Ρετρό καπάκια υπονόμων

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.461
Αντιδράσεις
1.057
Όσοι αναγνώστες του φόρουμ έχουν διάφορες "μεταφυσικές ανησυχίες" ή αρέσκονται στην ανάλυση "θεωριών συνομωσίας", σίγουρα έχουν υπόψιν τους την παραφιλολογία που αναπτύχθηκε πριν λίγες δεκαετίες, σχετικά με τα καπάκια υπονόμων που φιλοξενούσαν διάφορα απόκρυφα σύμβολα, πεντάλφες κλπ.

Ασχέτως αυτής της πτυχής, ανεβάζω κάποια ρετρό (και σίγουρα περίεργα) καπάκια υπονόμων, από το προσωπικό αρχείο μου :

Πλατεία Κάνιγκος :

picture.php


Νέο Φάληρο :

picture.php


Περιοχή Χίλτον :

picture.php


Ακρόπολη :

picture.php
 
H επομενη συνεντευξη θα ειναι με καποιο αυτομολυμενο βρυλ? :)

Ωραιος οπως παντα Κωνσταντινε!!
 
Τρελά μασονικά καπάκια! Λες το ubran exploration team του GRM να κάνει μια εξερεύνηση τους υπονόμους της Αθήνας; :armed:
 
όντως περίεργα... υπάρχει καμοιά εξήγηση για ποιο λόγο χρησιμοποιήθηκαν αυτά τα σύμβολα;
 
Έχεις διαβάσει για τη θεωρία της "κούφιας γής" keropi;

Δεν λέω τίποτα παραπάνω γιατί θα με banάρετε :rofl:
 
Μονο εσυ θα μπορουσες να ξεκινησεις ενα τοσο καλτ θεμα! προσκυνω την χαρη σου ΡετροΔεσποτα!

Συμπτωματικα ο αδελφος μου ειχε κανει αποπειρα για μια μινι καταγραφη σε ταινια, των ''αποκρυφων'' καπακιων στα πλαισια μιας ομαδικης εργασιας (με αλλο ενα παιδι) για το μεταπτυχιακο πανω στο μονταζ (εχει σπουδασι ηχοληψια και μονταζ). Δυστυχως τα στοιχεια δεν κατεληγαν πουθενα και ετσι το αφησαν ημιτελες και προχωρησαν με ενα δευτερο θεμα που δουλευοταν ταυτοχρονα. Επισης το υλικο δεν ειναι στα χερια μας γιατι το εχει το αλλο παιδι με το οποιο εχει χασει επαφη προς το παρον.

Ειχαν μιλησει και με καποιες περσονες του ''μυστικου'' στην Ελλαδα χωρις ιδιαιτερα λογικα αποτελεσματα. Προσπαθησαν να σηκωσουν καποια καπακια τα οποια εμοιαζαν κολλημενα ή δεν ειχαν τιποτα μεσα, κανωντας τους να σκεφτονται περισσοτερο στην κατευθυνση του landmark και οχι του ''περιεχομενου'', περασματος ή οτι αλλο.
 
Δεν ξέρω γιατί, αλλά όλα αυτά τα απόκρυφα σύμβολα σε συνδυασμό με τους υπονομους και το ρετρό feeling, μου θυμίζουν έντονα το Ghostbusters 2.....
 
To έμπειρο μάτι του ρετρο-καπακο-ερευνητή, ανακάλυψε νέα "συνομωσία" ;

Μόλις την προηγούμενη εβδομάδα, σε δύο διαφορετικά μέρη στα νότια προάστια,

παρατήρησα δύο ρετρο-καπάκια με ... σήματα μορς ( ; ) .

Το περίεργο είναι ότι ο κώδικας μορς είναι ελαφρώς διαφορετικός στα δύο.

<τρομακτική μουσική υπόκρουση>

Ποιός και γιατί κατασκεύασε δύο διαφορετικά καπάκια, με μόνη διαφορά στον κώδικα μορς που απεικονίζουν ;

Τι σημαίνει ο συγκεκριμένος κώδικας ;

Ελέγχουν οι ΕΛ τα καπάκια στην Παραλιακή ;

τρομακτική μουσική υπόκρουση>

picture.php


picture.php


Και οι θεωρίες συνομωσίας συνεχίζονται :

Τι σχέση έχει το περίεργο σύμβολο στο κέντρο αυτού του ρετρο-καπακιού,

με τη μυστικιστική ιουδαική επτάφωτη λυχνία ;

picture.php


http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CF%81%CF%87%CE%B5%CE%AF%CE%BF:Coat_of_arms_of_Israel.svg

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%88%CE%BC%CE%B2%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1_%CF%84%CE%BF%CF%85_%CE%99%CF%83%CF%81%CE%B1%CE%AE%CE%BB
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φοβερο θεμα!

Που να δειτε τι εχει στο Μαρουσι!

Θα ανεβασω φωτο, μιλαμε για υπερτατη συνομωσια!
 
