Ρετρό ... ζόμπι !

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.051
Με λύπη μου παρατηρώ ότι τα τελευταία χρόνια, τα κινηματογραφικά ζόμπι,

θυμίζουν φιγούρες από βίντεο-παιχνίδια !

Χτες π.χ. είδα το I AM LEGEND και ξενέρωσα !

Σα να έβλεπα, όχι ταινία, αλλά παιχνίδι PLAYSTATION !

Ενώ τις "δικές μας" εποχές, έβγαζε κάτι ζόμπι ο Ρομέρο και ο Φούλτσι,

που τα "ένοιωθες στο πετσί σου" ρε αδελφέ !

Ταυτιζόσουνα μαζί τους !

Έμοιαζαν σαν παραμορφωμένοι άνθρωποι.

Τώρα από τα πολλά CGI, είναι αδύνατο να τρομάξεις και αδύνατον να ταυτιστείς με το περιβάλλον.

Τα πανάκριβα CGI του I AM LEGEND, ουδέποτε θα αποκτήσουν τη δυναμική

του πάνφθηνου σκουληκοφαγωμένου ζόμπι που σηκώνεται από τον τάφο, στο ZOMBIE του Φούλτσι !

Fulci's zombie :

0409zombie.jpg
Προβολή συνημμένου 130658
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συμφωνω αν και για τα ζομπι του "i am legend" παραπονιουνται αρκετοι οτι ειναι too much computer generated.
 
Δικός μου ο exetlaios. :D Πραγματικά τα ειδικά εφέ του παρελθόντος είναι πολύ πιο πειστικά από ότι τα σημερινά γραφικά. Προσωπικά η μόνη 'πρόσφατη' ταινία που μου έκαναν αίσθηση τα γραφικά ήταν κάποιες σκηνές από το Silent hill. Στα δε resident evil, τα ζόμπι είναι για παιδάκια 15 και κάτω. Κάτι άλλες ταινίες με ζόμπι που βγαίνουν κατά καιρούς τα εφε δεν είναι τίποτα παραπάνω από μέτρια και σε καμία περίπτωση πειστικά. Δυστηχώς πλέον οι υπολογιστές έχουν σχεδόν αντικαταστήσει πλήρως τα ειδικά εφέ τρόμου και όσοι μεγαλώσαμε με τις ταινίες σαν και αυτή που ανέφερε ο exetlaios είναι κομμάτι δύσκολο να τρομάξουμε με τις σημερινές - πόσο μάλλον με τα ζόμπι.

Τώρα ήθελα να ποστάρω μια φωτογραφία από το day of the dead (το original) αλλά είναι πρωί ακόμη. Δεν μου πάει καρδιά να την δω καν.
 
Επειδή την ταινία δεν την έχω δει, αναφέρει τον όρο zombie μέσα;

Αυτό το λέω, γιατί ο δημιουργός, πιθανόν να μην ήθελε ένα στυλ ζωντανών νεκρών, αλλά μεταλλαγμένων!

Ξαναλέω οτι δεν την έχω δει την ταινία και μάλλον θα τη δω το βράδυ...

Οι δικές μου πάντως, αγαπημένες zombie-movies είναι :

Dawn Of The Dead (Remake) και Night Of The Living Dead (Remake)...
 
Και μεταλλαγμενοι να ειναι ,απο οτι λενε ,τα τερατα φαινονται ψευτικα ,οποτε....
 
Ασχέτως αν πρόκειται για βαμπίρ, λυκανθρώπους, ζόμπι ή πάσης φύσης τέρας,

τα sprites δεν πρόκειται ποτέ να προκαλέσουν τρόμο !

Καλύτερα μέτριο make-up, παρά αναληθοφανές και υπερβολικό CGI !
 
DINO είπε:
...δεν την έχω δει την ταινία και μάλλον θα τη δω το βράδυ...
Λυπήσου τα 8 ευρώ !

Φρικτή ταινία !

Ούτε για δωρεάν δεν κάνει.

Το 90% του χρόνου είναι ένα αφόρητο, αργόσυρτο και κουραστικό υπαρξιακό μελό

με μια τεριμμένη και "πολιτικώς ορθή" "μεσοαστική ψευδο-ηθική"

που κάνει ακόμα και τις ταινίες "σπουδής χαρακτήρων" του Φασμπίντερ να

φαντάζουν ως "ντελιριακές περιπέτειες".

Το υπόλοιπο 10% που περισσέυει για δράση, δεν είιναι τίποτα άλλο παρά ένα

μέτριο παιχνίδι playstation για υπερτροφικά αμερικανάκια,

απογυμνωμένο από κάθε αίσθηση ρεαλιστικότητας,

στο οποίο κομπιουτερίστικοι χαρακτήρες μοιάζουν

να χοροπηδάνε αφηνιασμένα σε κτίρια, οροφές και αμάξια.

( Σας πείθω για κριτικός κινηματογράφου, στο MAD ? ) :D

Πέραν της πλάκας, κανονικά αν μια ταινία είναι ΦΟΥΛ στα γραφικά, καλό θα είναι να υπάρχει μια προειδοποίηση, η έστω να εμπίπτει στην κατηγορία "animation".

Εγώ πλήρωσα 8 ευρώ για να δω ταινία με ανθρώπους, όχι για να δω παιχνίδι PC !
 
