Ρετρό διακόπτες ρεύματος

BETTY BOOP

Official *GOD* of RetRo
Joined
25 Απρ 2010
Μηνύματα
9.318
Αντιδράσεις
6.278
Χαρακτηριστικός ήταν ο διακόπτης που τον γυρνούσες για να ανάψει το φως και έκανε το χαρακτηριστικό κλικ...
 
Πληρως αβολοι!

Εγω θυμαμαι κατι διακοπτες σε κατι πολυκατοικιες των 60s που εμοιαζαν ελαφρως με τους σημερινους αλλα ηταν φωσφοριζε και ελαφρως κουρμπωτοι.
 
αυτους τους φωσφοριζε διακοπτες τους ειχα πετυχει στο εργαστηριο στην σχολη ηταν εξυπνη ιδεα μπορουσες να δεις και στο σκοταδι επισης θυμαμαι εκεινες τις παλιες μπριζες τηλεφωνου πριν βγουν οι rg 11 που εμοιαζαν με φις
 
Old_rotary_light_switch_in_Czech_Republic_near_Host%C3%A1kov%2C_Vladislav%2C_T%C5%99eb%C3%AD%C4%8D_District.jpg


Οσο για τις τηλεφωνικες πριζες, αυτες ειναι οι γαλλικου τυπου:

http://en.wikipedia.org/wiki/F-010

n-6b.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
υπηρχαν και κατι αλλες εκτος απο αυτες του γαλλικου τυπου που ηταν σαν φις διπολικο
 
Στο εξοχικο ειχαμε πριζες "γαλλικου τυπου" που ηταν για το τηλεφωνο. Δεν εχω ξαναδει πουθενα αλλου. Προσφατως αλλαξα αυτη στο δωματιο μου για να βαλω RJ
 
Να και ο διακόπτης που τον γυρνούσες για να ανάψει το φως, μαζι με την αντιστοιχη πριζα

Τους ειχα βρει καταχωνιασμενους σε ενα υπογειο στην αθηνας με ηλεκτρολογικα ειδη.

Τους αγορασα και τους ειχα βαλει στο προηγουμενο διαμερισμα που εμενα.Διακοπτες.jpg
 
Πραγματικά είναι άβολοι και πολλές φορές φοβόμουν ότι από το ζόρι να τον γυρίσω μπορεί να μου έμενε στο χέρι. Τους συναντάω καμιά φορά σε κάτι τουαλέτες καφετεριών.
 
Οι περιστροφικοί αυτοί διακόπτες που δείχνετε, βγαίναν και σε κομιτατέρ. Στην πρώτη θέση άναβε το ένα φως, στη δεύτερη και τα δύο, στην τρίτη το δεύτερο, και στην τέταρτη κανένα.

Θα πρέπει να υπάρχουν ακόμα και σήμερα ΟΙΚΙΑΚΟΙ rotary switches - γιατί ασφαλοδιακόπτες υπάρχουν-, αλλά μάλλον είναι πανάκριβοι... Χρησιμοποιούνται σε ανακανίσεις παλιών κτιρίων, όπου θέλουμε να κρατήσουμε το ύφος.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πως μου ξέφυγε αυτό το θέμα :p ΦΖΠ αυτοί ήταν οι πραγματικοί κομιτατέρ, οι σημερινοί με τα δυο πλήκτρα θεωρητικά λέγονται διπλοί διακόπτες, μάλλον τους λέμε κομιτατέρ για ιστορικούς λόγους. Ναι, υπάρχουν, γιατί μια φίλη μου με έβαλε να τους ψάξω γιατί της έφτιαχνα το σπίτι, αλλά κάνουν τρελά λεφτά, 50 ? + ο καθένας, με γυαλί κλπ. Μπαίνουν όμως σε κλασικό κουτί διακόπτου (δηλ.χωνευτοί) ενώ οι παλίοι ήταν εξωτερικοί. Εμείς στο χωριό είχαμε τους κλασικούς Legrand με το χρυσό "ένθετο" αλλά καμιά δεκαριά χρόνια πριν τους άλλαξα με Siemens delta arte και τις ασφάλειες πάλι με Siemens (όχι την τελευταία σειρά, ούτε την παλιά-την ενδιάμεση)το ίδιο και στο πατρικό στο Ηράκλειο, εκεί είχα κάτι Sipe που ήταν μαϊμού της Legrand Sipe και ήταν χάλια, οι αλέ ρετούρ ποτέ δεν δούλεψαν και ήθελαν μπουνιά να ανάψει το φως. Ο ηλεκτρολόγος τότε με είχε στείλει να τους αγοράσω, από ένα ηλεκτρολογικό μαγαζί που είχε μια καθηγήτρια μου με τον άντρα της, και είχα δώσει 100,000 νομίζω;Και αν δεν ήταν το πρόβλημα με τις τριπολικές πρίζες, τηλεφώνου κλπ οι legrand θα κρατούσαν άλλα τόσα χρόνια, σκυλιά.
 
