Ρετρό γκαρσόνια

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.045
Στις μέρες μας το στερεώτυπο του γκαρσονιού, είναι παντα ένα νέο άτομο, με "trendy"

(εννίοτε και αποκαλυπτικά, για τις κοπέλες) ρούχα.

Τη δεκαετία του 80' τα περισσότερα γκαρσόνια ήταν συνήθως άντρες διαφόρων ηλικιών

και ενδυματολογικά ακολουθούσαν το στυλ "μαύρο παντελόνι, άσπρο πουκάμισο, παπιγιόν" .

Υπάρχουν όμως ακόμα μαγαζιά, με γκαρσόνια "παλαιάς κοπής" (και "μεγάλης" ηλικίας)

που μοιάζουν να έχουν ξεχαστεί από το χρόνο.

Αναφέρω ενδεικτικά :

1. Το καφέ "Bowling" στην Καστέλλα

2. Τον Ναυτικό Όμιλο Ελλάδας ("ΝΟΕ" , πρώην "Βασιλικός Όμιλος") στο Μικρολίμανο

3. Μέχρι πριν λίγα χρόνια, το ίδιο ίσχυε και για το καφέ "Πισίνα" στην Μαρίνα Ζέας,

αλλά μετά το τελευταίο "lifting" του μαγαζιού, οι "σερβιτόροι-δεινόσαυροι" χάθηκαν.
 
Η τάση να έχουμε "αποκαλυπτικές" σερβιτόρες ξεκίνησε από τα σκυλάδικα της δεκαετίας του '80. Θυμάμαι στο μαγαζί μας τότε, όταν προσλάβαμε bimbos με low HQ αλλά, στην κυριολεξία "αγάλματα" με περίσσεια αρχαιοελληνική παράσταση και κορμοστασιά, οι λογαριασμοί "εκτοξεύτηκαν" για τα καλά.

Πρώτα τις είχαμε βάλει σαν "λουλουδούδες" αλλά είχαμε πρόβλημα με τις τραγουδίστριες. Οι σερβιτόρες πολλές φορές ήταν απείρως ομορφότερες από αυτές και κάποιες "φίρμες" είχαν φάει τον απάλευτο. Μια φορά, μάλιστα, έγινε χοντρό επεισόδιο που κατέληξε σε μαλιοτράβηγμα λουλουδούς - σκυλούς, το οποίο είχε εξαιρετική επιτυχία. Στη συνέχεια διοργανώναμε πολλά τέτοια "τυχαία" events που ανέβαζαν το τζίρο και την κυκλοφορία φιαλών στο κατακόρυφο.

Φαντάζεστε ρακάφλα ετών 50 να ραίνει με γαρύφαλλα την τραγουδίστρια "επί το έργον;"

Πάντως τα παραδοσιακά γκαρσόνια με ενδυμασία και "στολή εργασίας" ακόμα και σήμερα συναντώνται στο άλλοτε μαγαζί που είχαμε. Οι άνθρωποι απλά, είναι επαγγελματίες, όσο παρεξηγημένο και περιστασιακό αν θεωρείται το επάγγελμά τους. Επάγγελμα εξαιρετικά δύσκολο.

Να σημειώσω ότι τέτοια γκαρσόνια είχαμε δει στο Θησείο (σε ρετροσυναντήσεις) και στο μαγαζί που τραγουδά ο κύριος Άκης Φλωρεντής!!!!!
 
Η κλασικη καφετερια στη Βαρκιζα (κοιτα ρε φλας που εφαγα και δεν θυμαμαι το ονομα).

Παντως ο συνδιασμος που σκοτωνει ειναι ρετρο-κοπης σερβιτορος σε καφετερια να σερβιρει φραπε με το με ποτηρι μεσα στο μεταλικο κοντο περιβλημα που ουδεποτε καταλαβα τη χρηση του.
 
Ρετρο γκαρσονια υπαρχουν ακομα και στην "ΣΤΑΝΗ" στην πλατεια Κοραη στον Πειραια.Παλια καφετερια απο το 1917 οπως διαφημιζουν.

Χαρακτηριστκη φατσα ενας σερβιτορος με μια μουστακα μεγαλη τυπου Κρητης και με μια κομπολογια τεραστια παντα στην τσεπη, μαλλια μπουκλοτα και 1.85 υψος :D
 
Και το "Καφενείο" στο Κολωνάκι (Λουκιανού)έχει χαρακτηριστικά γκαρσόνια!..και ωραία ατμόσφαιρα παρεπιπτόντως..

από μια κριτική που βρήκα ξεχώρισα το εξής:

".... Τα παλαιού στυλ - και μεγάλης ηλικίας - γκαρσόνια είναι ευγενέστατα και εξυπηρετικότατα, ο χώρος ευχάριστος και κοσμοπολίτικος τα μεσημέρια, παραπέμπει στη δεκαετία του '60..."
 
