Ρετρό καπάκια υπονόμων

Το καπακι απο την φωτογραφια που τραβηχτηκε στην περιοχη Χιλτον θυμαμαι ως παιδι το ειχα δει πολλες φορες,και ενω μου εκανε στην αρχη εντυπωση στη συνεχεια το θεωρησα φυσιολογικο!!

Χαχα μας περναν υποσυνειδητα μηνυματα !!!!

:animeek:
 
Τα πιο παλιά ΕΝ χρονολογούνται από το 1990, άρα παίζει και να είναι...

Ο Χαρδαβέλλας άραγε(ς) τι άποψη να έχει για το thread αυτό;
 
Clemence είπε:
Είναι ρετρό τα Ευρωπαϊκά πρότυπα?!
Τα πιο παλιά ΕΝ χρονολογούνται από το 1990, άρα παίζει και να είναι...

Ο Χαρδαβέλλας άραγε(ς) τι άποψη να έχει για το thread αυτό;
 
Πάντως σίγουρα στα καπάκια της φωτο του Χιλτον το σύμβολο δεν είναι τυχαίο. Απαιτείται ένας υποτυπώδης σχεδιασμός του συμβόλου. Και βεβαίως αυτό θα έκανε και πιο ακριβό το καλούπι. Δε μπαίνω σε ιστορίες συνωμοσίας. Απλά θέλω να πω οτι για το συγκεκριμένο καπάκι έχω κάποια ερωτηματικά.

Για να το πω κι αλλίως, αν ήμουν η εταιρία παραγωγής αυτών και δοθέντος οτι ο πελάτης(μάλλον κάποια πρωην ΔΕΚΟ) δεν μου επέβαλε να γράψω το λογότυπο ή τα αρχικά του, το πιθανότερο είναι να έβαζα κάτι για να διαφημίσω την εταιρία μου και όχι ένα σύμβολο.
 
Μα foutix δεν είναι τυχαίο σύμβολο. Αν κοιτάξεις τη φωτογραφία κανονικά φαίνονται τα γράμματα Ο Τ Α. Δε ξέρω με ποια σειρά βέβαια μπαίνουν, αλλά είμαι σίγουρος ότι αυτοί που έπρεπε να το αναγνωρίσουν το έκαναν. Προσωπικά αυτό μου κάνει για σύμβολο/όνομα εταιρείας. :)

Μπορεί κάποιος να ξέρει κάτι περισσότερο για αυτό.
 
Πολύ καλό άρθρο.

Θα προσπαθήσω και εγώ να μάθω αν υπήρχε κάτι τέτοιο. Πάντως τα Ο.Τ.Α. θα μπορούσαν να είναι και με άλλη σειρά νομίζω. :xm:
 
Παντως οσο και να μη θες να σκεφτεσαι θεωριες συνομοσιας το καπακι του Χιλτον ειναι πραγματο περιεργο..και μονο την λεξη ΟΤΑ δεν βλεπω πουθενα..
 
Ενδιαφέρον άρθο pro. Απλά επειδή δεν το βλέπω, μπορείς να μου υποδείξεις πως δημιουργούνται τα αρχικά;
 
foutix είπε:
Ενδιαφέρον άρθο pro. Απλά επειδή δεν το βλέπω, μπορείς να μου υποδείξεις πως δημιουργούνται τα αρχικά;
Λογικά έτσι:

2E.JPG

(έχουμε ένα ανάποδο Ε όμως! :D )

A.JPG

E.JPG

T.JPG
 
Σωστή kambia. Το Τ και το Α τα διέκρινα. Δεν μου κόλλαγαν τα 3Ε. Και ισχύει οτι βρίσκονται κυρίως στις περιοχές του κέντρου (Δήμος Αθηναίων και συνορεύοντες με αυτόν δήμοι). Συνεπώς pro το "μυστήριο" για μένα ελύθει.
 
Sorry για την αργοπορία μου, αλά δεν είχα πρόσβαση στο διαδίκτυο. Όπως ακριβώς έγραψε και η kambia είναι. Με την πρώτη ματιά δε φαινότανε. :)

Γενικά πάντως αυτόν το "συμμετρικό" τρόπο γραφής των αρχικών τον έχω πετύχει σε αρκετές εταιρείες κατά καιρούς.
 
Αυτό με το Yahoo στην Ελλάδα απο το 1984 το έχετε δει φαντάζομαι.

yahoo_blog.jpg
 
Πετυχα τυχαια στο Νεριτ plus την εκπομπη "Τα μυστηρια της Ελλαδας" της ΕΤ-2 απο το 1994 (!) με θέμα ...τον τιτλο του θρεντ!!Προλαβα και εγραψα τα τελευταια λεπτα...δειτε το..

 
angel_grig είπε:
Πετυχα τυχαια στο Νεριτ plus την εκπομπη "Τα μυστηρια της Ελλαδας" της ΕΤ-2 απο το 1994 (!) με θέμα ...τον τιτλο του θρεντ!!Προλαβα και εγραψα τα τελευταια λεπτα...δειτε το..

Μου άρεσε στο 0:38 που λέει "καλό θα ήταν να μην αρχίσουν να εξαφανίζονται από κυνηγούς ενθυμίων"...

Τελικά να δεις ότι όλα αυτά τα καπάκια που έχουν "εξαφανιστεί" τα τελευταία χρόνια κυνηγοί ενθυμίων τα έχουν πάρει, και όχι τα ατώα ρομά που λένε τα ρατσιστέ μπαλαμό... :p
 
Πίσω
Μπλουζα