Ρετρό διακοσμητικά τοίχου

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.052
Θυμάστε εκείνα τα απίστευτα-κιτς "κεντήματα" που βάζανε σε ορισμένα σπίτια, ως διακοσμητικά τοίχου ;

[edit] Dead pics [edit] 
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ολοι μας τα εχουμε δει και εχουμε τραυματιστει ψυχολογικα. :help:

Τωρα πια εχουν εξαφανιστει,εκτος αν βρειτε κανενα σπιτι με ΥΠΕΡ-ηλικες τυπου texas chainsaw massacre :diablotin:
 
Κωνσταντίνε εμένα μου φέρνουν στο μυαλό πολύ ευχάριστες αναμνήσεις. Το σπίτι της Γιαγιάς μου ήταν γεμάτο από αυτά τα κεντήματα και τα έχω δέσει συνειρμικά μαζί της οπότε όσο κιτς και να ήταν, όσο κακόγουστα και να φαίνονται στα μάτια μας σήμερα, σε μένα θα φέρνουν πάντα ένα βαθύ χαμόγελο και δάκρυα στα μάτια.............
 
Eννοειται,

γιατι κιτς ρε παιιδια αν ηταν ετσι καθε ρετρο πραγμα εδω μεσα θα ηταν κιτς.

+1 και απο μενα για τις αναμνησεις των συγκεκριμενων. :thumbup:
 
Προς αποφυγή παρεξηγήσεων :

Το ότι χαρκτηρίζω ορισμένα αντικείμενα "κιτς" δε σημαίνει ότι τα "κοροιδεύω" ή ειρωνεύομαι τους κατόχους τους.

Και εγώ (όπως ο φίλος pooky) έχω έντονες και όμορφες αναμνήσεις, με πολλά από τα "κιτς" αντικείμενα που σχολιάζω.
 
Κωνσταντίνε σήμερα πραγματικά «κέντησες»… :thumbup:

Shadow, τα σχόλια σου είναι όλα τα λεφτά… :D
 
Μια σωστή retromaniac που σέβεται τον εαυτό της θα πρέπει να έχει κεντήσει ήδη ένα τέτοιο κέντημα στα νιάτα της.Έχω μια μικρή συλλογή από τότε,όταν καθόμασταν μαζί με τη γιαγιά μου παρεούλα και κεντούσαμε.Αλησμόνητες εποχές...:rolleyes:
 
pooky είπε:
Κωνσταντίνε εμένα μου φέρνουν στο μυαλό πολύ ευχάριστες αναμνήσεις. Το σπίτι της Γιαγιάς μου ήταν γεμάτο από αυτά τα κεντήματα και τα έχω δέσει συνειρμικά μαζί της οπότε όσο κιτς και να ήταν, όσο κακόγουστα και να φαίνονται στα μάτια μας σήμερα, σε μένα θα φέρνουν πάντα ένα βαθύ χαμόγελο και δάκρυα στα μάτια.............
+1 στον pooky!!

Δεν υπάρχει σπίτι γιαγιάς που να μην έχει έχει τέτοια κεντήματα. Ακόμα και σήμερα (ειδικά στην επαρχία) υπάρχουν αρκετοί που έχουν τέτοια πράγματα για διακοσμητικά (ακόμα και στο σπίτι μου :animrolleyes: :biglaugh: )
 
