Ρετρό κερματοδέκτης εισπράκτορα

johngr

RetroWannaBe
Joined
2 Ιαν 2008
Μηνύματα
101
Αντιδράσεις
28
Θυμάμαι στα παλιά λεωφορία στο πίσω μέρος στην ειδική διαμορφωμένη θέση να κάθεται ο εισπράκτορας και να κοβει τα εισητήρια. Απο παιδί μου είχε κανει εντύπωση ο κερματοδέκτης που κραταγε και είχε οργανωμένα τις δραχμές ! Το κοιταζα με ενθουσιασμό και θαυμαζα τις κινήσεις να βαζει και να βγάζει τα κέρματα.

Αργότερα το είδα και σε μερικούς ταξιτζήδες ! Το ήθελα απο τότε ...ίσως επειδη το εβλεπα σαν παιχνίδι. Δεν το απέκτησα παρά μετά απο χρόνια και το έχω τώρα για να θυμάμαι εκείνες τις στιγμές. !

Προβολή συνημμένου 62912Προβολή συνημμένου 62913
 
Πράγματι, τέτοιου είδους κερματοδέκτες χρησιμοποιούνται ακόμα και σήμερα από οδηγούς ταξί, αλλά οι περισσότεροι πλέον είναι πλαστικοί...
 
Έχω δει τέτοιους κερματοδέκτες στα λεωφορεία των ΚΤΕΛ.
 
Ωραίο ρετρό θέμα! Πράγματι οι εισπράκτορες είχαν μεγάλη ταχύτητα στα ρέστα, με εντυπωσίαζε κι εμένα.

Να σας θυμίσω και το μικρόφωνο που είχε στη θέση του ο εισπράκτορας και ανακοίνωνε την επόμενη στάση;;;;;;;;;;;;;; ;)

Όταν έπαψαν να υπάρχουν εισπράκτορες στα αστικά λεωφορεία γύρω στο '83 έμειναν αρκετά παλιά λεωφορεία με την θέση κενή. Και βέβαια ποτέ δεν έχανα την ευκαιρία να κάθομαι εγώ και να κάνω τον εισπράκτορα... ;)
 
Απόλυτη λύση για μηδέν εισητηριοδιαφυγή!

Δουλειά κι αυτή!

Θυμάμαι τα πρώτα Ikarus που κυκλοφόρησαν και είχαν την επιγραφή "ΧΩΡΙΣ ΕΙΣΠΡΑΚΤΟΡΑ" στο μπροστινό μέρος!
 
πολυ μπροστά για την εποχή !!! ¨χωρίς εισπράκτορα' !!!!
 
pooky(1) είπε:
Απόλυτη λύση για μηδέν εισητηριοδιαφυγή!
Δουλειά κι αυτή!

Θυμάμαι τα πρώτα Ikarus που κυκλοφόρησαν και είχαν την επιγραφή "ΧΩΡΙΣ ΕΙΣΠΡΑΚΤΟΡΑ" στο μπροστινό μέρος!
H πλάκα είναι ότι οι κερματοδέκτες που "αντικατέστησαν" τους εισπράκτορες ήταν η απόλυτη αποτυχία. Εδικά στις αφετηρίες οι περισσότεροι ρίχνανε φραγκοδίφραγκα (στη καλύτερη) ή ακόμα και κουμπιά (για τα μάτια του κόσμου βέβαια, αρκεί να ακουγόταν ότι κάτι έριχνες μέσα ;) ). Έλεγχος μηδέν.
 
Πίσω
Μπλουζα