Ρετρό δώρα στο σχολείο

theoritikos είπε:
Στο δικό μου σχολείο δεν κάναμε ανταλλαγές δώρων :icon_cry: , γιατί ήταν τσιφούτηδες σαν τον Σκρούτζ! :biglaugh:
΄

Μάλλον στο ίδιο θα πηγαίναμε...

:icon_cry:
 
Συγγνώμη κιόλας αλλά άν πετύχενα εγώ τις σοκολάτες/γκοφρέτες θα ήμουν πολύ ευχαριστημένος.... και μόνο που τις σκέφτομαι τώρα...
 
Στην τάξη μας έλεγε η δασκάλα να φέρει ο καθένας από ένα μικρό δωράκι. Φέρναμε τα δωράκια, τα συγκεντρώναμε κάτω από το χριστουγεννιάτικο δέντρο που είχαμε στολίσει πριν τα Χριστούγεννα στην τάξη και πριν κλείσει το σχολείο για τις γιορτές, μαζεύαμε τα δώρα σε ένα σακούλι (!) και ένα παιδί υποτίθεται έκανε τον Άγιο Βασίλη και μας τα μοίραζε. Είχε πλάκα όλο αυτό, αλλά τύχαινε να μη σου αρέσει το δώρο και τότε έψαχνες να το ανταλλάξεις. Θυμάμαι μου είχε τύχει φιγούρα του Άγιου Βασίλη.
 
Εγώ θυμάμαι πως στην ΣΤ' Δημοτικού την τελευταία μέρα είχαμε όλοι συγκινηθεί που αφήναμε το δημοτικό μας και ανταλλάξαμε δώρα. Πήρα ένα μπρελόκ από αυτά που έχουν ένα ζωάκι και ένα μπλε υγρό. Δεν ήταν κάτι αξιόλογο αλλά σίγουρα ήταν ένα ενθύμιο μετά από 6 χρόνια στο ίδιο κτήριο και τόσες αναμνήσεις.
 
Ποτε δεν καναμε ανταλαγες δωρων κλπ στο σχολειο αλλα μια φορα το καναμε στο φροντιστηριο αγγλικων και κερδισα ενα υπερατου με αεροπλανα.
 
metalcandyman είπε:
Ποτε δεν καναμε ανταλαγες δωρων κλπ στο σχολειο αλλα μια φορα το καναμε στο φροντιστηριο αγγλικων και κερδισα ενα υπερατου με αεροπλανα.
Το ιδιο, στο σχολειο ποτε. Στο φροντιστηριο καθε χρονο.
 
johnny19818 είπε:
Εγώ θυμάμαι πως στην ΣΤ' Δημοτικού την τελευταία μέρα είχαμε όλοι συγκινηθεί που αφήναμε το δημοτικό μας και ανταλλάξαμε δώρα. Πήρα ένα μπρελόκ από αυτά που έχουν ένα ζωάκι και ένα μπλε υγρό. Δεν ήταν κάτι αξιόλογο αλλά σίγουρα ήταν ένα ενθύμιο μετά από 6 χρόνια στο ίδιο κτήριο και τόσες αναμνήσεις.
Κι εμείς το κάναμε αυτό την τελευταία μέρα στην Έκτη τάξη. Απλά είχαμε συννενοηθεί να είναι αποκλειστικά ανταλλαγή βιβλίων. Εμένα μου είχε τύχει το βιβλίο "Οι ωραίες Κυριακές" της Μαρίας Αβρααμίδου. Έπειτα ο δάσκαλος μας έκανε δώρο από έναν αναμνηστικό στυλό.
 
Είχα δώσει ένα παζλ και είχα κερδίζει ένα μικρό επιτραπέζιο. Ήμουν τυχερός μπορώ να πω...
 
καναμε και εμεις ανταλλαγες δωρων στις πρωτες ταξεις του δημοτικου ειχα παρει ενα παζλ και μια κουπα με τον αγιο βασιλη ειχα παει ενα σετ με αφισες και τους μαρκαδορους για να τις βαψεις και ενα επιτραπεζιο φιδακι τα δωρα στους δασκαλους τα θυμαμαι αλλα η μαμα μου δεν εμπαινε ποτε στην λογικη να δωσει λεφτα στον συλλογο και να παρουν το δωρο αυτοι αφου μαζεψουν τα λεφτα ολων ηθελε να παιρνει οτι νομιζε εκεινη και πιστευω οτι καλα εκανε....
 
