Ρετρό κοσμήματα

Λορένα

RetroNuts!
Joined
21 Απρ 2008
Μηνύματα
1.607
Αντιδράσεις
280
θυμαστε καποια κοσμήματα που ηταν της μοδας καποια χρονια πριν?

το χαρακτηριστικο αντρικο δαχτυλιδι πχ με τον ηλιο και την ακροπολη φορέθηκε πολύ.

Στις γυναικες παλι, ειχα προσεξει ενα συγκεκριμενο βραχιολι που φορέθηκε πολύ

παραθετω και τις αντιστοιχες φωτογραφιες

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τέτοιο βραχιολάκι σαν και αυτό που δείχνεις Lorena, θυμάμαι να φοράει η μητέρα μου σε...κολιέ.. :)

Επίσης πολύ της μοδός ήταν και το βραχιόλι-ταυτότητα που φορούσαμε στο χέρι με το όνομά μας πάνω.
 
Λορένα είπε:
το χαρακτηριστικο αντρικο δαχτυλιδι πχ με τον ηλιο και την ακροπολη φορέθηκε πολύ.
Εεεε απο ποιον; Απο ταξιτζηδες με καδενα στο λαιμο και μακρυ νυχακι; :D
 
Gryzor είπε:
Εεεε απο ποιον; Απο ταξιτζηδες με καδενα στο λαιμο και μακρυ νυχακι; :D
Καλά, το αντρικό δαχτυλίδι... η επιτομή της retro- καγκουριάς!!! :rofl:
 
Μέσα του ΄70. Κολιέ αποτελούμενα από μικρές πολύχρωμες χαντρούλες...

picture.php
 
θυμάμαι πως η μαμά μου φορούσε ένα χρυσό βραχιόλι με μια λίρα κρεμαστή!!Αγγλική!Της την είχαν κάνει δώρο όταν γένησε τον αδελφό μου!Κι εκείνη θεώρησε σωστό να την βάλει σε βραχιόλι και να την φοραει κιόλας(!)8)
 
Βρήκα αυτό το κόσμημα με την καρδούλα και την λέξη "Σ' αγαπώ". Υπολογίζεται περί τη δεκαετία του ' 80.
 
δεν τα είχα δει ποτέ :sealed: στα σύνορα της φαντασίας!!! χρυσά ήταν?
 
leykh είπε:
θυμάμαι πως η μαμά μου φορούσε ένα χρυσό βραχιόλι με μια λίρα κρεμαστή!!Αγγλική!Της την είχαν κάνει δώρο όταν γένησε τον αδελφό μου!Κι εκείνη θεώρησε σωστό να την βάλει σε βραχιόλι και να την φοραει κιόλας(!)8)
και η δικιά μου τα ίδια!! μόνο που φορούσε 5 βραχιόλια μαζί (τα έλεγαν τότε και "βέργες")

must στη δεκαετία του 80 ήταν το δαχτυλίδι με τα βεράκια του Καρτιέ

(αυτά με τα 3χρωμα δαχτυλίδια μπλεγμένα μεταξύ τους)

Επίσης εκείνο το δαχτυλίδι με -συνήθως- τυρκουαζ βερα με γύρω της ενα πλέγμα από χρυσό (τα κορίτσια ίσως θυμούνται τί λεω)
 
Θυμάστε κάτι κολιεδάκια όλο μικρές μικρές καρδούλες σε διάφορα χρώματα που ήταν της μοδός :p κάπου στα μέσα του 80;;;

Είχα σε κόκκινο, πράσινο και μαύρο αλλά -εννοείται- αγνοείται η τύχη τους...

Τα ανέσυρα από τη μνήμη μου σήμερα όταν είδα ένα με μαύρες καρδούλες να στολίζει το λαιμό μιάς κυρίας στο τραίνο...
 
Στις αρχές της δεκαετίας του 90 ήταν στη μόδα η καρδιά που έσπαγε στα 2.Έτσι κρατούσε το ένα ο άντρας και το άλλο η γυναίκα.Επίσης τα κοσμήματα με το αντρικό σύμβολο και το γυναικείο ήταν πολύ διαδεδομένα.Αυτά τα έδιναν και δώρο με περιοδικά.

Θυμάμαι και τα βραχιολάκια-λαστιχάκια που έβαζαν και τα αγόρια.Συνήθως ήταν μαύρα για τα αγόρια,και ροζ-φούξια για τα κορίτσια.
 
Rea είπε:
και η δικιά μου τα ίδια!! μόνο που φορούσε 5 βραχιόλια μαζί (τα έλεγαν τότε και "βέργες")
must στη δεκαετία του 80 ήταν το δαχτυλίδι με τα βεράκια του Καρτιέ

(αυτά με τα 3χρωμα δαχτυλίδια μπλεγμένα μεταξύ τους)

Επίσης εκείνο το δαχτυλίδι με -συνήθως- τυρκουαζ βερα με γύρω της ενα πλέγμα από χρυσό (τα κορίτσια ίσως θυμούνται τί λεω)
νταξ τώρα μην τρελλαθούμε και τελείως! τα καρτιέ δεν έπαψαν ποτέ να είναι must :cool:

στα μέσα τις δεκαετίας του '80 θυμάμαι ότι ήταν πολύ της μόδας να φοράμε τα κορίτσια πολλές λεπτές καδένες στο λαιμό, 5-6 το min (διαφήμιση fa.ca.d'oro) και ακόμα πιο πριν θυμάμαι πόσο μόδα ήταν οι πλακέ αλυσιδίτσες :)

επίσης τα swatch έκαναν την εμφάνισή τους (στην ελλάδα) γύρω στο '88 (καρατσεκαρισμένο αυτό από το κατάστημα της ερμού πριν λίγες μέρες) και μερικοί από μας δεν τα ξεπέρασαν ποτέ #) βέβαια αυτό που είδα στην ιταλία στις αρχές της δεκαετίας του '90 να κάνουν συλλογές από δεκάδες ρολόγια δεν το συνάντησα στην ελλάδα, αλλά μπορεί κιόλα να γινόταν και εδώ, δεν έμενα και πολύ για να ξέρω.
 
Τα κοριτσια του δικου μας σχολειου, θυμαμαι φοραγανε φο μπιζου τυπου Μαντονα... Πολυχρωμα πλαστικα βραχιολια, ολα μαζι, σα λατερνες, με το κιλο.

Κατι πλαστικα φλουο σαν επιμηκηνομενα ελατηρια που εκτελουσαν και χρεη μπρελοκ που τα γυρναγαν και αυτα στη μεση, στα χερια τους κλπ.... Ηταν ασορτι με ολες τις ασυναρτησιες της εποχης (ροζ καλσον και αυτα τα πραγματα του φεημ -γκαιτες ? - στα ποδια + μινι φουστα + σορτσακι απο μεσα + μεγαλη ξεχυλη πουκαμισα με φουρω μανικια απο εξω + χαλαρη ζωνη με καρφια να κρεμεται και αυτη καπου στη μεση + γαντια χωρις δακτυλα απο ασπρη η μαυρη δαντελα + χοντρη κοκκαλινη στεκα στην κεφαλα + απειρες κονκαρδες + κατι παπουτσια που μπορει να ηταν απο χαμηλες γοβες -οι πιο προχω- εως αθλητικα -οι συντηρητικες- )

Επισης επαιζε αυτο το πραγμα με τις κλωστες που τις πλεκανε ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΤΑΞΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ καπως και κανανε κατι βραχιολακια οσο παχια ηθελαν, απο πολυ λεπτα εως πολυ παχια με εναλλαγες χρωματων. Και μας πλεκανε και μας τετοια. Αν ησουν το αγορι μιας απο αυτες, ειχες και το ασορτι βραχιολακι με το δικο της.

Και μερικες φοραγανε και αυτο που εμοιαζε με γραβατα με δυο κορδονακια και ενα μεταλλικο πραγμα σαν αγκραφα στο λαιμο....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
νταξ τώρα μην τρελλαθούμε και τελείως! τα καρτιέ δεν έπαψαν ποτέ να είναι must :cool:
τα καρτιέ γενικά, ίσως, αλλά το τριδαχτύλιδο του καρτιέ, δεν ειναι πια της μόδας! Μέχρι τα μέσα του 90 ήταν! ;)
 
