Ρετρό ιδιοκτήτες "ουφάδικων"

ενταξει πραγματικα πεθανα για τον σουβλατζη η περιγραφη του τυπου ειναι για σεναριο ταινιας πραγματικα απορω πως δεν βγηκε κανεις απο σας toxic avenger απο κει μεσα εγω δυστυχως δεν τα προλαβα καλα τα ουφαδικα γιατι ηταν το θεμα με την ηλικια αν και θυμαμαι πραγματικα με τι λαχταρα περναγα εξω απο ενα που υπηρχε στο χαλανδρι εκει που τερματιζουν τα λεωφορεια και περιμενα να μεγαλωσω για να πηγαινω εκλεισε πριν προλαβω δυστυχως το μονο που προλαβα πολυ καλα ηταν το διωροφο enter στην κηφισσιας που εχει γινει κλαμπ τωρα για καποιον λογο η κοπελα που δουλευε εκει οσες φορες ειχα παει ηταν ντυμενη λαρα κροφτ :p
 
Πάντως επειδή βλέπω κόσμο να μην έχει εμπειρίες και όπως εξηγεί ήταν η απαγόρευση λόγω ηλικίας να πω ότι και σε μας υπήρχε φυσικά αυτό το μέτρο αλλά τα πράγματα ήταν πιο χαλαρά και τα "ντου" ήταν πιο αραιά! Θυμάμαι και μένα να τρέμει το φιλοκάρδι μου όταν ήμουν μέσα στα μαγαζιά αυτά αλλά ευτυχώς δεν είχα τίποτα ντράβαλα.
 
Εγω Johnny δεν ημουν καν κοντα σε ηλικια (ειμαι γεννημενος το '87) ... Δεν με αφηναν και οι γονεις μου δηλαδη να παω μονος μου στο ηλεκτρονικαδικο που ειχαμε στην περιοχη μας και λογικο ηταν, εσυ θα αφηνες ενα παιδι 7-8-9 χρονων να παει ; :p

Μονο με το πατερα μου ειχα παει μερικες φορες οπως εγραψα και στην πισω σελιδα. Μετα βεβαια ειχαμε και τα console club οπου εκει τα πραγματα ηταν πιο ελευθερα! :cool:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ε, κι εμένα οι πρώτες μου εμπειρίες ήταν από το απέναντι καφενεδάκι στο χωριό των παππούδων μου. Όπως καταλαβαίνεις εκεί δεν υπήρχε κάποιος να σε ελέγξει και να σου κάνει παρατήρηση. Καφενείο ήταν και οι γονείς μου βρισκόταν ακριβώς απέναντι. Καλά μετά με τα μαγαζιά τύπου console club τα πράγματα ήταν καλύτερα.

Πάντως νομίζω ότι τα arcades άξιζαν μέχρι τη χρονιά 1999-2000. Μετά τα πήρε η κάτω βόλτα. Ίσως και οι κονσόλες νέας γενιάς και ιδίως το Playstation να έβαλαν το χεράκι τους σε αυτό.
 
johnny19818 είπε:
Ε, κι εμένα οι πρώτες μου εμπειρίες ήταν από το απέναντι καφενεδάκι στο χωριό των παππούδων μου. Όπως καταλαβαίνεις εκεί δεν υπήρχε κάποιος να σε ελέγξει και να σου κάνει παρατήρηση. Καφενείο ήταν και οι γονείς μου βρισκόταν ακριβώς απέναντι.
E ενταξει και εγω σε καφενεια, καραβια , ξενοδοχεια οπου εβρησκα ηλεκτρονικα του εδινα και καταλαβαινε , αλλα ολα αυτα ηταν τα "τυχερα"! :p
 
