Ρετρό λέξεις/φράσεις που δε θα ξαναπούμε [computer, ηλεκτρονικά]

Rygar είπε:
2) Βιντεοκάμερες δεν υπάρχουν;

4) Κοτέτσια ο θείος μου έχει 3.

7) Εικονοστάσια υπάρχουν χιλιάδες σε όλους τους δρόμους.
Βιντεοκάμερες με λήψη για vhs εννοούσα...τώρα υπάρχουν ψηφιακές, για mini dv κτλ...

Εγώ αγαπητέ Rygar μεγάλωσα στην Αθήνα όπου κάποτε υπήρχαν σπίτια με αυλές και κοτέτσια...και εικονοστάσια μεσα στα σπίτια (στην κρεβατοκάμαρα των γονιών συνήθως, πάνω από την πόρτα)... Τώρα δεν υπάρχουν σε κανένα σπίτι αυτά...
 
MamaMyrto είπε:
Βιντεοκάμερες με λήψη για vhs εννοούσα...τώρα υπάρχουν ψηφιακές, για mini dv κτλ...
Ναί τώρα κατάλαβα πως εννούσες τις vhs. Βέβαια ακόμη και οι τωρινές minidv και HD ονομάζονται βιντεοκάμερες. Ακόμη και αυτές που αν έχει τύχει να δεις που έχουν τα κανάλια ή τα θηρία που έχουν στο εξωτερικό σε άκρως επαγγελματικές ταινίες ακόμη και αυτές βιντεοκάμερες λέγονται. Bίντεο-κάμερα, η λέξη βίντεο στον συγκεκριμένο τομέα δεν συμβολίζει το vhs βίντεο αλλά την ευρύτερη έννοια του συνδιασμού κινούμενης εικόνας και ήχου ταυτόχρονα.

MamaMyrto είπε:
Παλιά υπήρχε κι εταζέρα έπιπλο (με απαρέτητα αξεσουάρ τραπεζομάντηλο δαντέλα και γυάλινο ανθοδωχείο με πλαστικά λουλούδια).
Α δεν το γνώριζα αυτό. Ευχαριστώ για την πληροφορία. :)
 
Μπαταρίες Νικελίου-Καδμίου (αν δεν έχει ξανααναφερθεί) :diablotin:
 
home όπως επίσης απαντά στα παλια Pixel :D
 
Προσπάθησα να διαβάσω τις περισσότερες σελίδες. Άντε να πω κι εγώ μία :diablotin:

Sega Hardware

:eek::eek::eek:
 
Παντελώς off topic :D

Βρε! Μη διαβάζετε μόνο τον τίτλο του θρεντ! Διαβάστε και τί έχω γράψει στο αρχικό ποστ! Τεμπέληδες! :D :D
 
Rygar είπε:
Παντελώς off topic :D
Βρε! Μη διαβάζετε μόνο τον τίτλο του θρεντ! Διαβάστε και τί έχω γράψει στο αρχικό ποστ! Τεμπέληδες! :D :D
Γιατί δεν έχει αντικατασταθεί το Sega Hardware ή τα SNK Arcade?? :takethat:

[offtopic]Λαλαλαλαλα!!!

Στρουμφοτραγουδώ!!!!![/offtopic]

Εγώ πάντως έχω και "Καντάρι" ζυγαριάς, "σίδερο με κάρβουνα" x2 και "ψυγείο με πάγο"!!! Ααααα και ένα σπασμένο "αργαλειό".
 
Το καντάρι και ο αργαλειός, είναι.
 
Στο λύκειο είχαμε μια συμμαθήτρια που επειδή στις ερωτήσεις του καθηγητή απαντούσε λες και τα διάβαζε από το βιβλίο αυτόματα, την αποκαλούσαμε "Η Κασέτα".

Σήμερα πως θα την έλεγαν τα λυκειόπαιδα;
 
Dave's videogame classics.

Zophar's domain.

:icon_cry:
 
Χμμμ.. η λέξη 'μηδενίζω' που αφορά τον 'τερματισμό' των αέναων παιχνιδιών στα μπλικιμπλίκια

Εφόσον δεν τελείωναν ποτέ, το μόνο ενδεικτικό μέτρο, ήταν το να προσπαθείς να μηδενίσεις το κοντέρ του σκορ :)
 
το μηδενισα (για οποιοδηποτε ηλεκτρονικο)
 
Δεν είναι από τα 80's αλλά είναι σίγουρα retro και πιστεύω ότι δε θα το ξαναακούσουμε:

Μου έσπασε το caddy (η θήκη) του CD-ROM drive...
 
Τη λέξη «σπαστήρι» στα video-games τη θυμάται κανείς;

Χρησιμοποιούνταν για να αποκτήσει κάποιος άπειρες ζωές ή ενέργεια στα παιχνίδια των 8-bitων.
 
Alucard είπε:
Τη λέξη «σπαστήρι» στα video-games τη θυμάται κανείς;
Όπως λέγαμε και Big Bertha* οποιαδήποτε ευτραφή (και άνω του επιτρεπτού μεγέθους) γυναίκα....

(*) Η ευτραφής γυναίκα απ'το Renegade I...
:cool:
 
Πίσω
Μπλουζα