Ρετρό μπιμπελό με μορφές ζώων

stakovios

Human RetroDatabase
Joined
21 Αύγ 2009
Μηνύματα
3.242
Αντιδράσεις
916
Πρόσφατα ανακάλυψα κάποια μπιμπελό σε σχήματα ζώων: ένα πράγμα σαν σκαντζόχοιρο - θαλάσσιο ζώο και ένα παγόνι.

fetch


fetch


fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ρε συ, με συγκινείς! Τέτοια ακριβώς "μπιμπελό" τα θυμάμαι πολύ καλά. Είτε τα είχα εγώ ο ίδιος, είτε τα είχα σταμπάρει σε κάποιο ρετρόσπιτο!!!
 
Οι πρωτες 2 φωτο δειχνουν μια "κυπραια" - ειναι το οστρακο ενος θαλασσιου οργανισμου σαν σαλιγκαρι. Πραγματι παλια ηταν γεματα τα σπιτια απο τετοια οστρακα.
 
Αυτο με την κυπραια (το θαλασσιο σαλιγκαρι) το εχουμε κ εμεις πραγματικα πολυ ρετρο κ παντα συνοδευοταν με το καταληλο σεμεν!!!!!

Επισης αποξηραμενοι αστεριες κ τα ομοιωματα της χελωνας καρετα καρετα που πουλαγαν στην Ζακυνθο(κ τωρα θα πουλανε απλα εδω αναφερομαι στα πιο retro)!!!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πορσελανινα σκυλια και τιγρεις σε μεγαλες διαστασεις εχει κανεις? κυκλοφορουν ακομα?
 
Domenica είπε:
Πορσελανινα σκυλια και τιγρεις σε μεγαλες διαστασεις εχει κανεις? κυκλοφορουν ακομα?

Στο σπίτι των γονιών μου,υπάρχουν πορσελάνινα σκυλιά,που ανοίγουν στη μέση και είναι μπιζουτιέρες.Επίσης υπάρχουν και κάτι δελφίνια,τα οποία δεν είναι τόσο retro.
 
Να ρωτησω κατι σκυλοι (οχι πορσελανινοι αυτη τη φορα) που ειχαν μεσα τους ενα σιδερακι με ενα πιαστρακι και κουναγαν το κεφαλι τους ποτε ειχαν βγει στη μοδα???? :wait2:
 
argy είπε:
Να ρωτησω κατι σκυλοι (οχι πορσελανινοι αυτη τη φορα) που ειχαν μεσα τους ενα σιδερακι με ενα πιαστρακι και κουναγαν το κεφαλι τους ποτε ειχαν βγει στη μοδα???? :wait2:
μου φενεται αρχες 2000

οσο για τα κοχυλια στην αρχη ακομα και σημερα τα πουλανε,στην Χαλκιδικη ειδα το καλοκαιρι τετοια με τυπωμενα επανω διαφορα του στυλ "Chalkidiki" "GREECE" καθως και τυπωμενα τα συμβολα διαφορων ζωδιων

η γιαγια μου θυμαμαι ειχει (και εχει ακομα) τετοια κοχυλια επανω στο χωμα της γλαστρας :)
 
Η μάνα μου έχει ακόμη κάτι πάπιες και βατράχους μπιμπελό που διακοσμούν τη βιβλιοθήκη του σπιτιού.
 
Ακομα εχουμε στο σπιτι κατι χελωνες,αλογα,σκυλια ακομα και το παγωνι της φωτογραφιας στο πρωτο post.
 
Ενα παρομοιο μεταλικο παγωνι οπως αυτο στο 1ο post του Στακοβιου,υπαρχει ακομα στο εξοχικο,

εχει σπασει η ουρα και εχει κολληθει οπως διακρινεται στην φωτο...



....επισης μερικα ακομα ρετρο μπιμπελο που υπαρχουν ειναι και τα παρακατω...

εκμεταλευομαι τον τιτλο και τα ποσταρω εδω...κοινως,βαριεμαι να ανοιξω νεο θεμα. :p

Ενα ζευγαρι κινεζοι....



Η κοπελια με τον σκυλο...



Τσαγκαρης και Καστανας...



Και μια κινεζια αλλα με ρετρο θεματολογια....Χονδρος-Λιγνος. :)



dsc00025.jpg

dsc00014.jpg

dsc00013.jpg

dsc00005.jpg

dsc00023.jpg
 
argy είπε:
Να ρωτησω κατι σκυλοι (οχι πορσελανινοι αυτη τη φορα) που ειχαν μεσα τους ενα σιδερακι με ενα πιαστρακι και κουναγαν το κεφαλι τους ποτε ειχαν βγει στη μοδα???? :wait2:
τετοιες φιγουρες ειχαν τα αυτοκινητα και οταν το οχημα βρισκοταν σε κινηση, κουνιοταν το κεφαλι απο τις φιγουρες...(φανταστειτε να περνουσε το αυτοκινητο από λακουβες...)
 
Τα παγώνια του stakovios και του stayros, πρέπει να είναι επάργυρα από εργαστήρια αργυροτεχνίας των Ιωαννίνων.

Σε πολλά σπίτια γύρω στα 70ς, υπήρχαν κάτι χαριτωμένα γιαπωνέζικα κεραμικά διακοσμητικά, με μια μητέρα ζωάκι (γάτα, ελάφι, ελέφαντα, πρόβατο, σκύλο) που είχε δεμένα με αλυσιδίτσες τα δύο μωράκια της. :)





anim1.jpg

anim1b.jpg
 
Αυτά τα υπέροχα πορτατίφ με κοχύλια, ασορτί με τασάκι πάνω σε πλεχτό σεμεδάκι τα θυμάται κανείς;
 
Το πρώτο πράγμα που μου ήρθε στη σκέψη με τη λέξη μπιμπελό είναι αυτού του είδους, τα γυάλινα.               (2 πρώτες φώτο)

Υπήρχαν και κάποια άλλα αγαλματάκια ζώων και πουλιών, με σκόνη γκλίτερ κολλημένη επάνω τους που άλλαζαν χρώμα με τον καιρό-θερμοκρασία.           (τελευταία φώτο)

cd8586990b390b0d60c7ce32abaa6988.jpg

f35906fcbf65344a744aa44c16e6f64c.jpg

f27e77ac6748a4233090c74bdde59c18.jpg
 
Να ρωτησω κατι σκυλοι (οχι πορσελανινοι αυτη τη φορα) που ειχαν μεσα τους ενα σιδερακι με ενα πιαστρακι και κουναγαν το κεφαλι τους ποτε ειχαν βγει στη μοδα???? :wait2:


μου φενεται αρχες 2000
Τώρα το ανακάλυψα αυτό το θέμα!

Δεν θυμάμαι να έχω δει σκυλιά τέτοια, αλλά ήξερα (και ίσως είχαμε) τίγρη και για να τα ξέρω εγώ πρέπει να ήταν της μόδας πριν το 1980. Και ναι, ήταν πολύ δημοφιλή σε αυτοκίνητα, άλλοτε μπροστα  άλλοτε στο "πρεβάζι" του πίσω παραθύρου (έχει όνομα?) μαζί με μαξιλαράκια, καπέλα, και τη μούτζα με το ελατήριο, διότι ως γνωστόν ο σκοπός αυτών των γυάλινων επιφανειών είναι για βιτρίνα, όχι για να επιτρέπουν στον οδηγό να βλέπει τι γίνεται πίσω από το αυτοκίνητο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα