Ρετρό ζήλια...

Σε συνέχεια των άλλων μου ''καταθέσεων'' μόλις θυμήθηκα πως ζήλευα έως θανάτου τα πουκάμισα που άνοιγαν στο πλάι (τα έχω αναφέρει και αλλού) και είχαν άλλο χρώμα από μέσα. Ακόμα δεν μου έχουν φύγει από το μυαλό μου. Συμβιβάστηκα μια δεκαετία μετά με το perfecto που μόλις το είδα το ερωτεύτηκα και το πήρα. Αλλά το πουκάμισο όμως δεν το ξεχνάω :cry:
 
Μπορώ να πώ πως είχα σχέδον τα πάντα δεν μου έλειπε τίποτα μπορεί να μην είχα ουτε κομπιούτερ ουτε κάποιο ηλεκτρονικό παιχνίδι όμως δεν με ένοιαζε και ούτε ήμουν απαιτητικό παιδί αυτό ομως που πραγματικά ζηλευα ήταν οτι κάποια άλλα παιδιά είχαν στο σπίτι τους έγχρωμη τηλεόραση και εμείς δεν είχαμε.

Τελικά το '92 πήραμε τη δικιά μας οπότε όλα καλά. #)
 
Ζήλευα τα ποδήλατα cross, γιατί μοιάζαν με μηχανάκια. Με τα αμορτισέρ τους, τις μπουκάλες τους, τα ταμπούρα που "τρίζαν" στα φρεναρίσματα (σ.σ. : το '80 μόνο σε αυτή την κατηγορία ποδηλάτων τα βλέπατε αυτά, μην κοιτάτε τι γίνεται τώρα).

Ο αδερφός μου αντίστοιχα, ήταν του "αγωνιστικού" : ΜΕΡCIER, PEYGEOT, VELOSOLEX και άλλα της εποχής.

Έχοντας ένα "σπαστό" ποδήλατο με προφυλακτήρες, που φυσικά με τα χρόνια δεν ταίριαζε στο prestige Μου, κι αφού όλοι οι δικοί μου φίλοι είχαν cross, έπεισα τους γονείς μου να μου το πάρουν κι εμένα ένα κιτρινόμαυρο, μάρκας CRICKET.

Και τότε ανακάλυψα ότι ήταν τόσο "βαρύ" στο πεντάλ και στο "κουβάλημα", και τόσο "αργό" στο δρόμο, που γρήγορα πέρασα στο αγωνιστικό του αδερφού μου...

Δηλαδή ζήλεια κατ' εξακολούθηση...
 
Aν κι εχω πολλα ελαττωματα η (ρετρο)ζηλια δεν συγκαταλεγεται αναμεσα σ'αυτα ...

Παρολα αυτα υπηρχαν στιγμες που ζηλευα π.χ. τους ανθρωπους που ειναι γεννημενοι για/με εφεση στον αθλητισμο,τους συμμαθητες μου που εκαναν θραυση στο γυναικειο πλυθησμο,, τον πολυ κομψο κι εξυπνο τροπο που ελυσε ενα μαθηματικο προβλημα μια συμμαθητρια μου που την θεωρουσα "αμπαλη" στα μαθηματικα, e.t.c ....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
...ήμουν στην Α' Τάξη Δημοτικού και σε παρτι μιας συμμαθήτριάς μου είδα ότι ειχε ένα παιδικο σετ με εργαλεία γιατρού, ήθελα κι εγω ένα τετοιο και εκανα φασαρία να μου το παρουν κι εμενα, δεν το απέκτησα...

Ζηλευα τα παιδια που ειχαν gameboy...

...σε παιδικα περιοδικα εβλεπα τις εξης εικονες



ζήλευα τα εικονιζομενα παιδακια που ειχαν το αρχοντικό σπίτι των playmobil...

Ζηλευα τα συγγενικα προσωπα και τους φιλους απο το χωριο οπου περνουσα τις καλοκαιρινες διακοπες γιατι εκεινοι δεν επεστρεφαν στην πολη οταν τελειωνε το καλοκαιρι αλλα εμεναν εκει και εγω ετοιμαζομουν να γυρισω πισω...

image_119995.jpg

images.jpeg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λίγο μπερδεμένο αυτό το κατά τα άλλα ωραίο θέμα, γιατί απ'ότι βλέπω μερικοί έχουν αναφέρει και άψυχα αντικείμενα κατευθείαν, κι όχι ανθρώπους. Νομίζω ότι για να μιλήσουμε για ζήλια πρέπει να έχουμε στο νου μας ανθρώπους που είχαν κάτι, αλλιώς δεν θεωρείται ζήλια, αλλά πόθος του να το αποκτήσεις. Δεν μπορείς π.χ να ζηλέψεις από μόνο του ένα ποδήλατο χωρίς κάτοχο :) Έτσι πιστεύω εγώ τουλάχιστον.

