Ρετρό λέξεις/φράσεις που δε θα ξαναπούμε

"Δεν έπαιρνε μπρος το αυτοκίνητο και άναψα το "τσοκ". Δεν ξέρω τι είναι παιδιά, αλλά το έλεγε συνέχεια ο μπαμπάς μου για τη σακαράκα μας! :) Φαντάζομαι ότι τα σημερινά δεν έχουν τσοκ! Η έχουν? :xm: Στο δικό μου αυτοκίνητο πάντως (αν υπάρχουν) δεν το έχω χρειαστεί μέχρι τώρα! :p Και κοντεύει να γίνει και ρετρό αφού το έχω από το 2000! Με φάγανε οι κούκλες και τα έξοδα! :cry:
 
χεχε...αναφέρονταν στην αυξομείωση του αέρα στο καρμπιρατέρ ώστε να έχουμε ευκολότερη εκκίνηση και διατήρηση των στροφών του ρελαντί ψηλότερα μέχρι να ζεσταθεί το μοτέρ! Μου ξύπνησε μνήμες η συγκεκριμένη φράση! Να είσαι καλά! :)

(πλέον δεν έχουν τσοκ αλλά ηλεκτρονική ανάφλεξη...μάλιστα κάποιοι προνομιούχοι μεταβατικά είχαν και αυτόματο τσοκ)
 
Οοοοοοοο! :eek: Με κυρίευσε πάλι αυτός ο τεχνολογικός ίλιγγος που με πιάνει με τα τεχνικά θέματα! Ευχαριστώ που μου έλυσες μια απορία! :D Θυμάμαι ότι έλεγε ο μπαμπάς μου όταν τον ρώταγα τι είναι το τσόκ κάτι για "αέρα" αλλά ήταν πολύ τεχνικό για να το καταλάβω!

Και σήμερα δεν πάω πίσω βέβαια!! #)

Αχ, ωραία! το δικό μου σαραβαλάκι έχει "ηλεκτρονική ανάφλεξη"! Ουάου!! :)
 
Κάτι τέτοια έλεγε κι ο Ηρακλής και τον κάνανε τσιμέντο
 
spyros_s είπε:
(πλέον δεν έχουν τσοκ αλλά ηλεκτρονική ανάφλεξη...μάλιστα κάποιοι προνομιούχοι μεταβατικά είχαν και αυτόματο τσοκ)
Για να είμαστε σωστοί, ηλεκρονική τροφοδοσία καυσίμου, η ανάφλεξη αναφέρεται στον τρόπο ανάφλεξης του μίγματος.

Παρεμπιπτόντως, ούτε τις πλατίνες θα ξενακούσουμε, ούτε το περιστροφικό ντιστιμπιτερ (διανομέα) που έχουν άμεση σχέση με την ανάφλεξη.
 
'Ο, τι λες είσαι

Αυτό είναι χάρισμά σας στα μούτρα τα δικά σας

Το κομπινεζόν (γυναικείο εσώρουχο)

το Βιξ (φαρμακευτικό)

Τα μπλιμπλίκια (αργκό για τα ηλεκτρονικά παιχνίδια)

Να σου ψιθυρίσω δυο φωνήεντα.... (μάλλον λέγεται ακόμα)

Λουμίνια (τα φιτιλάκια)

το καφετί (το χιλιάρικο)

η χήνα (νομίζω πάλι το χιλιάρικο)

το πετσετάκι (το πεντοχίλιαρο)- υπήρχε και το γνωστό τραγούδι της Γλυκερίας

η ριπολίνη (χρώμα- χημική ουσία)
 
"Γιωταχί" για να αναφερθούμε σε αυτοκίνητο
 
Εχω χρόνια να τις ακούσω...

Μύγα τσε-τσε σε τσίμπησε?

(για αυτούς που δεν ξυπνουν εύκολα)

Θ΄αρπάξεις καμμιά πούντα. (θα κρυώσεις)

Τις έλεγε η γιαγιά μου
 
Δεν ξέρω αν πιάνονται τα "μπηνελίκια", αλλά χρόνια έχω να ακούσω κάποιον να λέει, την γνωστή φράση με την ομάδα της Πάτρας :D ...
 
Πολισμάνος

Κονδυλοφόρος

Απαρτεμαν (εννοώντας τη λέξη διαμέρισμα σε μια πιο γαλλική έκδοση).
 
Rygar είπε:
Εκκρεμές (το γνωστό ρολόι, που έχει παραμείνει μεν σε αρκετές εκκλησίες κυρίως, όμως έχω χρόνια πολλά να την ακούσω)
O πατερας μου εχει δυο στο πατρικο μου. Ειδικα το ενα ειναι περιπου 40 ετων.

Μια αλλη προταση που δεν θα ξανακουσουμε.

-Εβαλες την κασετα στο βιντεο?

-Ναι, ειναι γυρισμενη ή να τη γυρισω?
 