Τα περισσότερα πρέπει να είναι έτσι προκειμένου να προσδώσουν μεγαλύτερη πρόσφυση καθώς σε περίοδο με νερό ή χιόνι γλιστράει κανείς , επάνω τους , περισσότερο απ'ότι στην άσφαλτο ή στο έδαφος . Τα σύμβολα όμως στη μέση μπορεί να είναι είτε κάποιο σήμα της εταιρίας είτε ... άλλη ιστορία !
 
hehe

Δεν ξέρω και πολλές εταιρίες με σύμβολη την πεντάλφα πάντως!!!
 
Ποιός και γιατί κατασκεύασε δύο διαφορετικά καπάκια, με μόνη διαφορά στον κώδικα μορς που απεικονίζουν ;


Η Taito τα κατασκεύασε το 1986. Τα δεύτερο καπάκι απεικονίζει κομμάτι επιπέδου από το Revenge of Doh.


Τι σημαίνει ο συγκεκριμένος κώδικας ;



Δεν είναι κώδικας μορς. Η αλήθεια είναι πως πρόκειται για τα τουβλάκια του Arkanoid.

 


Ελέγχουν οι ΕΛ τα καπάκια στην Παραλιακή ;



Η αλήθεια είναι πως οι ΕΛ αγόρασαν τα δικαιώματα από την Taito με σκοπό να χρησιμοποιήσουν το project Arkanoid ενάντια στα αντίπαλα έθνη της χώρα μας.

Δεν περίμενες να γράψω κάτι σοβαρό έτσι; :p
 
Δεν είναι ακριβώς καπάκι υπονόμου αλλά ύδρευσης, του 1931, από Ιταλία, στη Ρόδο έχει ακόμα αρκετά:

καπακι.jpg
 
Τα καπάκια είχαν αυτά τα σύμβολα για να τα ξεχωρίζουν οι εκάστοτε εργάτες διότι στην πλειοψηφία τους ήταν αγράμματοι. Πάει το μυστήριο :/ /emoticons/unsure@2x.png 2x" width="20" height="20" />
 
Πολύ καλτ θέμα!!! :)

Η παραφιλολογία πάνω σε αυτά τα καπάκια (τα οποία βέβαια δεν είναι υπονόμων) είναι τεράστια. Τι για κούφια γη, τι για σημάδια που περικλείουν περιοχές, και εγώ δεν θυμάμαι τι άλλο. Βέβαια η πραγματικότητα πρέπει να είναι πολύ πιο ξενέρωτη.

Τα καπάκια αυτά όπως προείπα δεν είναι υπονόμων. Τουλάχιστον όχι όλα. Φαντάζομαι (καθώς δεν έχω ξεκινήσει να τα ανοίγω για να δω) ότι από κάτω "κρύβονται" βάνες, αγωγοί κτλ.

Επίσης δεν είναι όλες οι πεντάλφες σατανικά σύμβολα. Για την ακρίβεια θυμάμαι να είχα διαβάσει κάποτε ότι χρησιμοποιούταν και ως προστασία από το κακό. Η ανεστραμένη πεντάλφα είναι σατανιστικό σύμβολο.

http://en.wikipedia.org/wiki/Pentagram

http://en.wikipedia.org/wiki/Sigil_of_Baphomet

Τώρα για τα σχήματα, θα δείτε ότι τα περισσότερα αν όχι όλα έχουν μία συμμετρία. Κάπου, κάπως, κάποτε μου είχαν πει ότι οι μασώνοι συνήθως για τα διακριτικά των εταιρειών τους χρησιμοποιούσαν σύμβολα με συμμετρία (ή βάζαν τα αρχικά τους με τέτοιο τρόπο). Βέβαια επειδή δεν μιλάμε για κάτι αποδεδειγμένο, αλλά απλά για μία φήμη, δεν μπορώ παρά να τη βάλω στην ίδια κατηγορία με τις θεωρίες συνωμοσίας. Η αλήθεια είναι ότι θυμάμαι πάρα πολλές εταιρείες που είχαν για διακριτικά σύμβολα με συμμετρία, οπότε το πιθανότερο είναι να είναι απλά κάτι τέτοιο.
 
To αποκρυφιστικό σύμβολο ΕΝ124-Α15 σημαίνει ότι σύμφωνα με δοκιμή κατά το Ευρωπαϊκό Πρότυπο (Εuro Norm) 124, το καπάκι του φρεατίου αντέχει να περάσει από πάνω του τροχός φορτίου 1,5 τόννου χωρίς να σπάσει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
panp είπε:
To αποκρυφιστικό σύμβολο ΕΝ124-Α15 σημαίνει ότι σύμφωνα με δοκιμή κατά το Ευρωπαϊκό Πρότυπο (Εuro Norm) 124, το καπάκι του φρεατίου αντέχει να περάσει από πάνω του τροχός φορτίου 1,5 τόννου χωρίς να σπάσει.
Είναι ρετρό τα Ευρωπαϊκά πρότυπα?!
 
Γιατι, ειναι ρετρο τα καπακια των υπονομων ?...
 
Ανάλογα με την εποχή τους κι αυτά είναι ;)
 
Πίσω
Μπλουζα