Ρετρό κατάρες!

Να στο πει ο παπάς στ'αυτί...δηλαδή διαβάζοντας την εξώδιο ακολουθία.

Μπα που να δεις τα ραδίκια ανάποδα...αφού θα είσαι από κάτω τους.

Να βρεις ζεστές τις παντόφλες κερατά...που φόρεσε ο αγαπητικός.

Να πεις το ψωμί ψωμάκι παλιοαπαυτέ......δηλαδή να πεινάσεις παλιοαπαυτέ.

Μπα που να σε κάψει το κρεμμύδι...

Στάχτη και μούλμπερη....να καταστραφούν τα πάντα.

Φωτιά να πέσει να σε κάψει....κυριολεκτικά.

Τον κακό σου τον καιρό....

Νταμπλάς να σου'ρθει..

Που να σε φάει το μαύρο χώμα...να τα τινάξεις δηλαδή.

Λύσσα κακιά...να σε βρει.

Ε...άει σιχτίρ ντε........κι αυτό κατάρα είναι.

Ου... να μου χαθείτε....παλιοσυμφορουμίται!
 
ρετρό κατάρες που ευτυχώς δεν τις έλεγαν σ'εμένα:

Όποιος δεν μας αγαπά το μύρμηγκα να καβαλικέψει και τα πόδια του να μην ακουμπούν τη γη.

 


Να σου πέσουν όλα τα δόντια εκτός ενός, που και αυτό να πονάει συνέχεια.


 


Το αχ! και το βαχ! να μη σου λείψει.


 


Να το βρεις απʼ τα παιδιά σου.


 


Ότι πιάνεις στάχτη και μπούλμπερη να γίνεται.

 


Που να σε πάνε τέσσερις.Και δυο οι παπάδες έξι







θέλετε να δείτε πως είναι οι σύγχορονες κατάρες???

Πίνοντας μόνο Moët-Chandon να σου περνάνε οι πόνοι και να μη βρίσκεται κανείς στο τέλος να πληρώνει.

Με φέρι μπόουτ του Σφηνιά σού εύχομαι να μπαρκάρεις κι αν τελικά βγεις ζωντανός με αμάξι να τρακάρεις

Στο Κολωνάκι να βρεθείς και να ʽσαι μες στη λέρα, να σε κοιτάνε οι πλούσιοι σαν να ʽσουνα η Χολέρα.

Να σκάσουνε τα λάστιχα και να μην έχεις γρύλο, και να ζητάς βοήθεια από ψωριάρη σκύλο.

Να κηρυχθεί εθνική γιορτή σαν πέσουν τα μαλλιά σου και νʼ απεργούνε τα ταξί σαν σπάσουν τα νερά σου.

Μέσα στα κλαμπ να σέρνεσαι, ποτέ να μην κοιμάσαι και αν θες ποτέ να πιεις νερό μέσα σε βάρκα να ʽσαι.

Τόσο πολύ να χρεωθείς που να μην έχεις μία κι έτσι λοιπόν νʼ αναγκαστείς να ζεις απʼ την πορνεία.

Αντί για Prada και Dior να χεις μες στα σεντούκια, εκτός απʼ την κατάρα μου, καλάμια και παλούκια.

Κτηνίατρος να μη βρεθεί να γιάνει το σκυλί σου και η γάτα σου να σωριαστεί στο πέρσικο χαλί σου.

Να ʽσαι στο Μαρινόπουλο και να σε πιάσει λόρδα και να σʼ αφήνει ο γιατρός να τρως μονάχα σκόρδα.

Ούτε ο ΟΤΕ ούτε η ΔΕΗ να σου κάνουνε σκόντο, μες σε σκοτάδια και βουβός να σκας κάνοντας βρόντο.

Σε σινεμά δίχως σκεπή κι ενώ θα ρίχνει χιόνι να πας να δεις Αλμοδοβάρ ντυμένος σαν παγώνι.

Από άγριο σύρμα κι άχυρα να ʽνʼ τα θαμπά μαλλιά σου και ο Τρύφωνας ο Σαμαράς να ʽναι η πεθερά σου.

Που τη ρημάδα σου ζωή να φας σε ανακρίσεις και μόνο τρώγοντας γκαζόν να σου περνάνε οι κρίσεις.

Πράσινο να ʽνʼ το μούτρο σου, μπλε να ʽναι το κορμί σου και αν κάτσεις να ξεκουραστείς να σπάσει το σκαμνί σου.

Που να στεγνώσει η ΕΥΔΑΠ και όλα τα πηγάδια, κι αφού δε θα ʽχεις πια τροφή να τρως μόνο παπάρια.

Αντί Chanel στο γάμο σου σαρδέλα να μυρίζεις και να σε ρίξει ο παπάς σε λάδι να τσιρίζεις.

Μαύρη να ʽναι η επέτειος, μη σου χαρίσει γούνα κι εσύ να βγάλεις τρίχωμα, να γίνεις σαν αρκούδα.

Κρεμμύδια μες σε χύτρα SEB να δεις τα όνειρά σου, και στου Αιγαίου το βυθό να πάνʼ τα κότερά σου.

Που να σου πέσουν τα βυζιά, τα φρύδια, τα μουστάκια και κάτω απʼ τις μασχάλες να κράζουν βατραχάκια.

Ρωσίδα σε οίκο ανοχής να ʽναι του γιου σου η νύφη και να ʽχει η συμπεθέρα σου μια γλώσσα σαν κοτσύφι.

E-mail να μην αξιωθείς ποτέ ξανά να λάβεις και σπίρτα να μη σου βρίσκονται τα πούρα σου νʼ ανάβεις.

Μόνο καλαμποκάλευρο να ʽχεις μες στα ντουλάπια, ενώ οι γείτονες θα τρωνʼ sweet and sour πάπια.

Στις πιο άχρηστες τις μετοχές να ρίξεις τα λεφτά σου, φτωχός, χοντρός και άσχημος να τρως τα λυσσακά σου.

:D :D:D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
leykh είπε:
πάντως μέχρι και την γενιά της μαμάς μου(γύρω στα 55-60 σήμερα) και πριν απο αυτήν, η κατάρα έπεφτε σύννεφο...ευτυχως έχει εκλείψει πια...δεν μπορω να διανοηθώ να λέω στην κόρη μου "ανάθεμά σε" ή "ανάθεμα την ώρα που σε έκανα" και άλλα τέτοια ευχάριστα και χαρούμενα χαχχαχαχχαα :D :D
Ω ναι, αυτο ηθελα να τονισω στη αρχικο μηνυμα και χαιρομαι που το παρατηρει κι αλλος :)

σ'αυτο το θεμα παντως, φαινεται οτι εκπολιτιστηκαμε σε σχεση με το παρελθον :)
 
Rakeesh είπε:
Ω ναι, αυτο ηθελα να τονισω στη αρχικο μηνυμα και χαιρομαι που το παρατηρει κι αλλος :)
σ'αυτο το θεμα παντως, φαινεται οτι εκπολιτιστηκαμε σε σχεση με το παρελθον :)

ετυχώς...γιατί εγώ και τα υπόλοιπα παιδιά της γειτονιάς φάγαμε πολύυυυ κατάρα! ;) το "ανάθεμα" και το "μη σώσεις" ήταν στην καθημερινή μας διατροφή χαχαχχαχαχαχχαχαχ.Και όλες οι μαμάδες της γειτονιάς ήταν ίδιες!!! :D
 
Εντύπωση μου έκανε η κατάρα που εκστόμιζε η γιαγιά μου (τη χάσαμε πρόσφατα):

Ανάθεμα το κεφάλι που σε έσπερνε!!!

Έφτασα γυμνάσιο για να καταλάβω τι εννοούσε...
 
Η συγχωρεμένη η γιαγιά μου όποτε την πρήζαμε ξεστόμιζε:

- Κακή λαμπρία να χεις

επίσης μια άλλη βαριά κατάρα:

- να μην ουρήσεις
 
Hera είπε:
"που να σου καεί το βίντεο"
ότι χειρότερο θα μπορούσε να μου συμβεί.

ευτυχώς δεν μου συνέβη ποτέ

Να σου καούν τα μηχανήματα είναι άλλη μια κατάρα που μου έλεγε συχνά η μάνα μου, και την έχει κολλήσει πλέον και η γυναίκα μου.
 
ουτε εμενα μου καηκε το βιντεο αλλα σε ολους μας εχει καει επεξεργαστης και/η μητρικη. Πολυ χειροτερο :/ /emoticons/unsure@2x.png 2x" width="20" height="20" />
 
Που δύο να είν΄οι ώρες σου/ και αυτές με δραμαμίνες (Μητσικώστας με φωνή Γιαννόπουλου!)