johnny19818 είπε:
Ε, κι εμένα οι πρώτες μου εμπειρίες ήταν από το απέναντι καφενεδάκι στο χωριό των παππούδων μου. Όπως καταλαβαίνεις εκεί δεν υπήρχε κάποιος να σε ελέγξει και να σου κάνει παρατήρηση. Καφενείο ήταν και οι γονείς μου βρισκόταν ακριβώς απέναντι. Καλά μετά με τα μαγαζιά τύπου console club τα πράγματα ήταν καλύτερα.
Πάντως νομίζω ότι τα arcades άξιζαν μέχρι τη χρονιά 1999-2000. Μετά τα πήρε η κάτω βόλτα. Ίσως και οι κονσόλες νέας γενιάς και ιδίως το Playstation να έβαλαν το χεράκι τους σε αυτό.
Γιαννη τα arcades τα εφαγε η μαρμαγγα με τον νομο που ειχε κυκλοφορησει τοτε δεν υπηρχε περιπτωση αν δεν ειχε βγει αυτος ο νομος να τους εκαναν ζημια το playstation κλπ γιατι και τα χρονια που μεσουρανουσαν τα arcades της δεκαετιες του 80 και του 90 ολοι ειχαμε σπιτι μας εστω και μια κονσολα και δεν υπηρχε προβλημα.Και τι δε θα δεινα να μπορουσα να γυρισω το χρονο πισω και να παω να παιξω εστω και μια ωρα σε ενα απο τα μαγαζια που ετρωγα ολη την μερα μου εκει μονο και μονο για να παρω μια τζουρα απο την ιδιαιτερη μυρωδια που ειχαν ολα αυτα τα μαγαζια.
 
metalcandyman είπε:
Γιαννη τα arcades τα εφαγε η μαρμαγγα με τον νομο που ειχε κυκλοφορησει τοτε δεν υπηρχε περιπτωση αν δεν ειχε βγει αυτος ο νομος να τους εκαναν ζημια το playstation κλπ γιατι και τα χρονια που μεσουρανουσαν τα arcades της δεκαετιες του 80 και του 90 ολοι ειχαμε σπιτι μας εστω και μια κονσολα και δεν υπηρχε προβλημα.Και τι δε θα δεινα να μπορουσα να γυρισω το χρονο πισω και να παω να παιξω εστω και μια ωρα σε ενα απο τα μαγαζια που ετρωγα ολη την μερα μου εκει μονο και μονο για να παρω μια τζουρα απο την ιδιαιτερη μυρωδια που ειχαν ολα αυτα τα μαγαζια.
Συμφωνώ και έχεις δίκιο για το νόμο αυτόν. Εγώ το είπα εννοώντας ότι έχοντας μια κονσόλα όπως PSX ή Saturn ή Ν64 ήσουν πιο κοντά σε ποιότητα με τα arcades παρά παλιότερα με ένα Mega Drive ή ένα SNES. Καλά σαν κι εκείνα τα χρόνια τίποτα...
 
metalcandyman είπε:
Γιαννη τα arcades τα εφαγε η μαρμαγγα με τον νομο που ειχε κυκλοφορησει τοτε δεν υπηρχε περιπτωση αν δεν ειχε βγει αυτος ο νομος να τους εκαναν ζημια το playstation κλπ γιατι και τα χρονια που μεσουρανουσαν τα arcades της δεκαετιες του 80 και του 90 ολοι ειχαμε σπιτι μας εστω και μια κονσολα και δεν υπηρχε προβλημα.
Κι όμως Βασίλη και χωρίς τον νόμο το ίδιο θα γινόταν. Απλά στην Ελλάδα με τον νόμο έγινε λίγο πιο νωρίς. Αλλά πλέον η κατάσταση είναι ίδια σε όλο τον κόσμο πλην της Ιαπωνίας όπου τα arcades είναι ακόμα ζωντανά. Ναι, ειχαμε και παλιότερα κονσόλες αλλά τότε ήταν πολύ πιο αδύναμες από τα arcade. Από το Dreamcast και μετα το χάσμα στα γραφικά μίκρυνε πολύ και με τα PS2/GC/XBOX/ και την άνοδο των PC σχεδόν εξαφανίστηκε. Και αφού είχαμε τα πιο εξελιγμένα games στα σπίτια μας, ποιος ο λόγος να χαλάμε λεφτά στα arcade? Εμένα τουλάχιστον αυτό με κράταγε στα arcades, το ότι έβγαιναν τα πιο εξελιγμένα παιχνίδια.
 