Omenforever είπε:
Κωνσταντίνε σήμερα πραγματικά «κέντησες»… :thumbup:
Νά'σαι καλά ! :)

candy είπε:
Μια σωστή retromaniac που σέβεται τον εαυτό της θα πρέπει να έχει κεντήσει ήδη ένα τέτοιο κέντημα στα νιάτα της.Έχω μια μικρή συλλογή από τότε,όταν καθόμασταν μαζί με τη γιαγιά μου παρεούλα και κεντούσαμε.
scan scan !!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δυστυχώς τα περισσότερα τα έχει η γιαγιά μου κρεμασμένα στο σπίτι της.Το μόνο που έχω είναι ένα ημιτελές από την εποχή που ήμουν φοιτήτρια (καλά ότι θα σκάναρα και την προίκα μου στο net δεν το περίμενα :D ).Είναι αρκετά μεγάλο γι'αυτό είναι κομμένη και η εικόνα.(Candy Μιραράκη:Κυρίες και Κύριοι ένα μοναδικό κομμάτι,δείτε εδώ λεπτομέρεια στον κόμπο!!!:biglaugh: :biglaugh: )

[edit] Dead pics [edit] 
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να το πω;;; Ε, ας το πω μιας και είναι και retro....

Χρυσοχέρα candy, τυχερός αυτός που θα σε πάρει... :)
 
Να'σαι καλά βρε Alucard,πάντα με τον καλό λόγο!!!Ανταποδίδω την φιλοφρόνηση. :thumbup:
 
Πω πω!!!!Άλλα χρόνια...Εγώ είχα φροντίσει να εξαφανιστούν από το σπίτι γιατί ήταν παλιομοδίτικα.. :D ..:nervous:.Καλά μην βαράτε τότε δεν ήξερα ότι είναι ανεκτίμητης αξίας!!!!!Έχω έτσι μερικά σε μια βαλίτσα στην αποθήκη μας.Μερικά θα τα βγάλω φώτο όταν μπορέσω(Αλήθεια πότε?) :D

Candy +2 :thumbup:
 
Και φυσικά να αποδώσουμε φόρο-τιμής στις εξαίσιες "θεματικές" ταπετσαρίες

που υπήρχαν σε σαλόνια και υπνοδωμάτια.

Αγαπημένα θέματα : Παραλία, Δάσος, Ηλιοβασίλεμα, Φύση κ.λ.π.

Εγκυκλοπαιδικά αναφέρω ότι η γυναίκα δίπλα στην παρούσα ταπετσαρία,

είναι φυσικά η Βίνα Ασίκη, από βιντεοταινία εποχής.

[edit] Dead pics [edit] 
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
candy είπε:
Μια σωστή retromaniac που σέβεται τον εαυτό της θα πρέπει να έχει κεντήσει ήδη ένα τέτοιο κέντημα στα νιάτα της.Έχω μια μικρή συλλογή από τότε,όταν καθόμασταν μαζί με τη γιαγιά μου παρεούλα και κεντούσαμε.Αλησμόνητες εποχές...:rolleyes:

εννοείται!!! Η μάνα μου μπήκε στο κόπο να καδρώσει κάποια με σκοπό να με... προικίσει με δαύτα... Φυσικά της τα χάρισα και κείνη τα μοίρασε στις αδελφές της!!!

:biglaugh:
 
στο σπιτι της γιαγιας μου στην Αριδαια ειχαμε και εμεις ενα τετοιο κεντημα , μαλιστα ηταν πολυ μεγαλο (απεικονιζε τον μεγιστο των Ελληνων τον Μεγα Αλεξανδρο).εχει συλλεκτικα μεγαλη μα παρα πολυ μεγαλη αξια διοτι ηρθε απο την πατριδα απο τον Ποντο)
 
jaguar-man είπε:
στο σπιτι της γιαγιας μου στην Αριδαια ειχαμε και εμεις ενα τετοιο κεντημα , μαλιστα ηταν πολυ μεγαλο (απεικονιζε τον μεγιστο των Ελληνων τον Μεγα Αλεξανδρο).εχει συλλεκτικα μεγαλη μα παρα πολυ μεγαλη αξια διοτι ηρθε απο την πατριδα απο τον Ποντο)
ΕΕΕΕ telonie !!! Βρήκαμε κι 'αλλο "ΤΕΜΕΤΕΡΟΝ" ........:biglaugh::biglaugh::biglaugh:
 
Πίσω
Μπλουζα