Ρετρό γλυφιτζούρια

BETTY BOOP

Official *GOD* of RetRo
Joined
25 Απρ 2010
Μηνύματα
9.280
Αντιδράσεις
6.145
Γλυφιτζουρια όπως αυτα των εικόνων παρακάτω θυμάμαι να πωλούνται σε φούρνους και περίπτερα τη δεκαετία 80-90...Αγαπημένη λιχουδια...είχαν στην επιφάνεια διάφορα πολύχρωμα σχέδια...

Εικόνες από το διαδίκτυο

 


Προβολή συνημμένου 128304Προβολή συνημμένου 128305Προβολή συνημμένου 128306
 
Τα καραμελάκια σε κολιέ τα είδα πάλι τις προάλλες. Τι γίνεται, όλοι γυρίζουν πίσω στο παρελθόν; Μια τα Φοφίκο, μια τα Tutti Fruti και τώρα αυτά τα κολιέ...
 
Υπάρχουν ακόμα αυτά τα γλυφιτζούρια...

Μπορώ να ποστάρω φωτό αύριο...
 
BETTY BOOP είπε:
Γλυφιτζουρια όπως αυτα των εικόνων παρακάτω θυμάμαι να πωλούνται σε φούρνους και περίπτερα τη δεκαετία 80-90...Αγαπημένη λιχουδια...είχαν στην επιφάνεια διάφορα πολύχρωμα σχέδια...
Προβολή συνημμένου 128305
Αλλη μια παιδικη μανια :) Πολλες φορες τα τρωγαμε σαν καραμελες

johnny19818 είπε:
Τα καραμελάκια σε κολιέ τα είδα πάλι τις προάλλες. Τι γίνεται, όλοι γυρίζουν πίσω στο παρελθόν; Μια τα Φοφίκο, μια τα Tutti Fruti και τώρα αυτά τα κολιέ...
Μη σου πω οτι πανω απο 90% των γλυκων υπαρχουν ακομα. Μερικα εχουν αλλαξει ονομα ή εταιρια αλλα υπαρχουν ακομα.
 
DINO είπε:
Υπάρχουν ακόμα αυτά τα γλυφιτζούρια...Μπορώ να ποστάρω φωτό αύριο...
Εγώ είναι να μη τάξω...

attachment.php
 
Χελώνα, αστέρι...τι γλυφιτζούρια Super Mario είναι αυτά; :p
 
Εγώ θυμάμαι σαν χθες τα συγκεκριμένα γλυφιτζούρια:

SWEE94_a1.JPG
 
BETTY BOOP είπε:
Γλυφιτζουρια όπως αυτα των εικόνων παρακάτω θυμάμαι να πωλούνται σε φούρνους και περίπτερα τη δεκαετία 80-90...Αγαπημένη λιχουδια...είχαν στην επιφάνεια διάφορα πολύχρωμα σχέδια...
Εικόνες από το διαδίκτυο

 


Προβολή συνημμένου 128305

Εγώ θυμάμαι τα γλυφιτζούρια Κότζακ, δεν θυμάμαι αν ήταν όπως αυτά της φωτογραφίας ή διαφορετικά. Επίσης τα Chupa Chups που υπάρχουν ακόμα.
 
DINO είπε:
Το κοκοράκι είναι λατρεμένο γλυφιτζούρι...Ακόμα και σήμερα το τιμώ, συχνά - πυκνά...
Αν και το βρίσκω πολύ συχνά μπροστά μου, έχω να το "τιμήσω" πάρα πολλά χρόνια... Όπως και γενικά τα γλυφιτζούρια.. :p
 
Σε τι μαγαζί βρίσκει κανείς κοκκοράκι? Περίπτερα?

Εϊναι το αγαπημένο μου γλυφιτζούρι από τις αρχές της δεκαετίας του 60. Θυμάμαι που το αγόραζα 50 λεπτά. Το κεφάλι κοβόταν πρώτο :)
 
elephadas είπε:
Σε τι μαγαζί βρίσκει κανείς κοκκοράκι? Περίπτερα?
Καφεκοπτεία, ζαχαροπλαστεία, κλπ.. Λογικά θα έχει και σε περίπτερα.

Για σούπερ μάρκετ δεν θυμάμαι αν έχω δει.
 
γλυφιτζούρια σε σχήμα πιπίλας και γλυφιτζούρια που έβαφαν τη γλώσσα!!!

εικόνες

Προβολή συνημμένου 147404Προβολή συνημμένου 147405

πηγή http://www.google.gr/url?url=http://www.victory.com.gr/product.php%3Fids%3D42%26label%3D%25C3%25CB%25C5%25C9%25D6%25C9%25D4%25C6%25CF%25D5%25D1%25C9%25C1%2520/%2520%25C3%25CB%25C5%25C9%25D6%25C9%25D4%25C6%25CF%25D5%25D1%25C9%25C1%2520%25CC%25C9%25CA%25D1%25C1&rct=j&frm=1&q=&esrc=s&sa=U&ved=0ahUKEwi8ncbl7cTJAhVFXRQKHRyQDY0QFgghMAY&usg=AFQjCNFw0OhAF-IS2nO-sCSV92zT3ZDrAQ

θυμάμαι τα γλυφιτζούρια που εβαφαν τη γλώσσα, είχαν κυκλοφορήσει κάπου στις αρχές της δεκαετίας του 90...είχα σαστίσει όταν είδα ενα γειτονάκι να τρώει ένα τετοιο γλυφιτζουρι και να δειχνει τη...βαμμένη γλώσσα του...

357.jpg

687.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ θυμάμαι σαν χθες τα συγκεκριμένα γλυφιτζούρια:

Προβολή συνημμένου 131980
Κυκλοφορούν ακόμα, τα έχω πετύχει σε περίπτερο.

Σε τι μαγαζί βρίσκει κανείς κοκκοράκι? Περίπτερα?

Εϊναι το αγαπημένο μου γλυφιτζούρι από τις αρχές της δεκαετίας του 60. Θυμάμαι που το αγόραζα 50 λεπτά. Το κεφάλι κοβόταν πρώτο :)
Σε πλανόδιους που πουλάνε μαλλί της γριάς ή ξηρούς καρπούς.
 
Πίσω
Μπλουζα