Αρκετά πράγματα ζήλευα. Πρώτα αυτό, πονεμένο θέμα:

alkis21 είπε:
-Ζήλευα (και ακόμα ζηλεύω) αυτούς που τρώνε ασταμάτητα ό,τι θέλουν χωρίς ποτέ να παρεκκλίνει το βάρος τους
Μετά μπορεί να ζήλευα κάποια συγκεκριμένα παιχνίδια που έβλεπα να έχουν άλλα παιδιά, π.χ κάτι κούκλες, την ατζεντίνα μίας κοπέλας, τους ευχούληδες με πετράδια που είχαν πολλοί και δεν απέκτησα ποτέ, ή εκείνο το μικροσκοπικό ροζ πιανάκι-παιχνίδι που κυκλοφορούσε και το είχε η διπλανή μου στο φροντιστήριο Αγγλικών, το ήθελα τόσο πολύ αυτό! Κατά ειρωνεία της τύχης, μία μέρα μπερδέψαμε τις ολόιδιες φροντιστηριακές τσάντες μας και είχα το πιανάκι στο σπίτι μου για ένα βράδυ, αλλά με απογοήτευση διαπίστωσα ότι δεν δούλευε. Ζήλευα όταν έβλεπα συμμαθητές μου να έχουν πρωτότυπες κασετίνες, όπως μία κασετίνα παπούτσι και μία καρπούζι που τις θυμάμαι ακόμα. Τα παιδιά που είχαν σπίτι με μπαλκόνια μέχρι που μετακομίσαμε κι εμείς σε ένα τέτοιο. Τα πιο δημοφιλή κορίτσια της τάξης. Τους συμμαθητές που ήταν πολύ καλοί στα αθλήματα. Όσους είχαν αδέρφια, μέχρι να αποκτήσω κι εγώ. Αλλά αυτό που ζήλευα περισσότερο ήταν όταν έβλεπα πιο χαλαρούς γονείς γύρω μου, κι ευχόμουν να τους είχα κι εγώ. Που να μου αγοράζουν και παιχνίδια, να με αφήνουν να πηγαίνω σε πάρτυ αλλά και να οργανώνω τα δικά μου, να μην μου κάνουν γενικά τόσο μεγάλο έλεγχο κτλ.

Πάντως η ζήλια διαφέρει εννοείται από το φθόνο. Μπορεί να ζηλεύεις καλοπροαίρετα απλά ευχόμενος να είχες κάτι, ή να νιώσεις ταυτόχρονα κακία και δυσάρεστα συναισθήματα για το άτομο που ζηλεύεις. Εγώ συνήθως είχα την καλοπροαίρετη, όχι φθόνο.
 
alkis21 είπε:
-Ζήλευα (και ακόμα ζηλεύω) αυτούς που τρώνε ασταμάτητα ό,τι θέλουν χωρίς ποτέ να παρεκκλίνει το βάρος τους
Αυτό το ζηλεύω κ'εγώ, και δεν πρόκειται για ρετρο-ζήλια, αλλά για old time classic :p
 
ζήλευα οσους συμμαθητες μου πετυχαν με την πρωτη φορα στην Ε' Δημοτικού στις εξετασεις αγγλικων palso elementary το Μαιο (ήμασταν σε ιδιωτικο σχολειο και καναμε μαζι αγγλικα), εγω πετυχα στο διπλωμα αυτο τη δευτερη φορα όταν ήμουν στην ΣΤ' Ταξη...

επίσης ζήλευα όσα παιδια πετυχαιναν στο lower με την πρώτη φορά και αργότερα συνεχιζαν για proficiency, ενα γειτονακι με το οποίο πηγαιναμε στο ιδιο σχολειο είχε lower αν θυμαμαι καλα, από την Α' ή τη Β' Γυμνασίου...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
σπαω το κεφαλι μου να θυμηθω τι ζηλευα και εγω,και δεν μπορω

το αποκλειω να μην ζηλευα και εγω κατι σαν παιδι

αρα μαλλον σωστα λενε ου γαρ ερχεται μονον
 
Πίσω
Μπλουζα