Είπαμε, οι άνθρωποι είναι επαγγελματίες, όχι φοιτητές που βγάζουν χαρτζιλίκι.
 
Ας θυμηθούμε και τα χαρακτηριστικά ρετρό παλαμάκια, για να παραγγείλουμε! :D

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=8uNff51LOs4&feature=related]YouTube - stathis psaltis
 
Στο λιμάνι του Ηρακλείου, στην Δημοτική καφετέρια "Μαρίνα" έχει time warp κ τα γκαρσόνια είναι όπως ακριβώς τα περιέγραψες exetlaie.!

(έχει κ νέους σε αυτό το στυλ αλλά η χαίτη λείπει..!:Ρ)
 
Θυμάμαι το καφέ ΤΟΤΤΗΣ, στη διασταύρωση Νίκης και Αγίας Σοφίας στη Θεσσαλονίκη.

Σερβιτόροι "παππούδες", με το κλασσικό ντύσιμο και πελάτες εξίσου μεγάλης ηλικίας, με τις πουράκλες τους και το πεντοχίλιαρο για πουρμπουάρ! :sealed:
 
Πεϊνιρλί "Ελευθεριάδης" στη Δροσιά. Πρέπει να έχει τα ίδια 2 χαρακτηριστικά γκαρσόνια τουλάχιστον 15-20 χρόνια...
 
Αγκλαμέρ στο Μικρολίμανο καθώς και Aqua Marina στη Βουλιαγμένη. Ακριβώς οι ίδιοι με 20+ χρόνια πριν.
 
αν δε περασατε απο " Μινερβα " στο βολο εκεινη την εποχη, δεν ξερετε τι σημαινει γκαρσονι
 
Μου κανει εντυπωση που κανενας δεν αναφερει το "Βαρσο" στην Κηφισια.. Θυμαμαι οτι με ειχε παει πρωτη φορα η γιαγια μου γυρω στο 1980 και η εντυπωση που ειχα την τελευταια φορα που βρεθηκα εκει ηταν οτι ηταν τα ιδια ακριβως γκαρσονια που δουλευαν και τοτε.. Πιο ρετρο απλως δε γινεται..
 
Και λετε οτι τα 80's δεν ειχαν ποιοτητα...

Αλλο να σου σερβιρει ο τυπος με παπιγιον,και αλλο με μπλουζακι "Στομα-Ρολινγκ Στοουνς",

με 'στρασακια'...
 
Και το χειρότερο, να μην έχει ιδέα τι είναι.
 
Καφετέρια δε μου έρχεται τόσο πολύ αυτή τη στιγμή αλλά σίγουρα πάντως σε αρκετά ξενοδοχεία έχω δει αυτό το κλάσσικό λουκ. Άσπρο πουκάμισο και μαύρο παντελόνι με παπιγιόν.
 
Εχω πολυ καιρο να δω γκαρσονια μεγαλης ηλικιας. Να πω την αμαρτια μου, επειδη και εφοσον στην εποχη μας πλεον ειναι μια δουλεια χαρτζηλικιου για φοιτητες, με ψιλοστεναχωρουσε να βλεπω ρετρο γκαρσονια. Μου εδιναν την αισθηση οτι λογω φτωχιας ή ενσήμων "αναγκατζονται" να κανουν ακομα αυτη τη δουλεια σαν πιτσιρικια όσο αντέχουν ή μέχρι να βγουν στη σύνταξη.
 
Wally είπε:
Η κλασικη καφετερια στη Βαρκιζα (κοιτα ρε φλας που εφαγα και δεν θυμαμαι το ονομα).
Εστω και μετά από χρόνια καθυστέρηση, μάλλον εννοείς το "Αλκυονίδες".

Ακόμα έχει σερβιτόρους/ρες με αντίστοιχη στολή εργασίας.
 
Στη Θεσσαλονίκη πριν κανα χρόνο έφαγα σε ένα εστιατόριο στη Βασ. Όλγας που λεγόταν "Καμμένη Γωνιά" είχε ένα σερβιτόρο ψηλό, ξερακιανό πενηντάρι με μουστακάκι, με το κλασσικό λευκό πουκάμισο και το μαύρο παντελόνι. Ο τύπος ήταν λες και είχε βγεί από το "Μινόρε της Αυγής" :D ...

Στο "Σχολαρχείο" στη Πλάκα έχει ένα σερβιτόρο εξηνταφεύγα, παληάς κοπής σερβιτόρος με την κλασσική ευγένεια για τουρίστες.
 
allfer είπε:
Εστω και μετά από χρόνια καθυστέρηση, μάλλον εννοείς το "Αλκυονίδες".Ακόμα έχει σερβιτόρους/ρες με αντίστοιχη στολή εργασίας.
Νομίζω οτι ο wally αναφέρεται στο ESPLANADE, στη γωνία απέναντι απο τα φανάρια/πλατεία με το περίπτερο.
 
Πίσω
Μπλουζα