Και όμως αγαπητέ Σοφολογιότατε...

...είναι απλώς η λέξη "εξωπραγματικός", με την ίδια ακριβώς έννοια, χωρισμένη στα εξ ων συνετέθη, για να δοθεί μεγαλύτερη έμφαση!

Sofologiotatos είπε:
Εμένα προσωπικά οι ιδιωματισμοί των νεότερων με εκνευρίζουν μόνο όταν δεν μπορώ να καταλάβω πώς έχουν προκύψει. Για παράδειγμα εκνευρίζομαι με αυτό το νέο φρούτο, το "Δεν υπάρχει!!!"*. Αν βρεθεί όμως κάποιος και μου εξηγήσει την προέλευσή του, είμαι σίγουρος ότι θα αλλάξω εντελώς στάση.
* με την έννοια "καταπληκτικό, τρομερό, απίστευτο, τέλειο"
 
Toν εξουδετέρωσε με ένα αεροπλανικό κόλπο! Το έλεγαν πολύ οι παλαιότεροι και εμφανίζονταν που και που στα "Μικρός ήρωας"...
 
"μου το γράφεις σε κασέτα? να σου δώσω 90άρα ή 60άρα?"

grunge- grungιές

merito (ποιος βάζει στα ρούχα τώρα πια?? :p )
 
Φριτέζα? Έχω να ακούσω για φριτέζες απ τις αρχες του 90 που ήτανε και στην μοδα μεχρι που εξαφανιστήκανε εντελως.
 
υπάρχουν φριτέζες ακόμα! κι όμως!
 
και μεριτο χρησιμοποιουμε ακομα! αυτο με τη λαβη... :p

νομιζω εχει διατηρησει και (σχεδον) την ιδια συσκευασια. τουλαχιστον η φωτο της κυριας που σιδερωνει ειναι η ιδια!
 
Συγνώμη εκ των προτέρων αν επαναλαβμάνω κάτι αλλά είναι πολλές οι καταχωρήσεις.

1.Πολιτικά

Α.Τομπρισμός ( από τον μακαρίτη Τόμπρα)

Β.Αν θέλεις να είσαι ωραίος γίνε Πανιώνιος και ΕΚΟΝ Ρήγας Φεραίος! (Η Ν.Σμύρνη ήταν ο μοναδικός δήμος στα 80s που έβγαζε δήμαρχο ΚΚΕ εσωτερικού).

Γ.ΚΚΕ εξωτερικού (υποτιμητικό για το ΚΚΕ από τους εσωτερικού!)

Δ.Μήπως είσαι ΚΟΔΗΣΟ και δεν το ξέρεις?(cult σύνθημα..)

2.Incorrect σχόλια εμφάνισης.

Μυτόγκας,κάρχας,καρχαρίας,εμίλ ο κόρακας,μαό μάο μπιφτέκ

Μπουρδούμπας,μπουχέσας(ίσως λέγεται ακόμα)

Εισαι σαν ανάποδο γαμώτο.

3.Εκφράσεις

Τσου ρε Λάκη.(γενικά το Λάκης το λέγαμε συχνά)

Κουραφέξαλα

4.Ποδοσφαιρικά.

Αράουτ,φρίκικ(το ελεύθερο),μελέ,υποχώρηση(όταν η μία ομάδα σταμάταγε γιατί φώναζαν οι μαμάδες να πάνε σπίτι),πέναλτι και γκολ γκολ!(όταν μέτραγε το γκολ και κέρδιζες και πέναλτι ταυτόχρονα!)

5.Ρουχισμός.

Παντελόνι ψαράδικο(κοντό κάτω φαίνεται όλη η κάλτσα),αντιανεμικό(το fly),στρατιωτικό μπουφάν(τα φρικιά το φοράγανε),πέτσινο(το κακής ποιότητας δερμάτινο),μπότες με σπιρούνια.
 
στην περιοχη μου λεγαμε διαφορα περιεργα (ειδικα στα χωρια)

κουρελούδες (ειναι τα χειροποιητα χαλια απο ρεταλια)

τζιουτζιουβές (λεγανε στα χωρια τα μικρα παιδια)

σβόηρας (λεγαν τα παιδια που δε σταματουσαν να γυρνανε και να παιζουν ολη την ωρα)

και καποιες φρασεις:

εισαι τσαφ τελειως!!!

βαρα καλη μανιβελια μπαρμπα για να παρει μπροστα το τρακτερομούντερο!!!

εισαι ντιπ για ντιπ μπσοχαζος!!!

εισαι τελειως τρομπας!!!

κ.α. πολλα που δε θυμαμαι αυτη τη στιγμη!!!!
 
θυμάστε που λέγαμε "ΤΙ ΩΩΩΡΑ???" Κ εννούσαμε π.χ. αν κάποιος σου έλεγε να κάνεις μια αγγαρεία του έλεγες "Τι ώωωρα??" οτι σιγά μην το κάνω
 
Πίσω
Μπλουζα