Ρετρό θήκη σερβιρίσματος φραπέ

krios

RetroNuts!
Joined
21 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.801
Αντιδράσεις
409
Τι να κάνω, κρατήθηκα κρατήθηκα αλλά θα το ανεβάσω. Το καλοκαίρι στις διακοπές, μου έφεραν έναν καφέ με θήκη και αυτομάτως θυμήθηκα τη δεκαετία 70 αλλά και 80 που σε κάποιες καφετέριες και ζαχαροπλαστεία τη χρησιμοποιούσαν. Πάντα για να πω την αλήθεια θεωρούσα πολύ αστείο, αν όχι γελοίο, το συγκεκριμένο αντικείμενο :p και δε νομίζω να είναι και πολύ της μόδας πια :D :D:D

attachment.php
 
θυμαμαι οτι σε μια καφετερια (δεκαετια του 80) εβαζαν μια παρομοια θηκη οταν καποιος παραγγελνε Μοκα,τοτε που ημουν μικρη μου αρεσε αυτη η θηκη.Βεβαια δεν ηξερα οτι ηταν θηκη,νομιζα οτι ετσι ηταν το ποτηρι σερβιρισματος της Μοκας
 
Exetlaios σε ζητανε! :)
 
ειμαι σιγουρος πως αν ο φραπες ειχε εφευρεθει επι εποχης βασιλια αρθουρου θα ειχε γινει must στο καμελοτ η συγκεκριμενη θηκη
 
Θυμαμαι τετοιες θηκες ειχε μια καφετερια στην Πλ.Μεμου στον Κορυδαλλο...η Rainbow! :)

Τις προλαβα 2-3 χρονια πριν την ολικη τους εξαφανιση.

Αλλες εποχες,αλλη αισθητικη... :wub:

Ευχαριστουμε για την αναμνηση

αγαπητη Κριος! :flower:
 
Όλα τα λεφά το σχόλιο του Θάνου, γέλαγα τουλάχιστον 5 λεπτά!:biglaugh:

Όσο για τη φωτογραφία είναι λίγο κομμένη, στο επάνω μέρος υπήρχε καλαμάκι με άσπρο περιτύλιγμα (με το τηλέφωνο της εταιρίας καλαμακίων), που το χάρτινο περιτύλιγμα ήταν κομμένο 1-2 εκατοστά πάνω από τη στάθμη του φραπέ.

Ήταν μια επόχή που από αυτόν τον φτηνό ντενεκεδότσιγκο φτιάχνονταν πολλά ακόμα είδη εστιατορίων, όπως τασάκια, θήκες λαδολέμονου σε ψαροταβέρνες (αυτές σαν το λυχνάρι του Αλλαντίν), πιαστράκια τραπεζομάντηλου, χαρτοπετσετοθήκες, ανοιχτήρια μπύρας κλπ.

Να όμως κι ένας μακρινός του εξάδελφος, στον οποίο απολαμβάνω εγώ το τσάι ή το γάλα μου :

Προβολή συνημμένου 59941
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πραγματικά είχα να το δω από τη δεκαετία του 80 :)
 
Πολυ ωραιο,Κριε!...

Ομορφη αναμνηση απο ρετροεξοδο σε Καφετερια...

( σε συνδιασμο με μεταλλικο-τσιγκινο χαμηλο μπολακι για παγωτο!)

ΕΤΣΙ,πρεπει να σερβιρεται ο Φραπες! :)

Ρετρο Φραπεδακια...

attachment.php


attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@panp αυτά λες ε; Μα έχω ένα κάρο φωτογραφίες στα άλμπουμ μου και δεν τις βλέπετε :)
attachment.php
 
παρομοιες θηκες βλεπουμε και στην ταινια "κριμα το μπόι σου"

Η caprice με ενημερωσε για ενα ποτηρι φραπε που εχει αυτη τη θηκη και φαινεται στην ταινια "κοριτσια για φιλημα"

krimatoboi.JPG

koritsi.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
katerinak είπε:
Η caprice με ενημερωσε για ενα ποτηρι φραπε που εχει αυτη τη θηκη και φαινεται στην ταινια "κοριτσια για φιλημα"
Και επειδή η caprice δεν το κατέχει τόσο καλά όσο η (ταχύτατη και ευγενέστατη) Κaterina την ευχαριστεί και δημοσίως. :flower:
 
θηκη στην ταινια "αρπα colla"

arpacolla.JPG
 
θηκες στην ταινια "μερικοι το προτιμουν κρυο"

attachment.php


merikrio.JPG
 
Παιδιά αυτό με το καλαμάκι επικό! respect και για τη φώτο. Όσο για τις θήκες τις θυμάμαι αλλά λίγο και αυτό όχι λόγο ηλικίας. Μήπως στον βορά δεν ήταν τόσο διαδεδομένες? ας μας πει κάποιος αν ξέρει.
 
και το ποτηρι που πινει η Αλικη το φραπε της εχει τετοια θηκη (στιγμιοτυπα απ την ταινια "Η ψευτρα")

attachment.php
attachment.php


ps1.JPG

ps2.JPG
 
Πίσω
Μπλουζα