Εκτός από τους παραπάνω, όπου διακρίνουμε δυο βίδες δεξιά-αριστερά, υπήρχαν από παλιά και χωνευτοί σε κουτί (το κοινό σημερινό κουτί), όπου για κάλυψη, υπήρχε μια ροζέτα στον τοίχο, αντίστοιχη του σημερινού τετράγωνου διακοσμητικού. Έτσι, φαινόταν ολοστρόγγυλος μεγάλος. Τους έχω δει σε πολυκατοικία του 50 στα Εξάρχεια.
 
Μάλιστα. ΦΖΠ, στην Αθήνα είχατε μαρμάρινους πίνακες; έχω 2-3 πελάτες που έχουν. Οι κλασικοί ελληνικοί με όλες τις ασφάλειες τήξης, οι άσπροι, καθώς και οι κλασικοί μεταλλικοί με πάκο πολύ συνηθισμένοι και φτύνω αίμα για να τους πείσω να αλλάξουν. Αυτόν που λες δεν τον έχω δει, ίσως τον είχατε μόνο στην Αθήνα. Έχω δει σωλήνες χαλύβδινες με πισσόχαρτο, χαλύβδινα κουτιά επίσης με πισσόχαρτο, ορατή εγκατάσταση με χαλύβδινους σωλήνες, καλώδια με μόνωση χαρτιού κλπ. να μην πω για τη ΔΕΗ που τα μισά υπόγεια καλώδια μέσης τάσης είναι ακόμα με μόνωση χαρτιού!
 
Μαρμάρινοι πίνακες και μαρμάρινα κουδούνια, φυσικά. Πριν από την επικράτηση του πλαστικού, το μάρμαρο ήταν ένας σχετικά φτηνός κακός αγωγός, που έδινε όμως και την αντοχή να "στήσεις" έναν πίνακα. Κοντά στο μάρμαρο, και η πορσελάνη.

Και για να σε βγάλω κι από την απορία, έχω προλάβει μέχρι και καλώδια με πάνινο/λαστιχένιο περίβλημα, όπως και πορσελάνινες "κλέμες"...
 
ΦΖΠ1 είπε:
Μαρμάρινοι πίνακες και μαρμάρινα κουδούνια, φυσικά. Πριν από την επικράτηση του πλαστικού, το μάρμαρο ήταν ένας σχετικά φτηνός κακός αγωγός, που έδινε όμως και την αντοχή να "στήσεις" έναν πίνακα. Κοντά στο μάρμαρο, και η πορσελάνη.Και για να σε βγάλω κι από την απορία, έχω προλάβει μέχρι και καλώδια με πάνινο/λαστιχένιο περίβλημα, όπως και πορσελάνινες "κλέμες"...
Υπάρχουν ακόμα καλώδια με πάνινο περίβλημα, για σίδερα και σόμπα κουκουνάρα, αν και τείνουν να αντικατασταθούν με λάστιχο σιλικόνης. Ωσαύτως και τα λαστιχένια, αν και επειδή το λάστιχο σιλικόνης είναι πολύ μαλακό, καμιά φορά χρησιμοποιούνται σε εργαλεία. Πορσελάνινες κλέμες χρησιμοποιώ εκεί που υπάρχει θερμότητα, πχ σε ηλεκτρικές κουζίνες ή σε σποτάκια μέσα σε γυψοσανίδα, αλογόνου (ειδικά το καλοκαίρι βράζουν) αν και σπάνια πια (φτιάχνω και κουζίνες και πλυντήρια). Επίσης ρετρό είναι το κομμάτι ξύλου που βάζαν στο σοβά για να βιδώσουν πχ εξωτερικές πρίζες, ρολόγια της ΔΕΗ, μπουτόν κουδουνιού κλπ πριν υπάρξουν τρυπάνια και ούπα. Επίσης, για να κρεμάσουν φωτιστικά από το ταβάνι, βάζαν ένα γάντζο στον σιδερένιο οπλισμό της ταράτσας, γιατί που να τρυπήσεις μπετό με τα τρυπάνια της εποχής!
 
Uskoke είπε:
Υπάρχουν ακόμα καλώδια με πάνινο περίβλημα, για σίδερα και σόμπα κουκουνάρα, αν και τείνουν να αντικατασταθούν με λάστιχο σιλικόνης. Ωσαύτως και τα λαστιχένια, αν και επειδή το λάστιχο σιλικόνης είναι πολύ μαλακό, καμιά φορά χρησιμοποιούνται σε εργαλεία. Πορσελάνινες κλέμες χρησιμοποιώ εκεί που υπάρχει θερμότητα, πχ σε ηλεκτρικές κουζίνες ή σε σποτάκια μέσα σε γυψοσανίδα, αλογόνου (ειδικά το καλοκαίρι βράζουν) αν και σπάνια πια (φτιάχνω και κουζίνες και πλυντήρια). Επίσης ρετρό είναι το κομμάτι ξύλου που βάζαν στο σοβά για να βιδώσουν πχ εξωτερικές πρίζες, ρολόγια της ΔΕΗ, μπουτόν κουδουνιού κλπ πριν υπάρξουν τρυπάνια και ούπα. Επίσης, για να κρεμάσουν φωτιστικά από το ταβάνι, βάζαν ένα γάντζο στον σιδερένιο οπλισμό της ταράτσας, γιατί που να τρυπήσεις μπετό με τα τρυπάνια της εποχής!
Nαι, ο γάντζος κράτησε αρκετά. Και για να πούμε την αλήθεια, είναι και σίγουρος. Για βαριά φωτιστικά, πολυελαίους κλπ. χρειάζεται σήμερα εκτονούμενο βύσμα, πολύ καλά εφαρμοσμένο.

Τα πάνινα καλώδια που ανέφερα, τα εννοούσα στην εγκατάσταση, μέσα στους τοίχους !

Μια που πιάσαμε την κουβέντα πάντως, θυμίζω ότι μέχρι το 1981 με τους σεισμούς, ο ηλεκτρολόγος ήταν ο μεγαλύτερος εχθρός του φέροντα οργανισμού της οικοδομής, αφού "γάζωνε" αδιακρίτως με το κομπρεσεράκι κολώνες, δοκάρια κλπ. (δείτε στα παλιά σπίτια πού είναι τοποθετημένα τα περισσότερα κουτιά...)

Ακόμα πιο παλιά, κάποιοι υδραυλικοί αμόλαγαν τις υδρορρόες μέσα στις κολώνες, για να μη φαίνονται !

Ευτυχώς ήρθε ο σεισμός και σοβαρευτήκαμε, όλα αυτά απαγορεύτηκαν.
 
Πίσω
Μπλουζα