Ρετρό καινοτομίες σε αθλητικά παπούτσια

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.051
Η γενιά των 80's, ενώ ξεκίνησε με τα συμβατικά αθλητικα παπούτσια (αυτά με το κορδόνι), έζησε μια σειρά από "καινοτομίες" που έκαναν τους πιτσιρικάδες να τραβάνε τους γονείς από το μανίκι, να πάνε στα "παπουτσάδικα" για να αγοράσουν τα νέα παπούτσια, που θα τους εξασφάλιζαν ότι θα ήταν "μοδάτοι" και όλοι θα ασχολιόνταν μαζί τους.

Ενδεικτικά αναφέρω τα εξής (με σειρά που θυμάμαι ότι εμφανίστηκαν) :

1) Velcro, αντί για κορδόνια.

2) Αερόσολες

3) Φωτάκια στα παπούτσια (και καλά, για να φαίνεσαι το βράδυ και να μη σε πατάνε τα αμάξια)
 
Τα velcro ήταν σίγουρα πολύ πρακτικά, αλλά πάντα ήμουν οπαδός των κλασσικών κορδονιών.

[edit] dead pic [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θυμάμαι τα Strike με σκρατς..στην διαφήμιση τότε ακούγαμε το σλόγκαν Φοράει strike και καρφώνει!! θυμάμαι τα Pony πολύ απλό παπούτσι το φορούσε και το διαφήμιζε ο Ν.Γκάλης (Άσχετο αλλά μένει δίπλα στην δουλειά μου και ένα καλημέρα σπανίως το έχουμε)Θυμάμαι τα all star μποτάκι κατά προτίμηση από τις καλές εποχές του metal.Απλά παπούτσια αλλά αγαπημένα!
 
Αsics tiger με GEL

LA Gear με φωτακια

Nike Force με AirSoles (Maximum Respect!)

Patrick με καγκουροδερμα!

Reebok φουσκωνε η γλωσσα

Akmaka εχεις το Γκαλη γειτονα!!????

Γκαλης ΘΕΟΣ :worship:
 
Wally είπε:
Akmaka εχεις το Γκαλη γειτονα!!????

Γκαλης ΘΕΟΣ :worship:
Ναι φίλε μου.. το άσχημο είναι πως κυκλοφορεί ανάμεσα μας και κανείς δεν τον δίνει σημασία ελάχιστοι είναι αυτοί που τον χαιρετούν.
 
Φυσικα και θυμαστε οτι,τα (πολυ) ψηλα αθλητικα ειχαν γινει σημα κατατεθεν των metal οπαδων.Με ανεμελο δεσιμο και τεραστιες γλωσσες,συνοδευαν τα μαυρα παντελονια "σωληνες".Ακομα και σημερα βλεπω τυπακια να τα φορανε.Υποθετω οτι τους εχουν ξεμεινει απο τοτε,διοτι εδω και αρκετα χρονια δεν κυκλοφορουν.Την επομενη φορα που θα πετυχω καποιον ,θα τον ρωτησω με ωραιο τροπο...
 
Wally είπε:
Reebok φουσκωνε η γλωσσα
Να θυμίσω πως στα Reebok και σε κάποια άλλα "μπασκετικά" μποτάκια, δε φούσκωνε η γλώσσα τους αλλά η αερόσολα, πιέζοντας στη γλώσσα μια απομίμηση μπάλας μπάσκετ 3-4 εκατοστών. Τα εν λόγο αθλητικά μάλιστα διέθεταν και μια πλαστική βαλβίδα για να αποβάλουν τον αέρα από την αερόσολα αν το επιθυμούσε κάποιος. :D
 
Alucard είπε:
Να θυμίσω πως στα Reebok και σε κάποια άλλα "μπασκετικά" μποτάκια, δε φούσκωνε η γλώσσα τους αλλά η αερόσολα, πιέζοντας στη γλώσσα μια απομίμηση μπάλας μπάσκετ 3-4 εκατοστών. Τα εν λόγο αθλητικά μάλιστα διέθεταν και μια πλαστική βαλβίδα για να αποβάλουν τον αέρα από την αερόσολα αν το επιθυμούσε κάποιος. :D
Ιδού...

