Ρετρό μουσικές συμπεριφορές

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.051
Θυμάμαι όταν είμασταν πιτσιρικάδες, όσον αφορά την μουσική,

το θέμα ήταν πάντα ΠΟΙΟΤΙΚΟ.

Όταν αγοράζαμα καμιά κασέτα με το χαρτζηλίκι μας,

κυριολεκτικά την λυώναμε !

Την ακούγαμε δεκάδες φορές !

Και αμέσως το "νέο" κυκλοφορούσε στην παρέα και όλοι

ζητάγανε να την αντιγράψουνε.

"Εγώ πήρα το καινούριο MAIDEN", έλεγα εγώ.

"Εγώ πήρα WASP" έλεγε ο φίλος μου.

Θέμα για συζήτηση, κάθε νεο άλμπουμ, που κυκλοφορούσε στην παρέα.

Τώρα η μουσική έχει χάσει το νόημά της.

Περισσότερο χρόνο τρώμε ΨΑΧΝΩΝΤΑΣ (στο ιντερνετ) μουσική,

ακόμα περισσότερο κατεβάζοντάς την και τελικά ... ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΚΟΥΜΕ !

Τα τραγούδια έχασαν το νόημά τους.

Τώρα το θέμα είναι καθαρά ΠΟΣΟΤΙΚΟ.

Λέω σε ένα φιλαράκι προχτές :

"Κατέβασα δισκογραφία ΚΑΡΡΑ και ΓΟΝΙΔΗ.

Περίπου 80 άλμπουμ φουλ. Τα θές ;"

Μου απαντάει "Μπα, όχι ευχαριστώ.

Πρόσφατα μου γράψανε 250-giga ελληνική μουσική".

Του λέω "Α, ωραία ! ΤΕΡΖΗ έχεις ;".

Και απαντάει "ΔΕΝ ΞΕΡΩ ! ΠΟΥ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΩ ΝΑ ΤΑ ΑΚΟΥΣΩ, 250-giga ;;;".

Σημεία των καιρών !
 
Κοίτα που αυτό το θέμα το συζήταγα πρόσφατα με έναν φίλο μου. Άλλες εποχές τότε και στον τρόπο που ακούγαμε μουσική. Θυμάμαι ακόμη που αλλάζαμε και εμείς κασσέτες αλλά και βυνίλια για να ακούσουμε. Ο ένας είχε αυτό ο άλλος είχε το άλλο και πήγαινε λέγοντας. Κασσέτες που μου είχαν γράψει φίλοι μου με τραγούδια, κάποια απο αυτά ήταν μισά, όσα είχαν την τύχη να πέφτουν με το τελείωμα της κάθε κασσέτας. Λοιπόν αν ακούσω ακόμη και σήμερα ενα αγαπημένο τραγούδι που άκουγα τότε περιμένω ακόμη και τώρα να σταματήσει απότομα στο συγκεκριμένο σημείο! Το συνήθειο μάλλον!

Πολύ σωστά έγραψες φίλε μου τώρα έχουμε μουσική αλλα δεν την ακούμε. Εχω τόσα άλμπουμ που ούτε τα μισά δεν έχω αξιωθεί να ακούσω μέχρι τώρα. Αν είχα όλα αυτά τα τραγούδια στην δεκαετία του 80 θα ήταν πραγματικά θαύμα και θα ήμουν ευτυχείς. Τώρα πια απλά τα έχω και πιάνουν χώρο στον σκληρό.
 
Η αλήθεια είναι ότι το ίδιο έχει συμβεί σε κάθε τομέα που μπορεί να εμφανιστεί και ως ψηφιακή μορφή. Ταινίες, βιβλία, παιχνίδια ... γενικά πλέον υπάρχει ψηφιακός κορεσμός....
 
exetlaios έτσι είναι..Αυτό το παρατηρώ σχεδόν παντού....
 
AA+ είπε:
Η αλήθεια είναι ότι το ίδιο έχει συμβεί σε κάθε τομέα που μπορεί να εμφανιστεί και ως ψηφιακή μορφή. Ταινίες, βιβλία, παιχνίδια ... γενικά πλέον υπάρχει ψηφιακός κορεσμός....
Άποψη δική μου και σύμφωνη με του AA+, είναι πως το ίδιο ισχύει με όλα τα είδη τα οποία μπορούν να μετατραπούν σε ψηφιακή μορφή. Η δική μας η γενιά βρίσκεται στο μεταίχμιο της αλλαγής από την ανέχεια και την αναζήτηση στην υπερπροσφορά και τον κορεσμό.

Η δωρεάν, γρήγορη και ακούραστη συλλογή μουσικής και πληροφοριών είναι οι σημαντικότεροι λόγοι γι`αυτά που περιγράφει ο exetlaios στο αρχικό του post.

