Ρετρό εύρημα απ' τα παλιά!!! Αφορά κορίτσια

krios

RetroNuts!
Joined
21 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.801
Αντιδράσεις
409
Κάποια στιγμή είχαμε αναφέρει ότι έξω από τα παλιά περίπτερα βρίσκαμε εκείνα τα κόκκινα μηχανήματα που ρίχναμε μέσα ένα πενηνταράκι και γυρνώντας το μοχλό έπεφτε μια χρωματιστή ολοστρόγγυλη τσίχλα. Στη δεκαετία του ΄70 είχαν μέσα και μικρά δαχτυλίδια με ''πέτρα'' σε σχήμα καρδούλας, οβάλ και ρόμβου. Το χρώμα τους ήταν διαφανές ρουμπινί (αυτό μου άρεσε πάντα) και ροζουλί και τυρκουάζ και βεραμάν. Αργότερα είχαν και μπλε και έπαψαν να είναι διαφανής οι πέτρες τους. Τα στηρίγματά των πετρών ήταν πολύ μυτερά. (Πληροφοριακά περνώντας τα χρόνια, τα μηχανήματα μεγάλωσαν, είχαν μέσα διαφανής στρογγυλές σφαιρούλες με παιχνίδι ή μπάλες λαστιχένιες - καουτσουκ - τρελλομπάλες τύπου, που τις πέταγες ψηλά και μετά άρχιζες να ψάχνεις να τις βρεις στα περίχωρα διότι γίνονταν άφαντες).

Επιστρέφω στα δαχτυλίδια, τα οποία στη δεκαετία του '80 κυκλοφορούν με άνοιγμα, ώστε να μπορούν να προσαρμοστούν σε όλα τα μεγέθη και να φορεθούν άνετα.

Σας παρουσιάζω τα δαχτυλίδια πρώτης γενιάς λοιπόν. Συγκινήθηκα που τα είδα, είπα να τα μοιραστώ μαζί σας ενθυμούμενη 1) ακόμα τον πόνο που προήρχετο από την προσπάθειά μου ως παιδί να ανοίξω τα στηρίγματα και να πάρω την πέτρα (για να τη χάσω μετά βεβαίως) μιας και πάντα αυτά έμπαιναν μεταξύ νυχιού και κρέατος. Μπρρρρρρ :p 2) ότι μετά παίζαμε με την Χουανίτα και τα άλλα κορίτσια το Πού 'ντο πού 'ντο το δαχτυλίδι, ψάξε ψάξε δεν θα το βρεις ... και σιγά μην το 'βρισκες.

Δεν είχα βρει πολλά. Αλλά όταν έπεφταν μαζί με την τσίχλα χαιρόμουν σαν να μου είχαν χαρίσει όλον τον κόσμο.Ο ρόμβος με το διαφανές ρουμπίνι είναι το ομορφότερο δαχτυλίδι που έχω δει στη ζωή μου. Δυστυχώς βρήκα καρδούλα με ρουμπίνι κι όχι ρόμβο.

Αυτά τα πολλά...ολίγα! :)

picture.php
 
Ρετρό εύρημα απ' τα παλιά!!! Αφορά κορίτσια

krios σε ευχαριστώ πολύ που μας τα θύμησες!Η αδερφή μου τα μάζευε θυμάμαι.Θυμάμαι αυτό με την πράσινη πέτρα! :)
 
Θα αφιερωθεί εκτός από τα κοριτσάκια του φόρουμ και στην αδερφή σου λοιπόν :)
 
Φοβερή ανακάλυψη μπράβο!!!! Και εγώ τα είχα μικρή!

Απαραίτητο αξεσουάρ για να παίξεις την πριγκίπισσα ή βασίλισσα θυμάμαι!! :D :cool: ;)
 
Θυμάμαι τις τσίχλες που ήταν βαμένες σε διάφορα χρώματα και με μόλις μισό λεπτό μάσημα άσπριζαν...

Επίσης, ανάλογα με τις εποχές ήταν ή πολύ σκληρές ή αρκετά μαλακές...

