Ρετρό εταιρείες πετρελαιοειδών/βενζινάδικα

Μια εξαιρετική έρευνα που δίνει πολλές πληροφορίες για τις πρώτες εταιρείες πετρελαιοειδών/βενζινάδικων που ήρθαν στην Ελλάδα.

 
Αν και μικρός τότε στην παλιά εθνική Αθηνών Λαμίας ή και οπουδηποτε ταξιδεύαμε με το ΚΤΕΛ, θυμάμαι έντονα και περισσότερο τα ΦΙΝΑ,Esso,Mobil,BP,Shell.
 
Έχεις μήπως φωτογραφίες απο εκείνο το βενζινάδικο ΦΙΝΑ που αναφέρεις ότι είχε ο αδερφός της γιαγιάς σου ;
Το βενζινάδικο βρισκόταν στο Πολύκαστρο (Κιλκίς). Τον επισκεπτόμασταν (τον θείο) σχεδόν κάθε Χριστούγεννα. Μιλάμε για '81-82 έως βαριά 89. Στα 90ς λογικά θα είχε βγει στη σύνταξη και θα είχε κλείσει.

Φωτογραφία δεν έχω και θα είναι δύσκολο να βρω. Προσπάθησα να βρω το σημείο στο maps αλλά δεν μπορώ να το θυμηθώ καθώς η τελευταία φορά που πήγα εκεί ήταν το '01-'02. Θα ξαναπροσπαθήσω - αν και δεν θυμάμαι να υπήρχαν τα σήματα της φίρμας από τότε (το 2001 δηλ.).
 
Το βενζινάδικο βρισκόταν στο Πολύκαστρο (Κιλκίς). Τον επισκεπτόμασταν (τον θείο) σχεδόν κάθε Χριστούγεννα. Μιλάμε για '81-82 έως βαριά 89. Στα 90ς λογικά θα είχε βγει στη σύνταξη και θα είχε κλείσει.

Φωτογραφία δεν έχω και θα είναι δύσκολο να βρω. Προσπάθησα να βρω το σημείο στο maps αλλά δεν μπορώ να το θυμηθώ καθώς η τελευταία φορά που πήγα εκεί ήταν το '01-'02. Θα ξαναπροσπαθήσω - αν και δεν θυμάμαι να υπήρχαν τα σήματα της φίρμας από τότε (το 2001 δηλ.).

Δεν πειράζει, εγώ σε ρώτησα γιατί αν είχες κάποια φωτογραφία θα ήταν και ιστορικό ντοκουμέντο καθώς δεν βρήκα και πολλά πράγματα για τα βενζινάδικα αυτής της εταιρείας. Το σήμα της ΦΙΝΑ το θυμάμαι πολύ αμυδρά καθώς ήμουν πολύ μικρός όταν υπήρχε αυτή η εταιρεία. Δεν θυμάμαι τίποτα παραπάνω για το πως ήταν αυτά τα βενζινάδικα.

Το μόνο που βρήκα είναι κάποιες φωτογραφίες με το σήμα απο τις αντλίες βενζίνης που είχανε στα βενζινάδικα.

IMG_6594.jpg


Περισσότερα εδώ
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το σήμα της ΦΙΝΑ το θυμάμαι πολύ αμυδρά καθώς ήμουν πολύ μικρός όταν υπήρχε αυτή η εταιρεία. Δεν θυμάμαι τίποτα παραπάνω για το πως ήταν αυτά τα βενζινάδικα.
Είχε και στο Άργος μία όπως έβγαινες από την πόλη - δίπλα στο αρχαίο θέατρο!

Πράγματι δεν θυμάμαι και εγώ να υπήρχαν πολλά.

 
Πίσω
Μπλουζα