Ξέχασες να αναφέρεις την άνοδο του MAME όπου σιγά σιγά έπαιζες και αυτά τα παιχνίδια σπίτι σου. Έτσι γιατί να δίνεις λεφτά σε ένα παλιό αγαπημένο παιχνίδι όταν μπορείς να το απολαύσεις σπίτι σου με πυτζάμες και παντόφλες και ότι άλλο τραβάει η όρεξη σου εκείνη τη στιγμή.
 
Μπορει στην πολη τασο να ηταν διαφορετικα τα πραγματα απο οτι ηταν στα χωρια και δεν θα μιλησω γενικοτερα αλλα θα μιλησω για το δεικο μου χωριο και γενικα τα μερη που εχω ζησει ολη μου την ζωη στα ηλεκτρονικα.Αυτοι που ημασταν εκεινα τα χρονια στα ηλεκτρονικα πηγαιναμε ασχετα αν ειχα στο σπιτι μου σχεδον ολες της κονσολες γιατι ειχα την τυχη η την ατυχια οπως θες πεστο τα καλοκαιρια να δουλευω ολους τους μηνες ειτε σε βουλκανιζατερ,ειτε σε σιδεραδικο,ειτε κουβαλουσα μπαλες αχυρο ειτε πηγαινα στα καλαμποκια κλπ με αποτελεσμα να εχω φραγκα συνεχεια πανω μου και μπορουσα να αγορασω αυτα που ηθελα.Παρολα αυτα ομως συνεχεια στα ηλεκτρονικα πηγαινα γιατι αυτο το πραγμα που γοθυσταρα και ζουσα εκει μεσα θελει να γραφω δυο ωρες για να το περιγραψω.Δεν με ενοιαζε αν ειχα σπιτι κονσολα με δεκα φορες καλητερα γραφικα γιατι της στιγμες στα ηλεκτρονικα δεν της αλαζα με τιποτα και ακομα και σημερα να υπηρχαν οπως τα ξεραμε εγω εκει μεσα θα βρισκομουνα οποτε ειχα χρονο και οχι μπροστα στο pc μου η στην καμπινα σαν τον κουκο να καθομαι και να παιζω.
 
Να παίζουν διπλό το double dragon, [edit]! Ο ένας πάνω στον άλλον για να βλέπουν! Παιδιά μικρά να ρωτάμε τριγύρω:"Σου περισσεύει ένα τάλιρο?" Τάλιρο να συμπληρώσουμε να κάνουμε 10ρικο ή 20ρικο....

Κι αυτό με τις κονσόλες και τα home computers ήταν μούφα. Ζήτημα 3 στους 10 να είχαν...Και σιγά μην δεν πάει ο άλλος στα ηλεκτρονικά να παίξει final fight,cabal και "ξαπλωτό" όταν στο σπίτι παίζει sokoban με amber monitor! Ακόμα και οι μετέπειτα κονσολάδες κάτοχοι SNES Και MD, στα ούφο τριγύριζαν, για αυτονόητους λόγους...

Κι όσο για τον παιχνιδονόμο, ήταν εντελώς γελοίος, του τύπου: "Με πονάει το δάκτυλο, κόβω το χέρι". "Στα τρένααααα" που λέει και ο Mikeus! Όπως και να χει ρε παιδιά όμως, ήταν πολύ αργά για τα arcades, και δεν φταίει ο νόμος, ούτε το home gaming... Απλά κάνανε τον κύκλο τους. Και τώρα υπάρχουν arcades στα εμπορικά κέντρα, ε και? Η διαφορά που έχουν με εκείνα πριν την απαγόρευση, είναι η ανάλυση της οθόνης και τα textures των 3d models, σιγά τα οά!!! Βέβαια για να λέμε και του στραβού το δίκιο, θυμάμαι τους φίλους μου που πάιζαν Bubble Bobble, Tetris, και WonderBoy στα τέλη των 90s (!!!) σε μοντέρνα arcades με μεγάλες crt οθόνες,στην ίδια αίθουσα με virtual striker, tekken και τέτοια, αλλά και πάλι πόσο να κρατούσαν μετά τον "τρομονόμο"? 1,2,3 χρόνια? Η συνέχεια θα ήτανε η ίδια, και θα έφτανε όπως είμαστε στο τώρα, στα σημερινά arcades. Υπάρχουν μεν, αλλά....

