Ρετρό καψούλια

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.797
Αντιδράσεις
4.291
Το Σαββατο αγορασα απο μαγαζι παιχνιδιων 10 πακετα καψουλια.

Πηγα σπιτι και ειπα στα παιδια να παμε να τρομαξουμε τη μαμα.

Βαζω τα καψουλια στο πιστολι και οπως μαγειρευε παταω τη σκανδαλη.

Περιμενα να γινει δυνατος κροτος, να φυγουν και λιγοι σπινθηρες και να παγωσει το αιμα της MsWally.

Αποτελεσμα:Τσαφ....

Πραγματικα νομισα οτι δεν εσκασαν καν.Μονο απο τη μυρωδια καταλαβα οτι ειχε γινει εκρηξη.

Τα παιδια ξενερωσαν και εγω αναπολησα τα ρετρο καψουλια που σηκωναν το σπιτι στον αερα...
 
Κι όταν δεν είχαμε πιστόλι, τα σκάγαμε με μπουζί, έ;

Είδα κι εγώ στο σουπερμάρκετ προχτές κάτι "σημερινά" καψούλια. Μου έκανε εντύπωση το πορτοκαλί χρώμα στις δεσμίδες, αντί του κλασικού κόκκινου, αλλά δεν κοίταξα τίποτα περισσότερο.

Οφείλουμε να πούμε όμως ότι τα παλιά καψούλια ήταν μηδενικών προδιαγραφών : το μπαρουτάκι μπορούσε εύκολα να φύγει από το εσωτερικό τους, να το φάει κάποιο παιδί, να προκαλέσουν κόφωση αν πάνω στο παιχνίδι έσκαγε καμιά δίπλα σε αφτί, και διάφορα άλλα τέτοια, που φαντάζομαι ότι σταδιακά επέβαλαν τον εκσυγχρονισμό των καψυλίων κατά τον τρόπο που περιγράφεις.

Πάντως τρομερή "κατάκτηση" στο θέμα "παλιά καψούλια" ήταν όταν εφευρέθηκε η στρογγυλή δεσμίδα του εξάσφαιρου πιστολιού (αρχικά υπήρχαν μόνο οι μακρόστενες δεσμίδες, κι έκοβες ένα-ένα τα καψούλια για να "γεμίσεις", με αποτέλεσμα το πολύτιμο δημητσανίτικο μπαρούτι να χύνεται και να προκύπτουν καψούλια "τζούφια"...E ρε παιδικοί καημοί !).

A propos, να και κάτι σχετικό:

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εντελώς ΑΣΧΕΤΟ το παρακάτω βίντεο, αλλά ήταν το πρώτο πράγμα που μου ήρθε στο μυαλό σχετικά με καψούλια…

και στο θέμα, ποτέ μου δεν τα συμπάθησα γιατί όλο και κάποιος τα έσκαγε κοντά στο αυτί όπως έγραψε και ο panp, επίσης θυμάμαι ότι τα μονά καψούλια τα βάζαμε σε κάτι πλαστικά πιστόλια τραγικής ποιότητας...

 
Εγω θυμαμαι οτι τα "καλα" καψουλια ειτε εξασφαιρα, ειτε δωδεκασφαιρα(δωδεκα δεν ηταν τα μεγαλα;; δεν θυαμαμαι :p ) Ηταν με κοκκινο πλαστικο και ασπρη επικαλυψη στο μπαρουτι!! Υπηρχαν κατι αλλα με κοκκινη/ροζ επικαλιψη που ηταν εσθητα πιο αδυναμα!
 
Πριν τα πλαστικα καψουλια στην δεκαετια του '70 υπηρχαν οι χαρτινες ταινιες που ειχαν ενδιαμεσα μπαρουτι και τις τοποθετουσες στην ειδικη θηκη που ειχε το πιστολι.

Ηταν σε σχημα ρολο και αφου την περναγες απο την ειδικη σχισμη οπλιζες το πιστολι και ετοιμος προς βολη...

Ηταν λιγο επικινδυνες γιατι μπορουσε ευκολα να πιασει φωτια η χαρτινη ταινια και να γινει πυροτεχνημα χειρος...