Να φας σ...ά και να πεθάνεις! (μετάφραση από αμερικάνικη ταινία στους υπότιτλους)

Σημείωση: Πάντως το ανάθεμά σε, λέγεται σήμερα στην Κρήτη, και από νέους σε ηλικία ανθρώπους, για έμψυχα (π.χ. ανάθεμά τζη) ή άψυχα (π.χ. το τιμόνι στο Τογιότα δεν είναι καλό, ανάθεμά το)...
 
βρεεεε σεληνιασμενοοοο χαχαχαχαχα τρελή λέξη
 
stakovios είπε:
Σημείωση: Πάντως το ανάθεμά σε, λέγεται σήμερα στην Κρήτη, και από νέους σε ηλικία ανθρώπους, για έμψυχα (π.χ. ανάθεμά τζη) ή άψυχα (π.χ. το τιμόνι στο Τογιότα δεν είναι καλό, ανάθεμά το)...
Είπες Κρήτη και θυμήθηκα μια πολύ διαδεδομένη κατάρα που χρησιμοποιείται ακόμη και σήμερα ( :p ) και επιδέχεται 2 ερμηνείες, πολύ άσχημες και οι 2:

1) Διάλε τσ'απολειμάρες σου=στο διάλο οι απόγονοί σου

ή

2) Διάλε τσ'απολυμάρες σου=στο διάολο οι απολυμένοι σου (οι πεθαμένοι σου)

Συνήθως την ακούμε από μεγαλύτερους σε ηλικία ανθρώπους, τα τελευταία χρόνια ίσως πιο πολύ χαριτολογώντας. Νομίζω η δεύτερη ερμηνεία είναι και η πιο σωστή. Πάντως, όποια ερμηνεία και αν διαλέξουμε για την κατάρα αυτή, είναι απαίσια! :(
 
Η γιαγιά μου έλεγε το αμίμητο

-Να πουλάς ασβέστη και να βρέχει!

επίσης (παραλλαγή στα προηγούμενα)

-Να στα φάνε οι γιάτροι και οι δικηγόροι!

και το ανατριχιαστικό από τότε που οι χήρες φόραγαν μαύρα για πάντα

-Να σε δω με το μαύρο μαντήλι
 
ακόμα

-Να σε πάνε τέσσερεις

-Να μην λιώσεις

από τότε που όταν άνοιγαν τον τάφο για να πάνε τα κόκκαλα στο οστεοφυλάκιο όσοι δεν έλιωναν π.χ. λόγω φαρμάκων πίστευαν πως ήταν κάτι σαν καταραμένες ψυχές που δεν μπορούσαν να αναπαυτούν

-Να βγάλεις το κακό σπυρί

πίστευα πως αναφέροταν στον καρκίνο αλλά αναφέροταν στην φρικτή σύφιλη

-Να το βρεις από τα παιδιά σου

Η αχαριστία των παιδιών απέναντι στους γονείς ήταν θέμα ταμπού και φαινόμενο που προξενούσε σοκ και δέος

- Να μην έχεις ούτε νερό να πιεις

Είμαι από νησί που πάσχει από μόνιμη λειψυδρία επίσης έλεγαν για τους τσιγκούνηδες "Δεν δίνει του αγγέλου του νερό

και θα το βρει απο τον Θεό"
 
Μια ρετρό κατάρα της γιαγιάς μου ήταν " Μπα που να σε πάρει ο διάολος και του Μιχάλη η σκούφια ! " Τώρα ποιος ήταν ο Μιχάλης και τι ρόλο έπαιζε το σκουφί του θα σας γελάσω...
 
Πατριώτη, ο "Μιχάλης" = "Αρχάγγελος Μιχαήλ" = "Messenger of Death" .

Την ίδια κατάρα την είχαν και στο χωριό μας.
 
Πατριώτη μου έλυσες μια απορία 24 χρόνων.... και απίστευτο ! Δε πήγαινε το μυαλό μου με τίποτα.
 
Και μιας και ο λόγος περί κατάρας, ας ακούσουμε και μία πολύ ισχυρή κατάρα σε λαϊκό τραγούδι.

 
Πίσω
Μπλουζα