Ρετρό ευχετήριες κάρτες

mytinyworld

RetroNuts!
Joined
18 Σεπ 2009
Μηνύματα
1.859
Αντιδράσεις
89
Τις μάζευα σαν τρελή και ποτέ δεν εκπλήρωσαν το σκοπό τους.... Δηλαδή ποτέ δεν έγραψα σε αυτές. Το αποτέλεσμα είναι να σώζονται μέχρι σήμερα και να μπορώ να σας τις δείξω! :)

Ρετρό ευχετήριες κάρτες μικρού μεγέθους

picture.php
 
Τι όμορφες!Έχω και εγώ μια τέτοια μικρή συλλογή. :)
 
Είχα κι εγώ και τις χρησιμοποιουσα για να καλέσω τα παιδιά στα πάρτυ μου στο δημοτικό. :)
 
Χαίρομαι που σας αρέσουν και τις θυμάστε! :) Candy, είναι εύκολο να μας τις δείξεις? :please:
 
Ανεπανάληπτος ΚΥΡ από τη δεκαετία του 1980!

picture.php


picture.php


picture.php
 
Δεν υπηρχε και μια μοδα με συλλογες απο σετ αλληλογραφιας???

Χρωματιστα χαρτια με σχεδια, φακελοι με περιεργα σχηματα και αλλα τετοια???
 
Καλα... η τελευταια καρτουλα του Κυρ ειναι απιστευτη!!!! :D :D:D:D:D

Δεν τις ειχα δει ποτε αυτες τις καρτες!!! :D Ζητώ την επανεκτυπωση της!!!
 
Του Κυρ ήταν πολύ πρωτοποριακές για την εποχή τους... :)
 
DoctorGalifrean Πράγματι υπήρχαν τέτοιες συλλογές, όπως και με χαρτοπετσέτες, φακέλους και μπλοκάκια! Στο πατρικό μου έχω δύο συρτάρια γεμάτα με τέτοια... καλούδια!

Αναστασια και Juanita πραγματικά οι κάρτες αυτές ήταν πολύ προχωρημένες. Ηταν must εκείνη την εποχή να χαρίσεις μια κάρτα ΚΥΡ. Με κάποιον τρόπο, επειδή οι κάρτες του ΚΥΡ ήταν "ψιλοπονηρές" δείχναμε (όντας πιτσιρίκια του δημοτικού ακόμα) τη μαγκιά μας και το ότι είμαστε ξεπεταγμένα και όχι... μόμολα! :p

picture.php


picture.php


picture.php
 
Από το 1969, με ευχές για τη γέννηση του αδερφού μου! :p

picture.php


picture.php
 
Πολύ ωραίες καρτούλες. Εγώ θέλω εκείνη με το σταυρόλεξο :)
 
Στα βιβλιοπωλεια της επαρχιας κυκλοφορουν ακόμα καθώς και σε συνοικιακά καταστηματα. Με λιγη τυχη θα βρειτε!
 
Το έγραψα και στο θέμα για τους φίλους δια αλληλογραφίας αλλά επειδή μαζευω ρετρό κάρτες όποιος ενδιαφέρεται ας επικοινωνησει μαζί μου να του στείλω και να μου στειλει από όπου βρίσκεται (τις θέλω βλέπετε γραμμένες και με γραμματόσημο!).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν ξερω αν πρεπει να ανεβασω εδω καποια κομματια απο την τεραστια συλλογη μου με ρετρο καρτ ποσταλ διοτι δεν ειναι μονο ευχετηριες καρτες αλλα τελοςπαντων σας παρουσιαζω καποιες καρτουλες. Τις εφτιαξα προσφατα και ειναι οντως απειρες, σε κουτια, σε αλμπουμ, γραμμενες, αγραφες με γραμματοσημα ή χωρις!

Και αλλες...

Να και μερικες ακομα.

Να και μερικες φτιαγμενες θεματικα σε αλμπουμ. Παρακαλω αν υπαρχει θρεντ με καρτ ποσταλ και δεν το βρηκα ας μεταφερθουν τα παραπανω ποστ.

DSC08481.jpg

DSC08471.jpg

DSC08465.jpg

DSC08464.jpg

DSC08463.jpg

DSC08464.jpg

DSC08461.jpg

DSC08459.jpg

DSC08458.jpg

DSC08456.jpg

DSC08453.jpg

DSC08450.jpg

DSC08449.jpg

DSC08445.jpg

DSC08447.jpg

DSC08540.jpg

DSC08539.jpg

DSC08538.jpg

DSC08537.jpg

DSC08535.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστω να και καποιες ακομα. Οι ασπρομαυρες ειναι απο ερωτικες καρτες σε πακετα τσιγαρων νομιζω προπολεμικα. Μαζευω επισης και ρετρο ερωτικες καρτες αλλα δεν ανεβαζω εδώ! Αν καποιος παντως εχει και θελει να ανταλλαξουμε... Δυστηχως δεν εχω σκαννερ (χαλασε οταν ηθελα να αρχισω τα σκαναρισματα) οποταν προς το παρον ανεβαζω φωτογραφιες.

Το αστειο ειναι πως ειναι η μονη συλλογη που κρατησα ακεραια γιατι και καλα μεταφερεται ευκολα και εχει γιγαντωθει τοσο που πιανει μια ντουλαπα.

DSC08590.jpg

DSC08497.jpg

DSC08495.jpg

DSC08479.jpg

DSC08478.jpg

DSC08477.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα