Ρετρό δωράκια ΑΣΤΥ (παγωτά)

krios

RetroNuts!
Joined
21 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.801
Αντιδράσεις
431
Σπάνιο ;) και αφιερωμένο στην Huanita κυρίως. Αλλά και σε όσους το έχουν ξεχάσει...

picture.php
 
ωραια!απ το μεγεθος των δωρων φανταζομαι πως το παγωτο ηταν σε ξυλακι,μονο που σ αυτη την περιπτωση ηταν φτιαγμενο απο πλαστικο και κρατουσες το παγωτο απ τις παραπανω φιγουρες-δωρακια,σωστα;

ποτε κυκλοφορησαν αυτα τα παγωτα;
 
Δεν ήξερα πού ακριβώς να το γράψω και δεν ξέρω κι όλας εάν το θυμάστε. Όταν πήγαινα πρώτη ή δευτέρα δημοτικού, μιλάμε περίπου το 1984, θυμάμαι ένα παγωτό που έπαιρνα κυπελάκι που το σχήμα του κυπέλου ήταν σαν τον πλανήτη Κρόνο, ή σαν ιπτάμενος δίσκος. Τα χρώματα που το έπαιρνα ήταν ή μπλε, ή κίτρινο. Το περιγράφω σε παιδιά της ηλικίας μου και κανείς δεν το θυμάται. Δεν θυμάμαι καθόλου μάρκα. Το θυμάται κανείς σας αυτό?
 
katerinak είπε:
ωραια!απ το μεγεθος των δωρων φανταζομαι πως το παγωτο ηταν σε ξυλακι,μονο που σ αυτη την περιπτωση ηταν φτιαγμενο απο πλαστικο και κρατουσες το παγωτο απ τις παραπανω φιγουρες-δωρακια,σωστα;ποτε κυκλοφορησαν αυτα τα παγωτα;
Πολύ σωστά, συγχώρεσέ με για την ετεροχρονισμένη απάντηση, τώρα το είδα. Τα παγωτά κυκλοφορούσαν στα τέλη της δεκαετίας του 70 με αρχές 80.
 
krios είπε:
Πολύ σωστά, συγχώρεσέ με για την ετεροχρονισμένη απάντηση, τώρα το είδα. Τα παγωτά κυκλοφορούσαν στα τέλη της δεκαετίας του 70 με αρχές 80.
σ ευχαριστω κριε για την απαντηση :)
 
Eγω θυμηθηκα τα γαριδακια που ειχαν μεσα δωρακι!

Και ετρωγες και επαιρνες δωρακι :D

Δυστυχως δε κρατησε πολυ και τo καταργησανε. Βλεπεις, καποια χαζα παιδακια τα καταπιναν :(
 
akaliakoukou είπε:
Δεν ήξερα πού ακριβώς να το γράψω και δεν ξέρω κι όλας εάν το θυμάστε. Όταν πήγαινα πρώτη ή δευτέρα δημοτικού, μιλάμε περίπου το 1984, θυμάμαι ένα παγωτό που έπαιρνα κυπελάκι που το σχήμα του κυπέλου ήταν σαν τον πλανήτη Κρόνο, ή σαν ιπτάμενος δίσκος. Τα χρώματα που το έπαιρνα ήταν ή μπλε, ή κίτρινο. Το περιγράφω σε παιδιά της ηλικίας μου και κανείς δεν το θυμάται. Δεν θυμάμαι καθόλου μάρκα. Το θυμάται κανείς σας αυτό?
Ναι εγώ το θυμάμαι!!! δεν θυμαμαι όμως ούτε εγώ μάρκα ούτε σε τι γευση υπήρχε. Νομιζω πως ανοιγε στην μεση ή κατι τέτοιο. Θυμαμαι πολύ εντονα την εικόνα του στο ψυγείο και στην αφισα με τα παγωτα. Ισως να ηταν ΕΒΓΑ ή ΑΣΤΥ το λεω διοτι το περιπτερο της γειτονιας μου ειχε ΕΒΓΑ και ΑΣΤΥ ισως ομως και να κανω λαθος. Νομιζω τα ποστ μας πρεπει να μεταφερθουν στα ᾽ρετρο παγωτα᾽ ειναι άσχετα με το πολύ όμορφο θέμα αυτου του θρεντ! Δεν νομιζω αυτο το παγωτὀ να ειχε δωράκι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
δεν θυμάμαι καθόλου τέτοια δωράκια από το παγωτό ΑΣΤΥ...
 
Πίσω
Μπλουζα