απεχθανομαι τις ταινιες τρομου, αλλα αγαπω αφανταστα τα θριλερ.Απο μενα δεν υπηρχε περιπτωση να παρεις αλλη απαντηση στο ερωτημα σου, απο αυτην που θα σου δωσω:

Psycho (του 1960, φυσικα και οχι τα εκτρωματα που ακολουθησαν). Απλως, αριστουργημα.
το ψαχνω εδω και καιρο στο videoclub και δεν το βρισκω :mad:
 
ScandalousAngel είπε:
το ψαχνω εδω και καιρο στο videoclub και δεν το βρισκω :mad:

Ναι ε; Παράξενο. Υπάρχει πρός πώληση το Psycho σε πολύ λογική τιμή πάντως σε DVD.

Να προτείνω και γω Evil Dead II ? Απόλυτα καλτ. Καλά στοιχεία τρόμου, σπλάτερ και διάθεση αυτοσαρκασμού.
 
Fred Madison είπε:
Ναι ε; Παράξενο. Υπάρχει πρός πώληση το Psycho σε πολύ λογική τιμή πάντως σε DVD.
Να προτείνω και γω Evil Dead II ? Απόλυτα καλτ. Καλά στοιχεία τρόμου, σπλάτερ και διάθεση αυτοσαρκασμού.
Kοιτα βλεπω παρα πολλες ταινιες και δεν βαριεμε ποτε. Το Evil Dead δεν το εχω δει...αλλα ειναι μια καλη ευκαιρια :)
 
Δικειο εχει ο Fred απλα θα σε προτεινα και γω να δεις το Evil Dead I πριν δεις το II.
 
θα λεγα το dolls του stuart gordon και το clownhouse του victor salva
 
metalcandyman είπε:
Δικειο εχει ο Fred απλα θα σε προτεινα και γω να δεις το Evil Dead I πριν δεις το II.
Επειδή απ' ότι κατάλαβα ο φίλος θέλει να κάνει μάζωξη σπίτι του γι' αυτό πρότεινα το ΙΙ που ουσιαστικά είναι το Ι απλά με μεγαλύτερο budget. Με αυτό το κριτήριο είναι πιο ενδιαφέρον και χαβαλεδιάρικο για παρέα.

Σαφέστατα καλό θα ήταν καποια στιγμή να δει και το πρώτο μέρος... :)
 
Fred Madison είπε:
Επειδή απ' ότι κατάλαβα ο φίλος θέλει να κάνει μάζωξη σπίτι του γι' αυτό πρότεινα το ΙΙ που ουσιαστικά είναι το Ι απλά με μεγαλύτερο budget. Με αυτό το κριτήριο είναι πιο ενδιαφέρον και χαβαλεδιάρικο για παρέα.Σαφέστατα καλό θα ήταν καποια στιγμή να δει και το πρώτο μέρος... :)
Θα σε διορθωσω γιατι ειμαι φιλη :vbwave: λοιπον μπορουμε να δουμε και το Εvil Dead I αλλα και το II. Oρεξη να υπαρχει :p



θανος είπε:
θα λεγα το dolls του stuart gordon και το clownhouse του victor salva
Προφανως σου αρεσουν ταινιες με κλοουν και κουκλες. Βλεπω καμια δεκαπενταρια σαν και αυτες απλα τα υπολοιπα μελη σχεδον ολα δεν εχουν την καλυτερη σχεση με τους κλοουν αλλα που θα παει θα στρωσουν :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Υπάρχουν πολλές επιλογές, τις περισσότερες τις έχουν αναφέρει οι φίλοι παραπάνω.

Υπάρχουν βέβαια και κατηγορίες ταινιών π.χ. Splatter, ψυχολογικό θρίλερ, zombies, ανάλογα τι θες να δεις.

Εγώ θα σου πρότεινα και τον Εξορκιστή.

Σε μπερδέψαμε; :)
 
DINO είπε:
Υπάρχουν πολλές επιλογές, τις περισσότερες τις έχουν αναφέρει οι φίλοι παραπάνω.Υπάρχουν βέβαια και κατηγορίες ταινιών π.χ. Splatter, ψυχολογικό θρίλερ, zombies, ανάλογα τι θες να δεις.

Εγώ θα σου πρότεινα και τον Εξορκιστή.

Σε μπερδέψαμε; :)
Όχι καθόλου συνεχίστε να δίνετε ιδέες. Στο τέλος θα κάτσω τις δω όλες μόνη μου :D DINO αν και ο εξορκιστής δεν παύει να είναι κλασική ταινία την έχουμε δει όλοι όποτε ψάχνουμε για κάτι άλλο. Όσο για το τι κατηγορία ταινιών ψάχνουμε...ας βγάλουμε τα ζόμπι. ;)

Μαζί με τα ζόμπι πάνε και οι κανίβαλλοι μη μου προτείνετε κανένα Canibbal Holocaust:nervous:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
80's χωρίς Carpenter, Cronenberg και Argento δεν γίνεται... The Fog, The Thing, Videodrome, The Fly, Dead Zone, Inferno, Tenebre, Phenomena
 
Έχουμε και λέμε

The fog

The thing

Fright night

Ζόμπι παρτυ

Nightmare on elm street

Friday 13

Exorcist

Hound of baskervill

Jack the ripper with Michael Kain

Το κελάρι

Dracula ο αρχών του σκότους

Rasputin

Poltegeist

Η νύχτα με τις μάσκες

Ο θάνατος της Ληγειας

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
 
iggylebowski είπε:
80's χωρίς Carpenter, Cronenberg και Argento δεν γίνεται... The Fog, The Thing, Videodrome, The Fly, Dead Zone, Inferno, Tenebre, Phenomena
Συμφωνώ απολύτως!

Scandal έχεις πολλές καλές προτάσεις ήδη. Αν πάντως μας πεις πιο αναλυτικά τι είδους ταινίες σας αρέσουν (ίσως με παραδείγματα των αγαπημένων σου), θα σε καθοδηγήσουμε καλύτερα. Ως λάτρης του Stephen King θα προτείνω επίσης τα Carrie, Το Σκοτεινό Εγώ.
 
Kαλα αμα ξεκινησει να βλεπει ταινιες απο τον stephen king δεν θα τελειωση ποτε που λεει ο λογος.Οπωσδηποτε να δεις της ταινιες christine,It,misery,salem's lot,Apt pupil,The langories και γενικα οτι υπαχει απο stephen king.Προσωπικα ειμαι τεραστιος fan και εχω ολες της ταινιες οπως και ολα τα βιβλια.
 
Αν θέλεις να σοκάρεις πραγματικά τους καλεσμένους σου, τότε πρέπει να προβάλεις το "Ο γιος του παρταόλα"...
 
Πίσω
Μπλουζα