Ρετρό ελληνικά "επώνυμα" αρώματα

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.034
Χθες βράδυ (σε "μικρή" ώρα και μετά την 3η σαμπούκα) "αλίευσα" από υποψιασμένο φίλο μου, την ρετρο-πληροφορία,

ότι κατά τα "χρυσά χρόνια", ο Λευτέρης Πανταζής είχε κυκλοφορήσει το δικό του άρωμα

(όπως πρόσταζε η μόδα της εποχής, για τους ξένους επωνύμους) με όνομα "ΛΕΠΑ" ( ή "LEPA" ? ).

Απορώ πως αυτή η σημαντική στιγμή του παρελθόντος, διέφυγε της μνήμης/προσοχής μου.

Επιβεβαιώνει κάποιος το γεγονός ;

Γνωρίζετε άλλα ρετρό είδωλα, που είχαν λανσάρει το προσωπικό τους άρωμα ;

Είχατε αγοράσει ποτέ (εσείς, ή φίλος/συγγενής) τέτοιο άρωμα ;
 
exetlaios το γραφει στο βιογραφικο του,λογικα θα ισχυει η υπαρξη της κολωνιας ΛΕ.ΠΑ
 
Βασικά, και η Wikipedia επιβεβαιώνει! :D

Το 1979 κυκλοφόρησε τον πρώτο του δίσκο που περιείχε, μεταξύ άλλων, το τραγούδι "παράνομος κι αν είναι ο δεσμός μας", που το τραγουδούν ακόμα και σήμερα και πολλοί άλλοι καλλιτέχνες σε εμφανίσεις τους και συναυλίες. Η επιτυχία ήρθε πολύ σύντομα και -από τις αρχές της δεκαετίας του 80- έγινε γνωστό όνομα στο Ελληνικό πεντάγραμμο. Τα τραγούδια του γίνονταν μεγάλες επιτυχίες και παίζονταν συνεχώς στους ραδιοφωνικούς σταθμούς της εποχής, ενώ συχνά έκανε και τηλεοπτικές εμφανίσεις. Επίσης έπαιξε και σε λίγες ταινίες. Το τέλος της δεκαετίας του 80 τον βρήκε να είναι ένα από τα εμπορικότερα ονόματα στο χώρο. Σ' αυτή τη δεκαετία καθιέρωσε και το παρατσούκλι ΛΕ. ΠΑ. (Από τα αρχικά του ονόματός του) και μάλιστα κυκλοφόρησε και μία κολώνια με αυτά τα αρχικά.
Πρώτον πού το θυμήθηκες! Και δεύτερον, πού πας χωρίς φωτό, κύριέ μου?! :D
 
Κωνσταντινε δεν το περιμενα αυτο απο εσενα! Θα μπορουσα μαλιστα να στοιχηματισω οτι το συνηθιζες ως δωρο σε αμορε του παρελθοντος.

Για το αρωμα ΛΕΠΑ εχει γινει καμποσες φορες μνεια εδω μεσα [h=1]Λευτέρης Πανταζής[/h]
 
Η διαφήμιση του αρώματος ΛεΠα (επιβεβαιώνω κι εγώ την ύπαρξη του) δεν ήταν στυλ διαφημίσεων του αρώματος Denim, με μπλε τόνους, σκοτάδι, σε έρημο δρόμο με ένα αυτοκίνητο και το ΛεΠα να σκάει μύτη; Γιατί θυμάμαι μια τέτοια διαφήμιση, αλλά δε μπορω να θυμηθώ αν ήταν του ΛεΠα ή αν απλά βλέποντας τη διαφήμιση κάποιος ανέφερε την κολωνια του ΛεΠα (θυμάμαι ότι ήμουν στο σπίτι της γιαγιάς μου όταν είδα τη διαφήμιση).
 
Χαριτολογώντας τότε, λέγαν ότι το ίδιο ετοιμάζεται να κάνει και η Πίτσα Παπαδοπούλου, λανσάροντας γυναικείο άρωμα με την ίδια έμπνευση στον τίτλο...:biglaugh:
 
ΦΖΠ1 είπε:
Χαριτολογώντας τότε, λέγαν ότι το ίδιο ετοιμάζεται να κάνει και η Πίτσα Παπαδοπούλου, λανσάροντας γυναικείο άρωμα με την ίδια έμπνευση στον τίτλο...:biglaugh:
Ηθελα να 'ξερα δε ντρεπεσαι; :D
 
χαχαχαχαχαχαχα
 
ΦΖΠ1 είπε:
Χαριτολογώντας τότε, λέγαν ότι το ίδιο ετοιμάζεται να κάνει και η Πίτσα Παπαδοπούλου, λανσάροντας γυναικείο άρωμα με την ίδια έμπνευση στον τίτλο...:biglaugh:
Και σε μπουκάλι-κομψοτέχνημα! :tongue:
 
Το διαβάσαμε κι αυτό...
 
Άλλη επώνυμη ελληνίδα που χε λανσάρει στα 90s άρωμα ήταν η Ρούλα Κορομηλά
 
Πίσω
Μπλουζα