Σας παραθετω φωτος...

IMG_1064.jpg

IMG_1060.jpg

IMG_1061.jpg

IMG_1063.jpg
 
Ω ρε φίλε τι μου θύμησες τώρα....και το οπλάκι made in Greece!!! Παλιές καλές εποχές!!!
 
geotsi. είπε:
Πριν τα πλαστικα καψουλια στην δεκαετια του '70 υπηρχαν οι χαρτινες ταινιες που ειχαν ενδιαμεσα μπαρουτι και τις τοποθετουσες στην ειδικη θηκη που ειχε το πιστολι.Ηταν σε σχημα ρολο και αφου την περναγες απο την ειδικη σχισμη οπλιζες το πιστολι και ετοιμος προς βολη...

Ηταν λιγο επικινδυνες γιατι μπορουσε ευκολα να πιασει φωτια η χαρτινη ταινια και να γινει πυροτεχνημα χειρος...

Σας παραθετω φωτος...

Προβολή συνημμένου 74218Προβολή συνημμένου 74219Προβολή συνημμένου 74220Προβολή συνημμένου 74221
Είχαν το φοβερό πλεονέκτημα, ότι μπορούσες να ρίξεις ΔΕΚΑΔΕΣ βολές (όσο δηλαδή, "άντεχε" η ταινία).

Ελλείψει πιστολιού, απλώς κρέμαγες την ταινία και έβαζες φωτιά στο κάτω μέρο (με εκρηκτικά αποτελέσματα).

Επίσης, να θυμίσουμε και σκάσιμο καψουλιού (πλαστικού, κόκκινου) πάνω σε πέτρα (χρησιμοποιώντας άλλη πέτρα).
 
πωπωω..ρε αληταραδες τι ξεθαψατε απ τα τρισβαθα της θυμησης μου???μπουζια ,εξασφαιρα,δωδεκασφαιρα,ταινιες...

Και συ ρε Wally..ΔΕΚΑ ??για να τρομαξεις (ταχα μου) τη συζυγο??

εκκολαπτομενους τρομοκρατες ετοιμαζεις μου φαινεται... :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Wally, ανέβασε κάνα βίντεο(εννοείται αν και όποτε μπορείς)από τα καινούργια καψουλια να ξέρουμε τι μας γίνετε. Τι 10αδες don, ένα Πάσχα πρέπει να έφτασα και 20αδα...
 
exetlaios είπε:
Επίσης, να θυμίσουμε και σκάσιμο καψουλιού (πλαστικού, κόκκινου) πάνω σε πέτρα (χρησιμοποιώντας άλλη πέτρα).
Μου θυμίζεις ένα αεροπλανάκι μικρό, που η μύτη του ήταν μεταλλική και έβαζες μπροστά ένα μονό καψούλι από αυτά στην ταινία (που έμπαιναν και ένα ένα στα πιστόλια τα πιο παλιά) και το έριχνες κάτω και έσκαγε το καψούλι. Είχε μια κατανομή βάρους ώστε να είναι πιο βαρύ μπροστά προς τη μύτη του και να πέφτει με τη μύτη, για να σκάει το καψούλι. Είχε δει κανείς σας κάτι τέτοιο;
 
IMG_6242.jpg

Μου έχουν μείνει δύο από αυτά, αν και θυμάμαι παλιότερα να είχα και άλλα... #)
 
pro_crossaro είπε:
Προβολή συνημμένου 74287
Μου έχουν μείνει δύο από αυτά, αν και θυμάμαι παλιότερα να είχα και άλλα... #)
Έκρηξη 90ίλας αυτή η φωτό! Εκτός από τα αεροπλανάκια που εννοούσα, έχεις ακόμα και το Mini Mini βιβλιαράκι από τα Σαΐνια με τα πειράματα, την ξύστρα του Ξυστό (πόσες τέτοιες είχαμε...) και το μικρό βιβλιαράκι Αστερίξ από το καπάκι της Νουτέλα!!!
 
