Ρετρό δισκετοθήκες

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.031
Πάμε με την αγαπημένη μου : PARROT.

Ότι ήταν τα Mac για τους υπολογιστές, ήταν οι Parrot για τις δισκετοθήκες.

[edit] Dead pics [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχω μια τέτοια πλαστική θήκη από δισκέττες 5.25" της dysan!Ένα παράξενο μπορντό χρώμα
 
Εγώ πάντα χρησιμοποιούσα τη χάρτινη θήκη για τις δισκέτες!Είχα γύρω στις 100 αλλά αφού πέρασα τα αρχεία όλα σε 1 cd,τις πέταξα!Να σκεφτείτε αυτές οι δισκέτες έπαιρναν πολύ χώρο,και ήταν περίπου το 1/6 του cd!
 
Είχα περίπου 1400 δισκέτες Amiga σε διάφορες δισκετοθήκες, μερικές εκ των οποίων αρκετά non-standard. Δυστυχώς όταν πέρασα τα πάντα στον σκληρό δεν τις κράτησα. Έχω όμως μια των 10 για συναισθηματικούς λόγους όπου φυλάω την διπλωματική μου εργασία, όχι απλά ρετρό δισκετοθήκη αλλά και ρετρό μάρκα:

attachment.php


Πάντα μου άρεσε γιατί σε αντίθεση με τις περισσότερες είναι από σκληρό πλαστικό, πολύ ανθεκτική.
 
... για να μην κλαπούν τα πολύτιμα δεδομένα! :)
 
Να και η δικιά μου δισκετοθήκη για 5 1/4 (με καλλιτεχνικές παρεμβάσεις :D :D)

attachment.php


και μια θήκη Verbatim 5 1/4

attachment.php
 
alkis21 είπε:
Είχα περίπου 1400 δισκέτες Amiga σε διάφορες δισκετοθήκες, μερικές εκ των οποίων αρκετά non-standard. Δυστυχώς όταν πέρασα τα πάντα στον σκληρό δεν τις κράτησα. Έχω όμως μια των 10 για συναισθηματικούς λόγους όπου φυλάω την διπλωματική μου εργασία, όχι απλά ρετρό δισκετοθήκη αλλά και ρετρό μάρκα:
attachment.php


Πάντα μου άρεσε γιατί σε αντίθεση με τις περισσότερες είναι από σκληρό πλαστικό, πολύ ανθεκτική.
'Εχω πολλά ίδια κουτιά ... από το 1993 που είχα αγοράσει 10 για να αντιγράψω το σκληρό (!!) των 200ΜΒ. Πολύ ανθεκτικά όντως.
 
είχα μια πλαστική διαφανή θήκη για δισκέτες όπου φύλασα τις δισκέτες με σημαντικά έγγραφα...αλλά ήρθαν τα usb sticks και οι δισκέτες παραμερίστηκαν...
 
Πίσω
Μπλουζα