Κατι μικρα παζλ με φιγουρες της Ντισνευ, επειδη ηταν και φθηνα (50 ή 100 δρχ αν θυμαμαι) ηταν αναρπαστα.. Ξεπουλαγαν τα 2 βιβλιοπωλεια που τα ειχαν.

Υπηρχαν και μερικα ακομη σ'αυτη την τιμη, αλλα δεν το πολυψαχναμε και πολυ. Θυμαμαι ομως.. που ειχα γυρισει σε ολα τα μαγαζια να βρω ενα καλο δωρακι, και οι δυο μου φιλες να επιμενουν να παρω ενα παζλ, οπως πηραν και αυτες..

Τελικα πηρα κατι αλλο.. αλλα μου ετυχε ενα παζλ (και ετυχε και στις φιλες μου.. :p )

Υπηρχαν ομως και ελαχιστοι που παιρναν ενα καλο και ακριβο δωρο.. και αυτα κατεληγαν να χαιρεσαι σαν να επιασες το λοττο, αν το κερδιζες :flower:
 
BETTY BOOP είπε:
Στην τάξη μας έλεγε η δασκάλα να φέρει ο καθένας από ένα μικρό δωράκι. Φέρναμε τα δωράκια, τα συγκεντρώναμε κάτω από το χριστουγεννιάτικο δέντρο που είχαμε στολίσει πριν τα Χριστούγεννα στην τάξη και πριν κλείσει το σχολείο για τις γιορτές, μαζεύαμε τα δώρα σε ένα σακούλι (!) και ένα παιδί υποτίθεται έκανε τον Άγιο Βασίλη και μας τα μοίραζε. Είχε πλάκα όλο αυτό, αλλά τύχαινε να μη σου αρέσει το δώρο και τότε έψαχνες να το ανταλλάξεις. Θυμάμαι μου είχε τύχει φιγούρα του Άγιου Βασίλη.
Στην ΣΤ' τάξη η Δειύθυνση του Δημοτικού είχε κάνει δώρο στους μαθητές της τελευταίας τάξης κασετίνες με την επωνυμία και το λογότυπο του σχολείου.

Στη Β' Γυμνασίου σε αποκριάτικο χορό του Γυμνασίου είχα κερδίσει στη λαχειοφόρο αγορά ένα κουκλάκι και ένα γαλλικό λεξικό (πολύ χρήσιμο δώρο!).
 
Μια λέξη θα πώ: ΚΕΡΙΑ!!!! Kάναμε ανταλλαγές δώρων καθε χρόνο στο σχολείο, το φροντιστήριο καί το μπαλέτο. Μας έλεγαν όμως οι δάσκαλοι να μην ξεπερνά τα 5 ευρώ ώστε να μην αδικηθεί κανείς. Τα δικά μου τα διάλεγε πάντα η μαμά μου και ήταν μικρά παιχνιδάκια (σκυλάκια δαλματίας, αρκουδάκια, παζλ, σετ χειροτεχνείας, μπογιές, βιβλιαράκια) τα οποία ευχόμουν να κερδίσω γιατί ήταν πάντα τα πιό όμορφα. Όλοι οι άλλοι έφερναν ή μια σοκολάτα ή ένα κερί ή άντε, το πολύ καμιά φιγούρα του Άγιου Βασίλη. Εγώ φυσικά κάθε φορά τύχαινα κεριά...πληρης απογοήτευση. :cold: Το κορυφαίο ήταν στην ανταλλαγή δώρων που κάναμε στο μπαλέτο πέρσυ-μεγάλες κοπέλες πια-που δεν ήξερα τί να πάω και διάλεξα ένα βιβλίο, θρίλερ παρακαλώ. Τα δώρα αυτή την φορά ηταν διάφορα κι ενδιαφέροντα (κολόνιες, προϊόντα μακιγιάζ, στολίδια για το δέντρο κι ένα κερί), το βιβλίο φυσικά έγινε ανάρπαστο, και τί μου έτυχε; ΤΊ ΜΟΥ ΈΤΥΧΕ;;;;;; Παλι κερί! :brick:
 
Πίσω
Μπλουζα