Ρετρό εκμάθηση αγγλικών με πολυμέσα

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.051
Την εποχή που ο όρος "multimedia" ήταν άγνωστος, κάποιοι είχαν την πρωτοποριακή ιδέα

της εκμάθηνσης αγγλικών με μια σειρά από μέσα : βιβλία, κασέτες ήχου, βιντεοταινίες.

Τι κρίμα που κατέληξαν στα σκουπίδια, αλλά και τι τύχη που βρέθηκαν μπροστά μου και τα "αποθανάτισα" ...

picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στο χωμα τα πεταξανε ε; θεοι :Ρ
 
καπου εχω ενα 45αρι δισκακι βινυλιου της linguaphone...

αναρωτιεμαι εμαθε κανεις τιποτα απο αυτα?
 
Εμένα είχε αγοράσει ο πατέρας μου μια σειρά με βιντεοκασέτες κάπου 20 τον αριθμό για εκμάθηση Αγγλικών. Το σετ,πού ήταν σε ένα βαλιτσάκι, περιελάμβανε και βιβλία με ασκήσεις. Ενώ τα ξεκίνησα με χαρά στην πορεία τα βαρέθηκα. Κάποιες κασέτες ίσως να είναι ακόμη στη ζελατίνα τους. Ούτε ξέρω που βρίσκονται τώρα βέβαια. Ακόμη έχει να το λέει ο πατέρας μου για τα λεφτά που έδωσε...
 
Από το φροντιστήριο μας είχαν βάλει να αγοράσουμε μια κασέτα, για να μάθουμε καλύτερα ( και να τα πάρουν και αυτοί ). Τζάμπα τα λεφτά βέβαια, καθώς ποτέ δεν έκατσα να την ακούσω. Μέχρι πριν λίγα χρόνια την είχα σε ένα συρτάρι, αλλά χάθηκε στην μετακόμιση...
 
Αυτα τα βιβλια,κασσετες κλπ τα πουλουσε η μεγαλκη πρωτη μου ξαδερφη καποτε που εκανε τον πλασιε.Προσπαθησε να μας πουλησει και μας αλλα δεν τα καταφερε.Δε νομιζω πολυ παντως να εμαθαν σοβαρα αγγλικα με αυτες της μεθοδους :p
 
Εχουμε και εμεις μια βαλιτσα με κασσετες. Καποια στιγμη θα την βγαλω φωτογραφια...

Και ναι, πολλες κασσετες ειναι σε ζελατινα ακομα...
 
Αυτά τα βιβλία κάτι μου θυμίζουν... Νομίζω ότι με αυτή τη σειρά έκανε ιδιαίτερα στο σπίτι μια συμμαθήτριά μου στο δημοτικό. Αλλά τότε δεν πρέπει να ήταν και πολύ αποτελεσματική, γιατί θυμάμαι ότι στα Αγγλικά είχε μια αδυναμία και είχαμε τηλεφωνική επαφή για "ενισχύσεις"!

edit: Στο θέμα κολλάνε γενικά σειρές εκμάθησης με κασέτες; Αν ναι, έχω να καταθέσω εμπειρία :p
 
Πίσω
Μπλουζα