Οπότε μιλάμε για κάτι σαν το I-ROBOT ?
 
DINO είπε:
Οπότε μιλάμε για κάτι σαν το I-ROBOT ?
Εγώ πάντως, αν είχα μπροστά μου τον σκηνοθέτη του I AM LEGEND,

δε θα του έλεγα "Αι-Ρόμποτ" (I-ROBOT), αλλά κάτι άλλο που ξεκινάει πάλι από "Αι ... " ! :D

Πολύ χειρότερο είναι σαν έργο, πάντως !

Τουλάχιστον, το να δω ψηφιοποιημένα ρομπότ, παλεύεται (έστω και δύσκολα),

αλλά ψηφιακά ζόμπι, είναι απαράδεκτο !
 
Ναι κατι σαν το "I robot" τουλαχιστον τα ζομπι χοροπηδαν με τον ιδιο τροπο.

Εχετλαιος αν θελεις να μην παει κανεις στην ταινια αποκαλυψε το τελος. :D
 
Όχι ρε παιδιά το τέλος!

Τουλάχιστον να πάω να πλακωθώ στα nachos και στα ποπ κορν!!! :D
 
AARDVARK είπε:
Εχετλαιος αν θελεις να μην παει κανεις στην ταινια αποκαλυψε το τελος. :D
Στο τέλος λοιπόν ... ΠΑΝΤΡΕΥΟΝΤΑΙ !

( πλάκα κάνω ! ) :biglaugh:
 
Καταπληκτική δουλειά οπτικών εφέ του θρυλικού Ρομέρο σε χαρακτήρα ζόμπι από την ταινία Day of the dead του 1985. Είναι τέχνη να μπορείς να επεξεργαστείς το λάτεξ και τα χρώματα έτσι ώστε να βγάλεις ένα τέτοιο μακάβριο αποτέλεσμα. Δεν πιστεύω πως τα γραφικά μπορούν να φτάσουν την αληθοφάνεια που προσδίσει αυτή η χειροποίητη δουλειά. Δεν φένεται στην φωτογραφία αλλά σαγόνι απλά δεν υπάρχει. Όσοι έχετε αδύναμη καρδιά να λέτε πάλι καλά που δεν φένεται καθαρά.

2003331700133740672_rs.jpg
 
Εγώ πάντως απογοητευτηκα εντελώς από το Ι am legend, όπως και μερικοί προλαλήσαντες. Γι'αυτό περιμένω εναγωνίως το AVP: Requiem για να πάρω το αίμα μου πίσω,όσο θα μου έχει μείνει στο τέλος της ταινίας :D

exetlaios είπε:
Ασχέτως αν πρόκειται για βαμπίρ, λυκανθρώπους, ζόμπι ή πάσης φύσης τέρας,τα sprites δεν πρόκειται ποτέ να προκαλέσουν τρόμο !

Καλύτερα μέτριο make-up, παρά αναληθοφανές και υπερβολικό CGI !

Κωνσταντίνε, πλέον περισσότερο παίζουν με τα νεύρα σου με τη χρήση ήχου (σε συνδυασμό με τα 5.1, Dolby surround, THX κλπ κλπ) και με τις ξαφνικές (και πλέον προβλεπόμενες σκηνές σε σημείο που να βάζω και στοίχημα για το τί θα προκύψει) παρά με τα εφέ.
 
μόλις επέστρεψα από το ODEON και είδα το "I am Legend" . Εμένα μου άρεσε πάντως... είδα και το trailer του AvP2, το περιμένω με αγωνία!
 
Κωνσταντινε,νομιζω οτι ειδικα τα ζομπι του Fulci,εδω που τα λεμε,ειναι πολυ δυσκολο να τα "φτασει" αλλος σκηνοθετης,αλλα ειναι αληθεια οτι τα ζομπι των νεωτερων ταινιων,ειναι,το λιγοτερο,απογοητευτικα.....
 
manos426f είπε:
Κωνσταντινε,νομιζω οτι ειδικα τα ζομπι του Fulci,εδω που τα λεμε,ειναι πολυ δυσκολο να τα "φτασει" αλλος σκηνοθετης,αλλα ειναι αληθεια οτι τα ζομπι των νεωτερων ταινιων,ειναι,το λιγοτερο,απογοητευτικα.....
Του Φούλτσι ήταν λίγο "χοντροκομμένα", αλλά σίγουρα χαρακτηριστικά και πιό πιστευτά.

Προσωπικά είμαι οπαδός της "σχολής Ρομέρο" και προτιμώ τα ζόμπι όπως παρουσιάζονται

στο DAWN OF THE DEAD (το αυθεντικό εννοείται).

r1o-d-4.jpg
 
Χα χα χα χα...Μονο για ζομπι δεν το κόβω...μου μοιάζει με άρρωστο νέγρο ο οποίος απέτυχε στο βάψιμο του κλεισμένου για ώρες ασανσερ (του έπεσε ο κουβάς με την μπογιά). :D
 
Το ζομπάκι μου παραπάνω πως σου φένεται; :diablotin:
 
Πάντως ρε παιδιά, κάτι πατάτες με zombies που κυκλοφορούν στα DVD Clubs.... Έλεος!
 
Πίσω
Μπλουζα