Ρετρό λογοπαίγνια.

Ξερεις να μετράς μέχρι το χίλια?

φυσικά....

Ματια

Μύτη

Χιλια

:p
 
Εμμμ #)

"Και μιά που τ' αναφέραμε είχε καπώ τ΄αμάξι..."
 
pontium είπε:
Μου αρέσει ο ταραμάς
(με ψευδή προφορά) :p


candy είπε:
Το ίδιο και για την ανδρική κολώνια Aramis.
/Off topic on

Χα,χα,χα,τι θυμήθηκα....

Αυτό λοιπόν είχε αποδωθεί -χιουμοριστικά ασφαλώς,μια και περί urban legend επρόκειτο- ως διάλογος ανάμεσα στον Κ. Καραμανλή και τον Ε. Αβέρωφ (που δε μπορούσε να προφέρει καλά το "ρ")...

Κ. Καραμανλής: -Τι άρωμα φοράς Ευάγγελε ;

Ε. Αβέρωφ: -Άραμις κύριε πρόεδρε (είπαμε το "ρ" όμως δε το πρόφερε ακριβώς ως "ρ"... :) )

Κ. Καραμανλής: - ;!;;! Nα πας να γ#$%@ εσύ Ευάγγελε !

Θυμάμαι όταν μου το πρωτοείπαν,αφ' ενός πίστεψα ότι επρόκειτο για πραγματικό διάλογο,αφ' ετέρου λύθηκα στα γέλια ! :D :D

/Off topic off
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
theoritikos είπε:
Εγώ το ξέρω αλλιώς
Μύτη

Μάτια

Αυτιά

Χίλια

:D
Εγώ πάλι το ξέρω...

κούτελο

μύτη

χίλια

το είχα ξεχάσει τελείως μέχρι που με ρώτησε τις προάλλες η ανιψιά του κολλητού μου. Έκανα πως δεν ξέρω, για να μου το πει, μην κακοκαρδίσω το πιτσιρίκι. :p

Πάντως όλοι ξέραμε να μετράμε μέχρι το χίλια! :)
 
pontium είπε:
Μου αρέσει ο ταραμάς
(με ψευδή προφορά) :p
χαχαχ είχαμε στο σχολείο μία γαλλόφωνη κοπέλα και την έβαζαν τα αγόρια να λέει "μου αρέσει ο ταραμας" !!
 
Rygar είπε:
Πλησιάζει μια ομάδα παιδιών κάποιον στο προαύλιο του σχολείου και του λέει με έντονο ύφος:
"Δε μας λες, είσαι με μας ή με τους άλλους;"

Αυτός ψιλοφοβισμένος μην τον αρχίσουν, λέει:

"Με σας φυσικά"

Και αυτοί του απαντάνε:

"Εμείς όμως είμαστε με τους άλλους!" :diablotin:

Και τον αρχίζουν στο φατούρο.
Εγώ πάλι το ξέρω ως εξής:

Πλησιάζει μια ομάδα παιδιών κάποιον στο προαύλιο του σχολείου και του λέει με έντονο ύφος:

"Δε μας λες, είσαι με μας ή με τους άλλους;"

Αυτός ψιλοφοβισμένος μην τον αρχίσουν, λέει:

"Με σας". Πριν προλάβει να τελειώσει τη φράση του τον ξυλοφορτώνουν και ρωτάει "Γιατί ξύλο ρε παιδιά"

και η απάντηση "Γιατί εμείς είμαστε οι άλλοι"
 
Προσπαθώ να σκεφτώ κι άλλα λογοπαίγνια αλλα δεν μου έρχονται. Βασικα όσα ήξερα έχουν ήδη αναφερθει :(

Γι' αυτο θα πω κατι ψιλοάσχετο, έτσι για το χαβαλέ. Οταν ειχε βγει το κλασικο Warcraft παιζαμε πολυ με ενα φιλο μου, μικροτερο απο μενα. Αφου του εμαθα τα βασικα επαιζε κι εκεινος αλλα μου εκανε και ερωτησεις. Μεσα στην κουβεντα λοιπον γινονταν διαλογοι του τυπου

-Τι κτήριο είναι αυτό

-Ξυλουργείο

-Αυτό;

-Στρατηγείο

-Αυτό

-Αρχηγείο

-Και τί κάνει;

-Ξερω γω... αρχηγεύει

Οπότε πέρα απο το Στρατηγείο που στρατηγεύει και το Σιδηρουγείο που σιδηρουργεύει, βαφτίσαμε όλα τα κτήρια του Warcraft σε -είο. Το Μαγείο που μαγεύει (δηλ. το κτήριο που εκπαιδευεις μαγους), το Δρακείο που δρακεύει (δηλ. αυτο οπου εκπαιδεύεις δράκους), το Στρατιωτείο, το Τοξοτείο, μέχρι και το Φαρμείο (τη φάρμα ντε :D )
 
Τι κοινό έχει ο φούρναρης με την καλόγρια; Ο φούρναρης ζυμώνει κι η καλόγρια ζει μόνη... :bash:
 
Χε χε θυμήθηκα διάφορα.