Υ.Γ: Εκτός των άλλων, ο νόμος που υπέγραψαν και ψηφίσαν οι αετοί μας, έλεγε πως ακόμα και ένας σπίτι του να παίζει ένα video game οποιοδήποτε (με ή χωρίς internet), θεωρείται παράνομος! Χαρακτηριστικό το άρθρο στο Pc-master, που παρουσίαζε τότε τον Pacman πίσω από τα κάγκελα! Είμαστε όλοι παράνομοι χαχαχαχα...

EDIT: Είχαμε δε είχαμε πάλι off topic βγήκαμε
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το εγραψα και γω στο προηγουμενο post μου οτι η κονσολες δεν επαιξαν κανενα ρολο οσον αφορα τα arcades και το πιο σημαντικο πραγμα στην καταρευση τους ηταν ο νομος.Απλα φιλε gremlinako εγω δεν εννοω για το που θα πηγαιναν τα arcades μετα τον νομο αλλα οτι αν δεν υπηρχε ο νομος δεν υπηρχε περιπτωση να πεθαιναν τα arcades και κυριως στα χωρια που τα πραγματα ηταν διαφορετικα απ'οτι ηταν στην πολη.Ναι μπορει ολοι εμεις που τα ζησαμε να μεγαλωνουμε και η νεα γεννια να μην ασχολειται καθολου και να κοροιδευουν κιολας τα κλασσικα arcades και το λεω εκ πειρας γιατι εχω τον αδερφο μου ετσι που ειναι δεκα χρονια πιο μικρος απο μενα,ναι οι κονσολες μπηκαν σε καθε σπιτι ο παικτης εχει πιο πολλες επιλογς και ασχολουνται σχεδον οι παντες με τα Online παιχνιδια οπως και ναι υπαρχει το mame που ειναι τζαμπανταν και ο καθενας μπορει να το εχει στο σπιτι του οποτε γιατι να παει και να βαζει τα ωραια του πενηνταλεπτα αλλα απο την αλλη η ολη φαση των arcades να μην το αναλυω παλι απλα ειναι αφταστη δεν μπορει να την εξομοιωση τιποτα και κανενα mame.Mπορεις στης μεγαλες πολεις να εκλειναν τα μικρομαγαζα και να ειχε καποιες καμπινες μεσα σε καποιο εμπορικο κεντρο που καμια σχεση δεν εχει με τα arcades Που αγαπησαμε αλλα στο χωριο ο μπαρμπας που ειχε την μικροκαφετερια η και το σουβλατζιδικο οπως εγραψα στο αλλο μου post θα ειχε παντα μεσα ενα wonder boy ενα cabal ενα pacman ενα bubble bobble και γενικοτερα καποιες καμπινες.Τα arcades στο χωριο δεν θα πεθαιναν ποτε ασχετα αν αντι να πηγαινουν δεκα,δεκα τα ατομα για να παιξουν πηγαινα μονο 4,5 που τα αγαπανε παθολογικα οπως εγω.
 
Όντως, σ' αυτό που λες για πολλά arcades της επαρχίας (και όχι μόνο), μπορεί να έχεις δίκιο. Γιατί δεν είχε λόγο ο άλλος να αποσύρει μια παλιά καμπίνα, ένω με τον νόμο αναγκάστηκε να τα διώξει. Σωστός ο metalcandyman
 
