Ρετρό γραφικά βιντεοσκόπησης 1991

krios

RetroNuts!
Joined
21 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.801
Αντιδράσεις
409
Αφού δεν μπορούμε να κάνουμε δουλειά με βιντεάκι, θα κάνουμε με φωτογραφίες. Αυτά είναι γραφικά από μυστήριο γάμου το 1991. Φαντάζομαι πως στις vhs σας ίσως να υπάρχει κάτι ανάλογο, θα ήθελα να το μοιραζόμασταν είτε είναι από βάπτιση, είτε από γάμο. Το παρόν αφιερώνεται σε όλους τους κομπιουτεράδες του φόρουμ. Και στις κομπιουτερούδες :)

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php
 
Αντίστοιχα γραφικά θυμάμαι στη βιντεοκασέτα με τη βάφτισή μου, όπου είχε γραφικά από Στρουμφάκια, μάζι με μουσική υπόκρουση κομμάτια των Στρουμφακίων. Τελείως hi tech για την εποχή, μέσα στο κλίμα της τότε αισθητικής.
 
Είμαι πάρα, μα πάρα πολύ περίεργη, πώς μπορεί να δημιουργήθηκαν αυτά τα γραφικά! :)

Οι 8-μπιτοι/16-μπιτοι δώστε τα φώτα σας, παρακαλώ! :)
 
Παντως το βιντεο μου θυμισε τα ηλεκτρονικα στο λουνα παρκ τη δεκαετια του 80. Ειδικοτερα εκεινο που πυροβολουσα κατι ιπταμενους δισκους με ενα κανονακι. Και κερδιζα και κανονακια και πολυ μου αρεσε!
 
Πισιζουν τα γραφικα παντως..
 
Aardvark είπε:
Πισιζουν τα γραφικα παντως..
Μπορεί να έχεις δίκιο - από τις "εικόνες" που έχει καταγράψει το scanner του μυαλού μου, με φέρνει πιο πολύ σε 8/16 bit! :)

krios είπε:
Παντως το βιντεο μου θυμισε τα ηλεκτρονικα στο λουνα παρκ τη δεκαετια του 80. Ειδικοτερα εκεινο που πυροβολουσα κατι ιπταμενους δισκους με ενα κανονακι. Και κερδιζα και κανονακια και πολυ μου αρεσε!
Μπράβο!... Τι θυμήθηκες (και αντίστοιχα τι με θύμησες) τώρα!.....
 
Η παλετα δειχνει καθαρα CGA
 
Τέτοια γραφικά είχα δει σε κασέτες για βίντεο με αρραβώνες, γάμο και βάπτιση. Ο εικονολήπτης τα έφτιαχνε;
 
Πολύ καλό! Θα ήταν κάτι το καταπληκτικό για τότε φαντάζομαι.
 
PC και CGA κατα 99%

Ως γνωστον η CGA μπορει και βγαζει σημα composite οποτε ειναι πολυ ευκολη η εγγραφη σε VHS.

Μου φαινεται παραξενο η χρηση pc... Σχεδον ολοι οι φωτογραφοι ειχαν αμιγκες για τετοιες δουλειες, το καλυτερο εργαλειο για poor man's video studio :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο Χριστός και η μάνα του, τί άλλο θέμα θα δω πια εδώ μέσα είστε απίστευτοι χαχαχαχα!!!!!

Όντως η Amiga έπαιζε πολύ τότε, αλλά στα συγκεκριμένα screenshots φωνάζει CGA απο χιλιόμετρα...

http://en.wikipedia.org/wiki/Color_Graphics_Adapter

CGA-NTSC-colors.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να παραθέσω και εγώ 2 βίντεο που έχω ανεβάσει από τέτοιες εισαγωγές βιντεοσκόπησης - αν και όχι τόσο πλούσιες σε γραφικά όσο του krios.

 
Aπό τον γάμο του αδερφού μου το 1990

attachment.php
attachment.php


attachment.php
attachment.php


attachment.php
attachment.php


attachment.php


Εμένα πάντως μου θυμίζει το παιχνίδι ghosts and goblins Που παίζαμε στον amstrad 6128
 
απο τη βαπτιση μου..

Capture2.jpg

ειχαν βαλει ενα ασχετο μωρο να βαπτιζεται :p και νομιζω οτι ειχε γινει σε καποιο χωριο η επεξεργασια του βιντεο γιατι η βαπτιση εγινε στην επαρχια..

nwntas είπε:
Αντίστοιχα γραφικά θυμάμαι στη βιντεοκασέτα με τη βάφτισή μου, όπου είχε γραφικά από Στρουμφάκια, μάζι με μουσική υπόκρουση κομμάτια των Στρουμφακίων. Τελείως hi tech για την εποχή, μέσα στο κλίμα της τότε αισθητικής.
και μενα αρχιζε με τραγουδι απο τα στρουμφακια :p

Capture1.jpg

Capture3.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
greekeagle12 είπε:
Aπό τον γάμο του αδερφού μου το 1990


attachment.php


Εμένα πάντως μου θυμίζει το παιχνίδι ghosts and goblins Που παίζαμε στον amstrad 6128

Oρθογραφικό λάθος: Οκτωβρίου και όχι Οκτωμβρίου


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μου κάνει εντύπωση που κανείς δεν ανέφερε τον πραγματικό λόγο ύπαρξής τους. Αυτά τα γραφικά περιέχουν γραμμή τύπου macrovision, που βγάζει εκτός sync την εικόνα όταν προσπαθήσουμε να αντιγράψουμε την κασέτα χωρίς bypass!

Ουσιαστικά έδινε σίγουρο χρήμα στον φωτογράφο για όποιον ήθελε αντίγραφο, καθώς αυτό δεν ήταν εφικτό από πελάτες με 2 VCR. Ακόμα και μερικές κάρτες video δεν κάνουν bypass.
 
Πίσω
Μπλουζα