"Τολμηρό" λογοπαίγνιο:

Ο πους της καθέτου είναι βασική αρχή δια την γεωμετρίαν

________________________________________

Το Πυθαγόρειο θεώρημα στη μαλλιαρή (λιγότερο ενδιαφέρον τώρα που έχει καταλαγιάσει το γλωσσικό ζήτημα, αλλά αστείο ακόμη)

Το αγκωνάρι της αποκατινής τεντώστρας πάει πάτσι με τη σούμα των αγκωναριών των δύο άλλων παϊδιών που χτυπιούνται κατακέφαλα.

Το γράφω και στην αντίστοιχη καθαρεύουσα για ρετρό λόγους

Το τετράγωνον της υποτεινούσης ισούται με το άθροισμα των τετραγώνων των δύο άλλων πλευρών αι οποίαι τέμνονται καθέτως

(αν και αυτή η διατύπωση είναι πιο φλύαρη απ' όσο πρέπει, αφού συντομότερη, άρα καλύτερη, είναι η "..των δύο καθέτως τεμνομένων πλευρών")

Γενικά υπήρχαν διάφορες τέτοιες υπερβολικές "μεταφράσεις" που λεγόταν ότι τις είχαν εφεύρει οι καθαρευουσιάνοι για να γελοιοποιήσουν τους δημοτικιστές. Στο μυαλό μου έρχεται το "Κωστής Παλιοκουβέντας" για το Κωνσταντίνος Παλαιολόγος.

_____________________________________

Πώς λέγεται αυτός που κρατάει τ' αυτιά του? Αυτοκράτωρ (αυτά όλα ήταν καθαρευουσιάνικα λογοπαίγνια)

Πώς λέγεται κάποιος που κάθεται γύρω από μαι τρύπα? Περιωπής (λέξη που μάλλον έχει χαθεί από το σύγχρονο λεξιλόγιο)

____________________________________

Και ένα ακόμη πιο ρετρό, μια που δεν είναι από τη δική μου σχολική ηλικία αλλά της μητέρας μου, οπότε πάμε στην δεκαετία του 30. Το έχω νομίζω ξαναγράψει κάπου. Είναι ηχητικό λογοπαίγνιο, διότι γραμμένο είναι προφανές, οπότε το γράφω "ανορθόγραφα" στην αρχή

Τι σημαίνει το


Ισπανι Ισπανι Ισπανι Ισπανικον Ισπανικον ιππικόν εζωγράφιζον?


Λύση:

Οι σπανοί Ισπανοί εις πανί Ισπανικόν εις πανικόν ιππικόν εζωγράφιζον

_____________________________________________

Αυτά θυμάμαι τώρα.
 
"1,5 σαρδέλα 1,5 δραχμή. 10 σαρδέλες πόσο κάνουν;" Μέχρι να καταλάβω ότι η αναλογία ήταν 1 έκανα περίεργες πράξεις που δεν έβγαινε με τίποτα.
 
Αυτά είναι κουϊζάκια, όχι λογοπαίγνια. Πώς λέμε "Τα παιδιά του Ζεβεδαίου ποιόν είχανε πατέρα;", "Το άσπρο άλογο του Κολοκοτρώνη τι χρώμα είχε;", "Δυο πατέρες και δυο γιοι βγήκαν έξω κυνηγοί, πόσοι νά'τανε αυτοί;"​ κλπ.
 
ΦΖΠ1 είπε:
Αυτά είναι κουϊζάκια, όχι λογοπαίγνια. Πώς λέμε "Τα παιδιά του Ζεβεδαίου ποιόν είχανε πατέρα;", "Το άσπρο άλογο του Κολοκοτρώνη τι χρώμα είχε;", "Δυο πατέρες και δυο γιοι βγήκαν έξω κυνηγοί, πόσοι νά'τανε αυτοί;"​ κλπ.
Βλέπε ποστ Νο 8 :)
 
Ο Τσαγκάρης τσαγκαρώνει, ο μέτοχος;

-Μετοχώνει ;)
 
Tα δύο πιο σέξι επαγγέλματα : Τακουνάς και Μανάβης

Επίσης, τα δυο πιο σέξι αντικείμενα του σπιτιού : το βάζο της κυρίας, το πιάνο του κυρίου. :bash:
 
Πίσω
Μπλουζα