Rea είπε:
τα καρτιέ γενικά, ίσως, αλλά το τριδαχτύλιδο του καρτιέ, δεν ειναι πια της μόδας! Μέχρι τα μέσα του 90 ήταν! ;)
ένα κόσμημα Cartier είναι εκτός και υπεράνω μόδας, αυτό εννοούσα πριν ... :D αλλά για όσους δε συμφωνούν:

''Fashion is made to become unfashionable''

 

 


 
Tywien είπε:
Τα κοριτσια του δικου μας σχολειου, θυμαμαι φοραγανε φο μπιζου τυπου Μαντονα... Πολυχρωμα πλαστικα βραχιολια, ολα μαζι, σα λατερνες, με το κιλο. Κατι πλαστικα φλουο σαν επιμηκηνομενα ελατηρια που εκτελουσαν και χρεη μπρελοκ που τα γυρναγαν και αυτα στη μεση, στα χερια τους κλπ.... Ηταν ασορτι με ολες τις ασυναρτησιες της εποχης (ροζ καλσον και αυτα τα πραγματα του φεημ -γκαιτες ? - στα ποδια + μινι φουστα + σορτσακι απο μεσα + μεγαλη ξεχυλη πουκαμισα με φουρω μανικια απο εξω + χαλαρη ζωνη με καρφια να κρεμεται και αυτη καπου στη μεση + γαντια χωρις δακτυλα απο ασπρη η μαυρη δαντελα + χοντρη κοκκαλινη στεκα στην κεφαλα + απειρες κονκαρδες + κατι παπουτσια που μπορει να ηταν απο χαμηλες γοβες -οι πιο προχω- εως αθλητικα -οι συντηρητικες- )

Επισης επαιζε αυτο το πραγμα με τις κλωστες που τις πλεκανε ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΤΑΞΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ καπως και κανανε κατι βραχιολακια οσο παχια ηθελαν, απο πολυ λεπτα εως πολυ παχια με εναλλαγες χρωματων. Και μας πλεκανε και μας τετοια. Αν ησουν το αγορι μιας απο αυτες, ειχες και το ασορτι βραχιολακι με το δικο της.

Και μερικες φοραγανε και αυτο που εμοιαζε με γραβατα με δυο κορδονακια και ενα μεταλλικο πραγμα σαν αγκραφα στο λαιμο....
Θυμάμαι σε ένα περιοδικό "Κατερίνα" είχε εξώφυλλο τη Μαντόνα (1989 μάλλον) και δώρο φο μπιζού (σαν της Μαντόνας/ λέμε τώρα....) :cool:
 
Εγώ διαβάζονταν το θέμα θυμήθηκα τις καρφίτσες-γυαλιά (με σχήμα 80'ς) που πουλούσαν με το κιλό σε παντοπωλεία.
 
Εγω έχω ακομα και φοράω το τριπλο δακτυλιδι! Δεν ειναι Καρτιε ομως δυστηχως...Επισης ηταν της μοδας τα ζωδια σε χρυσαφικο.
 
Tywien είπε:
Επισης επαιζε αυτο το πραγμα με τις κλωστες που τις πλεκανε ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΤΑΞΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ καπως και κανανε κατι βραχιολακια οσο παχια ηθελαν, απο πολυ λεπτα εως πολυ παχια με εναλλαγες χρωματων.
Εχω πλεξει απειρα τετοια βραχιολακια.. :) Δεχομουν παραγγελιες απο ολο το σχολειο αφου ημουνα χρυσοχερα :p και ναι.. τα επλεκα μεσα στην ταξη, στα διαλειμματα και οποτε ειχα ευκαιρια και στο σπιτι.

Εγω και 2 αλλες ξεραμε την τεχνη ;)

Δεχομαι παραγγελιες και τωρα.. :D κλασσικα (οπως και παλια) : οι κλωστες δικες σας και ολα τα υπολοιπα δικα μου (ναι, τζαμπα τα εκανα, μου αρεσε)

πλακα κανουμε, μη στειλει κανεις και εχουμε και εξετασεις.. :p
 
Δεν μπορώ να σταθώ σε χρυσό, και στο σχολείο μου, είναι βραβευμένα και τα κορίτσια είναι σαν εκείνη την περίοδο!

Λατρεύω Κολιέ με κάποια ημιπολύτιμους λίθους!
 
Πίσω
Μπλουζα