[edit] dead pic [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μην ξεχναμε το συστημα ERS επαναφορας στις σολες των Reebok Pump.

Επισης το αντιστοιχο Regulator της LA GEAR και με Air System στις σολες.

ΝΙΚΕ 180 απιστευτα μαλακο παπουτσι.

Και φυσικα τα La Gear Michael Jackson.

Και αν θυμαμαι καλα στην Adidas ειχαν το συστημα TORSION στις σολες τους.Αυτα!
 
Wally είπε:
Nike Force με AirSoles (Maximum Respect!)
Thank you, thank you. Ο πρώτος στο σχολείο με Nike Force (με αερόσολες) το 1987. Μάζευα λεφτά σαν τρελός ένα χρόνο για να τα πάρω. Ήμουν νούμερο ένα "στις μπασκέτες" (έτσι λέγαμε το γήπεδο του μπάσκετ στο σχολειο). Όμως ποτέ μου δε μπόρεσα να καταλάβω γιατί τα Force μου δεν έκαναν καμία εντύπωση στα κορίτσια. Λες και ήταν από άλλο κόσμο αυτές ρε παιδί μου.

Shadowdancer2501 είπε:
Φυσικα και θυμαστε οτι,τα (πολυ) ψηλα αθλητικα ειχαν γινει σημα κατατεθεν των metal οπαδων.Με ανεμελο δεσιμο και τεραστιες γλωσσες
Ναι, αλλά από το 1988 και μετά, τα φοράγαμε άδετα οι ράπερς και καλά, αλα Run DMC. Είμασταν τρεις στο σχολείο μου, στην επαρχία! Είπατε τίποτα;
 
Αφου και ο Mastporas ζωντανεψε αυτο το thread θυμηθηκα διαφορα παπουτσακια που τοτε ζαχαρωναμε-ειχαμε καποιοι μπασκετικοι απο εμας:

ADIDAS TOP TEN

[edit] dead pic [edit]

Κρυφος ποθος για πολλους καθως ηταν πανακριβα τοτε,

Converse Weapon

conversewng6.jpg
conversewng6.jpg

Converse Cons:

09fb5834c64c9a88b9c891720b834d65.jpg

Μου φαινεται θα ψαξω στο Ebay για τιποτα απο αυτα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αξιζει να θυμηθουμε και τα μπουφαν με τα φωτακια.....μιλαμε για πολυ disco fan.Ακομη κατι αλλο που θυμηθηκα με αυτου του ιδους την ενδυμασια ηταν και ο χορος break dance το κυλυσμα στην πιστα.Σας λεει κατι?
 
Nike Windrunner λεγονται και οι Break dancers τα προτιμουσαν οταν εκαναν το ελικοπτερακι για την κουκουλα τους (τωρα οι περισοτεροι θα εχουν καραφλα χοχο)

ea35d3e9a44a3f648e7fa69a3b0b0725.jpg

[edit] dead pic [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Tα Adidas ZX500 με το τρελο spectrum look ειχαν κυκλοφορησει στα μεσα του 80 με ατου την παραξενη σολα που αντιδρουσε αναλογα με το τεραιν.

adidas-adigame-zx-500-runner.jpg
adidas-adigame-zx-500-runner.jpg

Η Adidas επανακυκλοφορει τα ZX500 (και μαζι USB stick με ενα παιχνιδι...

[edit] dead picture [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι εννοεις αντιδρουσε αναλογα το τερραιν; ειναι αληθινα κουμπακια αυτα εκει απο κατω; και τι κανανε;
 
και καλα "γατζωνανε" στα γλυστερα και "μαλακωνανε" στα ηπια τεραιν...δεν ξερω πως.
 
Πολυ στιλατα ειναι!!

Κυκλοφορουν και τωρα αραγε;;;;
 
Πίσω
Μπλουζα