Έχω μπερδευτεί. Πότε βγήκε αυτός το νόμος για τα φρουτάκια (γι'αυτόν δε λέμε); Γύρω στο 2002-2004 εκεί κάπου δεν ήταν; Θυμάμαι που λέγαμε ότι είμαστε παράνομοι που είχαμε παιχνίδια στα κινητά μας και παίζαμε. Τώρα όμως δεν ισχύει αυτός ο νόμος αφού βλέπω σε μεγάλα εμπορικά κέντρα αίθουσες κανονικά με καμπίνες. Τώρα που βγήκαν ξανά στη φόρα δεν θα έπρεπε σιγά σιγά να ανθίσουν πάλι; Το μαγαζί που ανέφερα παραπάνω με τον macho τύπο δεν έχει ακουμπήσει καθόλου τις καμπίνες απλά τις έχει σβηστές (τουλάχιστο όταν πέρασα πριν κάνα εξάμηνο). Οποιαδήποτε στιγμή τις ανάβει ξανά. Πριν δουλέψω στην εταιρία που είμαι τώρα είχα πάει σε μια αγγελία που ζητούσαν τεχνικό για μηχανήματα arcades. Πήγα σε μια αποθήκη και είδα πολλές καμπίνες ξεχαρβαλωμένες αλλά και φλιπεράκια και άλλου είδους παιχνίδια όπως μπασκετάκια με μπάλες κτλ. Τότε ρώτησα αν έχουν δουλειά γενικώς και μου είπαν ότι το μεγαλύτερο βάρος είναι όχι στα ηλεκτρονικά παιχνίδια αλλά στα άλλα που ανέφερα παραπάνω.
 
Ο περιβοητος αυτος νομος γιαννη ειναι ο 3037 του 2002 και το 2008 η ελλαδα εφαγε μεγαλο προστιμο απο την EEA γιατι δεν συμορφωθηκε με της παρατηρησεις που της κανανε το 2006.Τωρα φυσικα και δεν ισχυει οπως ηταν τοτε αλλα το κακο εγειναι φιλε και ολα αυτα τα μαγαζια δεν μπορεσαν να την παλεψουν και εκλεισαν ασε που παρα πολλους τους τρελαναν στα προστιμα και επεφτε τρελο κυνηγητο για ψιλου πηδημα.Ας τα χαιρονται τωρα οπως τα καταντησαν μεσα στα μεγαλα εμπορικα κεντρα με τα καλογυαλισμενα πλακακια και τους φοβερους χωρους και ολους αυτους που καθονται και καλα να παιξουν και το μονο που κανουν ειναι να τα κοροιδευουν μονο και μονο γιατι δεν μπορουν να περασουν ουτε μια πιστα οι gamers δηλαδη του pro και του fifa.
 
Καλά μεγάλη μούφα αυτός ο νόμος αλλά δεν είναι το θέμα μας αυτό. Αλήθεια στην περιοχή σου Βασίλη έχει μείνει κανένα καφενείο, μαγαζάκι, σουβλατζίδικο βρε αδερφέ που να έχει ξεμείνει καμιά καμπινούλα;
 
Oχι γιαννη δεν εχει μεινει τιποτα απολυτως απο καμπινες οπως ηταν παλια.Κανα δυο ιντερνετ καφε ειχε φερει απο μια καμπινα με τα πολλα παιχνιδια αλλα της πηραν σε χρονο ρεκορ γιατι η πιτσιρικαρια δεν εδεινε καμια σημασια σαυτα τα παιχνιδια.
 
metalcandyman είπε:
Oχι γιαννη δεν εχει μεινει τιποτα απολυτως απο καμπινες οπως ηταν παλια.Κανα δυο ιντερνετ καφε ειχε φερει απο μια καμπινα με τα πολλα παιχνιδια αλλα της πηραν σε χρονο ρεκορ γιατι η πιτσιρικαρια δεν εδεινε καμια σημασια σαυτα τα παιχνιδια.
Τόσα ξέρει η πιτσιρικαρία τόσα κάνει. Δηλάδή αν θέλουμε να παίξουμε κανένα Pac Man πρέπει να έρθουμε σε σένα :) !
 
Που θα πάει, είναι να μην κάνει ένας την αρχή, να ανοίξει καφετέρια, και να πετάξει μέσα 5-6 καμπίνες Mame, και σου λέω εγώ μετά. Έστω και χωρίς κέρματα. Θα δεις μετά να ξεφυτρώνουν τα "ουφάδικά" το ένα μετά το άλλο.

Αrcadερίες θα λέγονται χαχαχα...
 
Ξεφύγαμε αρκετά από το θέμα του αρχικού ποστ.
 
Πίσω
Μπλουζα