Κάποια μέρα μαζί με την τσίχλα μάσησα και το δόντι μου... :(

Τα δαχτυλιδάκια όμως ήταν υπέροχα!!! Χαζεύαμε και το κουτί για να δούμε που βρίσκονται και μερικές φορές το κουνούσαμε πέρα δώθε μπας και κατεβεί και ο θησαυρός μαζί με την τσίχλα...

Ποιός άκουγε τον περιπτερά μετά, :rant: αλλά δε βαριέσαι... Συνηθισμένα ήμασταν... ::)
 
Κι εγώ θυμάμαι αμυδρά κάτι τέτοιο, είχε η αδερφή μου και έπαιζε...
 
Τα συγκεκριμένα τα θυμάμαι γύρω στο 92-93,σε διάφανα σακουλάκια,μαζί με γλειφιτζούρι,τσίχλες και ένα μενταγιόν με ζώδιο.
 
Υπήρχε κι ένα μηχάνημα με κάτι μαϊμουδάκια κόκκινα που έπαιζαν πιατίνια και ντραμς και χόρευαν αρκεί να έριχνες φυσικά το κέρμα στη σχισμή (μιας και λέμε για τα ''παρελκόμενα'' των περιπτέρων).
 
τι μου θύμισες τώρα.... Πού 'ντο πού 'ντο το δαχτυλίδι, ψάξε ψάξε δεν θα το βρεις... αθώα χρόνια ρεεεεεεεεεεεεεεε
 
Οι τσίχλες εν τω μεταξύ ήταν τόσο σκληρές , που παίζει να μου έχουν φύγει κανά 2 δόντια ... Με τα δαχτυλίδια πάντως ... τρελό κόλλημα!!!
 
Σε συνθήκες απολύτου υγιεινής αυτές οι τσίχλες... :biglaugh:
 
τα δαχτυλιδάκια μου θύμισαν τα δαχτυλιδάκια που αγόραζα από πανηγύρια!!!
 
Προβοκατόρικος τίτλος! Μόλις τον είδα είπα αμέσως "Τι θέλουν να κρατήσουν κρυφό από μας τα κορίτσια?" Και μπήκα να το διαβάσω. Κρίμα. Δεν έκρυβε κάποιο ένοχο μυστικό ή συνομωσία. Πράγματι αφορούσε μόνο κορίτσια.
 
Είχα αυτό με τον πράσινο ρόμβο, καθώς κι άλλο ένα τυρκουάζ. Χάρηκα που τα ξαναείδα, πολύ ωραία δαχτυλιδάκια.
 
Πάρτε να' χετε λοιπόν.Αυτά που αναφέρατε, συν κάποια ακόμα παρόμοια.

2c44d9e1760a641aed1eac61bd0c0711.jpg

8211f1c8273dd379e01f874187d80f05.jpg

936a10259cc8393eb06eb0d1d00deadd.jpg

99bae4d9198399a32caf0d14440e1413.jpg

9c76c409b8f10fc9c69ff560ea57f144.jpg

a4f04c4be0c697181b2f427b22a43ddb.jpg

a5fcb9e84662dcf49b8683223ee216d5.jpg

e026dcc330418d8639ca6ee002a9a30e.jpg

ec2b9239666afb1395d64b3368b1af6b.jpg
 
Θυμαμαι τα δακτυλιδακια οπως αυτα της προτελευταιας φωτο παραπανω...ειχα ενα γαλαζιο δακτυλιδι καποτε...
 
Retromaniax για εμένα σημαίνει να κάνεις τους άλλους ευτυχισμένους με απλές λεπτομέρειες απο τις αναμνήσεις μας.Αν έχουμε και φωτογραφίες απο αντικείμενα που μας θυμίζουν τα νιάτα μας και μας προκαλούν νοσταλγικά συναισθήματα ακόμα καλύτερα...

Ένα άλλο μέλος της ιστοσελίδας μας, μου πρόσφερε αυτό το συναίσθημα με μερικές φωτογραφίες απο ένα τρενάκι που είχα μικρος.
 
Πίσω
Μπλουζα