Ρετρό μόδα με φουλάρια

Rakeesh

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.581
Αντιδράσεις
1.732
Στα μεσα της κατα τα αλλα αγαπημενης μου δεκαετιας του 90, κυριαρχησε μια γυναικεια μοδα που ηθελε τις "καλοντυμενες" γυναικες να ριχνουν στο ωμο τους ενα πολυχρωμο φουλαρι πανω απο το ταγιερ. Ενιοτε ηταν ριγμενο πιω σαν μπερτα, η καλυπτε τον ενα ωμο, ηταν δεμενο σε κομπο ή λυτο ή ειχε κροσια.

Οι γυναικες στο σοι μου ποτε δεν ακολουθησαν τη μοδα και μαλιστα το θεωρουσαν πολυ κακογουστο οπου το εβλεπαν (για τν ακριβεια "γυφτικο") οποτε το εβλεπα κυριως στην τηλεοραση. Τωρα που το σκεφτομαι πρεπει να ηταν ενας πολυ αδεξιος τροπος να συνδυαστει το μοντερνο αστικο ντυσιμο με το "εθνικ". Κατα τη γνωμη μου ευτυχως δεν κρατησε πολυ :)

Εχω πολυ καιρο να δω κατι τετοιο ακομα και σε παλιες επαναληψεις που βλεπουμε. Θυμαστε αυτη τη μοδα; Εχετε κανενα screenshot με αυτο;
 
Τη θυμαμαι τη μοδα, αλλα ποτε δεν την ακολουθησα.

Πρωτον γιατι δε μου αρεσε καθολου και δευτερον γιατι ηταν πολυ μανταμιστικη για την ηλικια που ειχα τοτε.

Εχω δει καμποσες καλλιτεχνιδες να την ακολουθουν, με πρωτη και καλυτερη τη Μιμη Ντενιση. Αμετρητες οι φορες που την ειδα ντυμενη ετσι!
 
Στις ειδησες βλεπω μερικες φορες τη Κριστιν Λαγκαρντ να φοραει φουλαρι :| /emoticons/mellow@2x.png 2x" width="20" height="20" />
 
και σημερα βλέπουμε κοπέλες και κυριες να εχουν φουλαρι στο λαιμό σε συνδυασμό με καλό ντυσιμο...
 
Να μια κοπέλα, για παράδειγμα...

IMF-Valskouleskou.jpg
 
Αχα :) Ειναι φυσιολογικο ενα φουλαρι το λαιμο (ενιοτε βοηθαει και στο προγουλι). Εγω ελεγα για ενα πιο κιτς στυλ, με ενα μεγαλο φουλαρι, σαν χωριατικο πανι, να ειναι ριγμενο στον ωμο πανω απο τα ρουχα. Ειχα χρονια να δω αυτο το στυλ ετσι οπως το περιγραφω, μερχι που ειδα σημερα τη Λαγκαρντ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aστεία-αστεία, είναι πολύ επικίνδυνα τέτοιου είδους αξεσουάρ... Πριν από μερικά χρόνια έχει συμβεί τραγικό δυστύχημα στη Μύκονο. Μια κοπελιά Ιταλίδα, είχε ανέβει συνεπιβάτης σε "γουρούνα". Φορούσε φουλάρι, κι έτσι όπως το φύσηξε ο αέρας, μπλέχτηκε στο γρανάζι της αλυσίδας (βρίσκεται πίσω και στη μέση, και εντελώς ακάλυπτο, για όσους δεν έχουν δει), με αποτέλεσμα να σφιχτεί γύρω από τον άξονα μέχρι που την έπνιξε...

Η τραγωδία συνεχίστηκε όταν το έμαθε ο πατέρας της στην Ιταλία, και υπέστη κι εκείνος ανακοπή...

Η είδηση, εδώ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
(εκτος θεματος)

ΦΖΠ, ειχα διαβασει οτι μια κλασσικη χορευτρια της παλιας εποχης (Ιζαντορα Ντανκαν, οπως βλεπω ψαχνοντας στο γκουγκλ) ειχε χασει τη ζωη της ακριβως με τον ιδιο τροπο
 
Rakeesh είπε:
Στα μεσα της κατα τα αλλα αγαπημενης μου δεκαετιας του 90, κυριαρχησε μια γυναικεια μοδα που ηθελε τις "καλοντυμενες" γυναικες να ριχνουν στο ωμο τους ενα πολυχρωμο φουλαρι πανω απο το ταγιερ. Ενιοτε ηταν ριγμενο πιω σαν μπερτα, η καλυπτε τον ενα ωμο, ηταν δεμενο σε κομπο ή λυτο ή ειχε κροσια.
bambinella 100 είπε:
Εχω δει καμποσες καλλιτεχνιδες να την ακολουθουν, με πρωτη και καλυτερη τη Μιμη Ντενιση. Αμετρητες οι φορες που την ειδα ντυμενη ετσι!
!!!

[node=1045425]πηγή[/node]

MD.jpg
 
Rakeesh είπε:
Στα μεσα της κατα τα αλλα αγαπημενης μου δεκαετιας του 90, κυριαρχησε μια γυναικεια μοδα που ηθελε τις "καλοντυμενες" γυναικες να ριχνουν στο ωμο τους ενα πολυχρωμο φουλαρι πανω απο το ταγιερ. Ενιοτε ηταν ριγμενο πιω σαν μπερτα, η καλυπτε τον ενα ωμο, ηταν δεμενο σε κομπο ή λυτο ή ειχε κροσια.
bambinella 100 είπε:
Εχω δει καμποσες καλλιτεχνιδες να την ακολουθουν, με πρωτη και καλυτερη τη Μιμη Ντενιση. Αμετρητες οι φορες που την ειδα ντυμενη ετσι!


!!!

[node=1045425]πηγή[/node]

MD.jpg
 
Rakeesh είπε:
Στα μεσα της κατα τα αλλα αγαπημενης μου δεκαετιας του 90, κυριαρχησε μια γυναικεια μοδα που ηθελε τις "καλοντυμενες" γυναικες να ριχνουν στο ωμο τους ενα πολυχρωμο φουλαρι πανω απο το ταγιερ. Ενιοτε ηταν ριγμενο πιω σαν μπερτα, η καλυπτε τον ενα ωμο, ηταν δεμενο σε κομπο ή λυτο ή ειχε κροσια.

bambinella 100 είπε:
Εχω δει καμποσες καλλιτεχνιδες να την ακολουθουν, με πρωτη και καλυτερη τη Μιμη Ντενιση. Αμετρητες οι φορες που την ειδα ντυμενη ετσι!


... ή και δύο μαζί !!!

[node=1045425]πηγή[/node]

MD.jpg
 
Ακριβώς γι'αυτη τη μόδα έγραφα στο θέμα με τις διαφημίσεις ρούχων από ηθοποιούς. Η μόδα στα '80ς ήταν πολύ κιτς.
 
Αυτή η μόδα ήταν εμπνευσμένη απ'τα κλασσικά φουλάρια Hermes αλλά και από του νέου (τότε) Versace και ήταν τόσο βλαχομπαρόκ όσο η τότε μανία επίδειξης του νεοπλουτισμού μας. Θα αναγνωρίσετε σίγουρα τα τις μπαρόκ κλάρες, τα αγγελάκια, τους μαιάνδρους αλλά και τα πιο ναυτικά θέματα που είχαν με σχοινιά και άγκυρες.
 
Μόδα ήταν και οι μπαντανες που τις βλέπαμε σε σχολικές τσάντες polo.

Και ο Στεφανος Κορκολής, ο αγαπημένος μου τραγουδιστής ειχε μπαντανα στον καρπό, πήρα κι εγώ μία και την είχα δεμενη στην τσάντα μου, ασχετα αν δεν ειχα μαρκα polo ή ειχα την μπαντανα δεμενη στον καρπό.

τετοιο σχεδιο



image_140881.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οπως ισως ειχα πει και προηγουμενως, τα φουλαρια καθαυτα δεν ειναι ασχημα, αμα φοριουνται στο λαιμο κλπ. Οταν ανοιξα αυτο το θεμα ειχα στο νου μου την τελειως αισχρη μοδα οπου φοριουνταν σαν σαλι, γυρω απο τον ωμο ή τις βατες, πανω απο το γυναικειο κουστουμι ή το ταγιέρ (βλ. τη φωτογραφια με την Ντενιση, και τον Ψινακη). Ακομα πιο χαλια ηταν οταν ειχαν κροσια. :banghead:
 
και εγω λατρευω τα φουλαρια οταν ειναι γυρω απο το λαιμο και οχι σαν κασκωλ
 
Επίσης εκέινα τα μαντήλια του Axel Rose..
 
Πίσω
Μπλουζα