nwntas είπε:
Μου θυμίζεις ένα αεροπλανάκι μικρό, που η μύτη του ήταν μεταλλική και έβαζες μπροστά ένα μονό καψούλι από αυτά στην ταινία ... Είχε δει κανείς σας κάτι τέτοιο;
Δεν είχα ποτέ, αλλά θυμάμαι στην εποχή μου τέτοια πλαστικά πυραυλάκια. Κι αυτά βαρύτερα μπροστά ώστε να πέφτουν με τη μύτη (που στην άκρη είχε ένα μεταλλικό κυλινδράκι που χτυπούσε το καψούλι). Είχαν και τέσσερα τριγωνικά φτεράκια πίσω, δεν ξέρω αν του έδιναν μεγαλύτερη ευστάθεια ώστε να πέφτει τελείως κατακόρυφα ή ήταν απλώς διακοσμητικά. Δημοφιλέστατο για ένα διάστημα, παρόλο που έκανε δασκάλους και γονείς έξαλλους :)
 
Wally είπε:
Αποτελεσμα:Τσαφ....

Πραγματικα νομισα οτι δεν εσκασαν καν.Μονο απο τη μυρωδια καταλαβα οτι ειχε γινει εκρηξη.

Τα παιδια ξενερωσαν και εγω αναπολησα τα ρετρο καψουλια που σηκωναν το σπιτι στον αερα...
Το καλυτερο μου ηταν -οταν πιτσιρικας πυροβολουσα μεσα στην εισοδο της πολυκατοικιας , οπου ο ηχος (ενισχυονταν) και γινοταν ακομα ποιο "πειστικος" ....

Επισης θυμαμαι και μια πλαστικη καφε καραμπινα που επαιρνε 1 (ή 3 σε μια γραμμη δεν μπορω να θυμηθω) καψουλια .Μ 'αυτη ξοδεψα ενα ολοκληρο βαζο καψουλια (τα οποια ξεχωρισα ενα ενα απο τις δεσμιδες στις οποιες τα πουλουσαν το προηγουμενο βραδυ) σε μια μερα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το πυραυλάκι που λέτε, για τα καψούλια, πρέπει να ήταν δίχρωμο, χρωματισμένο "σταρόλεξο" ή κόκκινο πάνω-άσπρο κάτω, δε θυμάμαι καλά.

Α propos, κι επειδή δεν ξέρω που να υποβάλω αυτή την ερώτηση, θυμάται κανείς ένα άλλο πυραυλάκι, που το γέμιζες νερό, το συνέδεες με τη μύτη προς τα πάνω (όπως σε βάση εκτόξευσης) σε μια τρόμπα, από την οποία τρομπάροντας έδινες πίεση στο νερό, και μετά τραβώντας πίσω μια ασφάλεια, το πυραυλάκι εκτοξευόταν προς τα πάνω; Πρέπει να ήταν άσπρο με σιέλ διαφανές ! Για θυμηθείτε, ή παραπέμψτε με !
 
Τα'χα ξαναβαλει και αλλου εδω μεσα,τα βαζαμε στο μεταλλικο οπλο και ριχναμε φωτοβολιδες.....αυτα ειναι καψουλια.


Οτι μου μεινε απο τοτε.


 

 


attachment.php
 
nwntas είπε:
Έκρηξη 90ίλας αυτή η φωτό! Εκτός από τα αεροπλανάκια που εννοούσα, έχεις ακόμα και το Mini Mini βιβλιαράκι από τα Σαΐνια με τα πειράματα, την ξύστρα του Ξυστό (πόσες τέτοιες είχαμε...) και το μικρό βιβλιαράκι Αστερίξ από το καπάκι της Νουτέλα!!!
Είναι από ένα τελευταίο ξεκαθάρισμα που έκανα στα συρτάρια, στο πατρικό μου. :)

Έχω τραβήξει φωτογραφίες και από άλλα πράγματα, τις οποίες κάποια στιγμή θα τις ανεβάσω.
 
Aardvark είπε:
Τα'χα ξαναβαλει και αλλου εδω μεσα,τα βαζαμε στο μεταλλικο οπλο και ριχναμε φωτοβολιδες.....αυτα ειναι καψουλια.
Οτι μου μεινε απο τοτε.


 

 


attachment.php
'Η αλλιως τα λεγομενα και "βελανιδια".

Οταν "επεσε" στα χερια ενα πιστολι που επαιρνε τα λεγομενα "βελανιδια" που εκανε ακομη ποιο πολυ θορυβο απο τα απλα κοκκινα καψουλια , εβαζα ενα ηδη σκασμενο "βελανιδι "μεσα -το οποιο btw

πετουσε σε κοντινη αποσταση χωρις δυναμη παντως- ,και σε συνδιασμο και με την ποιο εντονη φλογα που εβγαζε που εβγαζε απο την καννη,ηταν ακομα ποιο ... <<απολαυστικα ψαρωτικο>> στα παιδικα μου ματια τοτε .
 
Θυμάμαι κάτι καψούλια χρώματος κόκκινο/πορτοκαλί που έμπαιναν σε παιδικά πιστόλια που άνοιγαν στη μέση και γέμιζαν με τα καψούλια αυτά. Μετά το ''μπαμ'', ήταν χαρακτηριστική η μυρωδιά τους...
 
geotsi. είπε:
Πριν τα πλαστικα καψουλια στην δεκαετια του '70 υπηρχαν οι χαρτινες ταινιες που ειχαν ενδιαμεσα μπαρουτι και τις τοποθετουσες στην ειδικη θηκη που ειχε το πιστολι.
Καποια στιγμη ανακαλυψα μια αλλη χρηση για τις ταινιες. Τις κοβαμε με ψαλιδακι σε τριγωνακι(το μπαρουτι), καναμε ενα ρολο απο χαρτι στο μεγεθος της μινερβας, το γεμιζαμε με τα τριγωνακια(συμπιεσμενα για μεγαλυτερο μπαμ), μπροστα βαζαμε το υλικο απο τα σπιρτα, το αναβαμε και το ΜΠΑΜ ηταν καλυτερο απο μινερβα! ΚΑΙ, πετουσε χαρτοπολεμο(τα τριγωνακια)!!!

grinder είπε:
και στο θέμα, ποτέ μου δεν τα συμπάθησα γιατί όλο και κάποιος τα έσκαγε κοντά στο αυτί όπως έγραψε και ο panp, επίσης θυμάμαι ότι τα μονά καψούλια τα βάζαμε σε κάτι πλαστικά πιστόλια τραγικής ποιότητας...
Ηταν επικινδυνο και ακομα θυμαμαι το σφυριγμα στα αυτια. Το G3 στο στρατο δεν ηταν τιποτα μπροστα στις καψουλες.

nwntas είπε:
Μου θυμίζεις ένα αεροπλανάκι μικρό, που η μύτη του ήταν μεταλλική και έβαζες μπροστά ένα μονό καψούλι από αυτά στην ταινία (που έμπαιναν και ένα ένα στα πιστόλια τα πιο παλιά) και το έριχνες κάτω και έσκαγε το καψούλι. Είχε μια κατανομή βάρους ώστε να είναι πιο βαρύ μπροστά προς τη μύτη του και να πέφτει με τη μύτη, για να σκάει το καψούλι. Είχε δει κανείς σας κάτι τέτοιο;
Αρχες του 80 αυτο ηταν ενα χοντρο βελακι με μεταλλο μπροστα για να πεφτει παντα με τη μυτη

panp είπε:
Κι όταν δεν είχαμε πιστόλι, τα σκάγαμε με μπουζί, έ;Πάντως τρομερή "κατάκτηση" στο θέμα "παλιά καψούλια" ήταν όταν εφευρέθηκε η στρογγυλή δεσμίδα του εξάσφαιρου πιστολιού (αρχικά υπήρχαν μόνο οι μακρόστενες δεσμίδες, κι έκοβες ένα-ένα τα καψούλια για να "γεμίσεις", με αποτέλεσμα το πολύτιμο δημητσανίτικο μπαρούτι να χύνεται και να προκύπτουν καψούλια "τζούφια"...E ρε παιδικοί καημοί !).
Που το θυμηθηκες το μπουζι? Το ειχα ξεχασει! :beer:

Ειχαμε και 12σφαιρα. Αλλη χαρη!
 
Πίσω
Μπλουζα