Ρετρό κασέτες πολιτικών

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.051
Τη δεκαετία του 80' , με την πολιτική λίμπιντο στα ύψη,

"ποτέ δε μπορούσες να έχεις αρκετό" από την αγαπημένη σου πολιτική προσωπικότητα.

Έτσι, συχνά κυκλοφορούσαν στο εμπόριο κασέτες ήχου, όχι με τραγούδια,

αλλά με ομιλίες/διαγγέλματα/ανακοινώσεις/λόγους/απολογίες

προσωπικοτήτων, από όλο το φάσμα της πολιτικής.

Μάλιστα, μπορούσαν να γίνουν δικές σας μόνο με 150 δραχμές !

attachment.php


Είχατε ποτέ κάποια τέτοια κασέτα ; (εσείς ή κάποιος γνωστός σας) ;

Γιατί άραγε το φαινόμενο αυτό σταμάτησε και δε συνεχίστηκε η "μόδα" σε CD ?

Ποιανών άλλων πολιτικών τις κασέτες, θυμάστε ;

Υ.Γ. : Παρακαλώ για την αποφυγή σχολίων περί των εκάστοτε προσώπων που "φιλοξενούνται" στις κασέτες.

Ας περιοριστούμε στις "πολιτικές κασέτες" και στο φαινόμενό τους και όχι σε πολιτική κουβέντα.
 
Ουαου, δε θυμαμαι κατι τετοιο, αν και ξερω οτι ο πατερας μου ειχε καποια σχετικη κασετα απο το κεντρο "του κομματος" με την προσφατη ομιλια του αρχηγου.

Πιο εντονα θυμαμαι αναλογες σατιρικες κασετες. Ειχα παρει μια του Γιαννη Μπουρνελη :)
 
Eίχαμε μια με ύμνους και αποσπάσματα ομιλιών, από τις δεκαετίες του '60 και του '70. Νομίζω, ότι την έδινε κάποια εφημερίδα. Σήμερα πιστεύω, αυτές οι κασέτες έχουν ιστορική αξία...
 
Τη δεκαετία του '80 κυκλοφορούσαν και πολιτικές βιντεοκασέτες. Συγκεκριμένα η "TV Press" του Καρατζαφέρη, οι οποίες περιείχαν ρεπορτάζ επικαιρότητας, συνεντεύξεις κλπ., και διακινούταν μεταξύ οπαδών της Ν.Δ., ως «αντίδραση στη μονομερή ενημέρωση της ΕΡΤ του ΠΑΣΟΚ».
 
Έχω μια πολιτική κασέτα από τη δεκαετία του '80: "ΜΗΤΣΟΤΑΚΗΣ-ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ,ΠΡΟΫΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ 1987".Σπανιοτατη σημερα! :)
 
Ε, δεν υπάρχει. Μετά την...Παπαρήγα την καλή να ακούς με την κοπέλα σου την απολογία του Παπαδόπουλου. Με αυτό θυμήθηκα ένα μπρελόκ που είχε ο πατέρας μου και από τη μία πλευρά είναι τον Α.Παπανδρέου και από την άλλη τον πράσινο ήλιο.
 
"Aγωνίσου Παπαντρέου για το σοσιαλισμό"... Σε ποντιακό ρυθμό, έπαιζε σε πάγκους, στις προεκλογικές συγκεντρώσεις του 81, για τον Αντρέα φυσικά. Και πωλούνταν.
 
δεν θυμάμαι τέτοια σπάνια συλλεκτικά κομμάτια, αλλά το να έχεις την ομιλία του αγαπημένου σου πολιτικού προσωπου ήταν πολύ προχωρημένο στην εποχή του...σήμερα σε παλαιοπωλεία ίσως βρούμε τετοιες κασέτες...
 
δεν σταματησε η μοδα στα cd θυμαμαι το υπαρχει καλυτερη ελλαδα να κυκλοφορει με γνωστο περιοδικο και ενα αντιστοιχο cd με τραγουδια του πασοκ με γνωστη εφημεριδα αυτες οι κασσετες παντως πλεον θεωρουνται συλλεκτικες λογικα
 
θανος είπε:
δεν σταματησε η μοδα στα cd θυμαμαι το υπαρχει καλυτερη ελλαδα να κυκλοφορει με γνωστο περιοδικο
Άντε! Βγήκε και σε maxi single; Χιτάκι απ' τα λίγα!

Η μοναδική κασέτα που έχω δει σε σπίτι ήταν μία βιντεοκασέτα του ΠΑΣΟΚ, που στη ράχη της είχε το λογότυπο του κόμματος. Περιεχόμενο της κασέτας δε γνωρίζω, αλλά υποθέτω ότι θα είχε κάποιο λόγο του Παπανδρέου. Ήταν και must στους πιο πωρωμένους με τα πολιτικά να υπάρχει στο σύνθετο ή στο έπιπλο της τηλεόρασης ένα τέτοιο memorabillia, ως ένδειξη της πολιτικής κλίσης του σπιτιού προς κάθε επισκέπτη. Θα ήταν άλλωστε too much να κόλλαγες αφίσα του ΠΑΣΟΚ στο καθιστικό.
 
ΦΖΠ1 είπε:
Πωπωωω...

Μα φαντάζεσαι τώρα ένα σαλόνι αντί για 70's ταπετσαρία να έχει 80's αφισοκόλληση ΠΑΣΟΚ (ή ΝΔ, για να είμαστε πιο politically correct), σαν διαφημιστική πινακίδα στην Κηφισίας;
 
Πίσω
Μπλουζα