Στην εποχή που η πληροφορική προσφέρει τα πάντα δωρεάν, μαζεύουμε αχόρταγα ό,τι "στερηθήκαμε" παλαιότερα για .... "να τα έχουμε στο μέλλον, μπας κι ενδιαφερθούμε γι`αυτά κάποτε".

Εκτίμησή μου είναι, πως αποτελεί ένα παροδικό φαινόμενο της δικής μας γενιάς και λογικά μετά από λίγο χρονικό διάστημα κανένας δε θα ενδιαφέρετε να μαζέψει giga άχρηστων πληροφοριών, απλά για να τα έχει.

Ίσως σύντομα η ποιότητα αποκτήσει ξανά την αρχική της θέση.
 
Σωστός Alucard. Λέγεται και "Κατωχικό σύνδρομο"
 
shock είπε:
Λέγεται και "Κατωχικό σύνδρομο"
Από τις λέξεις "κατεβάζω" (η διαδικασία) και "ΩΧ"

(το επιφώνημα απογοήτευσης, επειδή δεν έχεις χρόνο να τα ακούσεις) !
 
LOL Κωνσταντίνε
 
Μάλλον οι νεότεροι θα έχουν online ψηφιακές βιβλιοθήκες τύπου youtube και wiki ή "on demand" , αντί για σκληρούς...Συμφωνώ με το κατοχικό σύνδρομο , αλλά σε μια χώρα που η dsl είναι σε νηπιακό στάδιο, σίγουρα η φορητότητα των δεδομένων και η δυνατότητα επεξεργασίας και προβολής τους offline ,δεν αφήνει άλλα περιθώρια από το στοκάρισμα τους σε σκληρούς!
 
@exetlaios: Πάντως μια δισκογραφία Καρρά και Γονίδη εμένα δεν με χαλάει καθόλου-και υπόσχομαι να τα ακούσω κιόλας! :)
 
Maddog είπε:
@exetlaios: Πάντως μια δισκογραφία Καρρά και Γονίδη εμένα δεν με χαλάει καθόλου-και υπόσχομαι να τα ακούσω κιόλας! :)
Και ποιός είμαι εγώ, για να χαλάσω χατήρι σε ένα ΤΡΕΛΟ-ΣΚΥΛΙ ; :D

Άμα μπεις στον κόπο να μου το υπενθυμίσεις πριν την επόμενη συνάντηση,

θα στα έχω έτοιμα !

( εννοείται ότι μετά έχει διαγώνισμα, να δούμε αν όντως τα άκουσες,

ή αν τα παράτησες σε κάνα σκληρό δίσκο να μπαγιατέψουν ! )
 
Γενικά δεν κρατάω πολλά mp3 στον δίσκο, μόνο πράγματα που θέλω να ακούσω.
 
Maddog είπε:
Γενικά δεν κρατάω πολλά mp3 στον δίσκο, μόνο πράγματα που θέλω να ακούσω.
Ε, αφού είναι έτσι, εξασφάλισες ένα σκυλο-DVD, ευγενική "χορηγία" από εμένα ! :D
 
LOL, TY, θα αξιοποιηθεί καταλλήλως! :)
 
Εγώ θυμάμαι που περίμενα με αγωνία να έρθουν τα Χριστούγεννα για να βγουν οι συλλογές TOP - HITS της χρονιάς. Έχω ακόμα το Τοp-hits 4,5 και 6 αντίστοιχα των ετών 1984, 1985, 1986! Δεν ξέρω όμως αν παίζουν ακόμα.
 
Θυμάμαι που πήγαινα στο δισκάδικο και έκανα επιλογές από τους δίσκους και μου τις έγραφε σε κασέτα. Μια μέρα, πηγαίναμε ημερήσια εκδρομή και ένας συμμαθητής βάζει στο λεωφορείο μια κασέτα εντελώς όμοια με την δικιά μου, ίδιες επιλογές στην ίδια σειρά. Λέω τι γίνεται εδώ; Τελικά είχε πάει στο δισκάδικο όταν έγραφαν την κασέτα μου, του άρεσαν τα κομμάτια και παράγγειλε μια ίδια.

Όταν έγραφα εγώ κασέτες για την πάρτη μου, δεν μπορούσα να ανεχτώ να κόβονται τα κομμάτια στο τέλος κάθε μεριάς κι εκεί έβαζα κάτι σιγανό και ουδέτερο.

Εννοείται πως αγόραζα κι εγώ εκείνα τα βινύλια τύπου Super Hits, στο πρώτο μισό της δεκαετίας του '80. Τα θεωρώ από τις καλύτερες αγορές μου. Τα 'φχαριστήθηκα.
 
Πίσω
Μπλουζα