Ρετρό ξενοδοχεία εντός και εκτός ...

Clemence

RetroAdept
Joined
1 Αύγ 2009
Μηνύματα
1.017
Αντιδράσεις
176
Έπεσα πάνω σ΄αυτόν τον σύνδεσμο:




και αυθόρμητα μου ήρθε η ιδέα να ρωτήσω αν κανείς έχει δει κάποιο από τα ξενοδοχεία που κάποτε πέρασαν δόξες :cool:

Της Ρόδου πάντως, το Ξενοδοχείο των Ρόδων, αφού γλύτωσε το γκρέμισμα (επί χούντας) ζει και βασιλεύει:




όπως και το ''Θέρμαι'':




το ''Πίνδος'' σώζεται αλλά δεν είναι εδώ και πολλά χρόνια ξενοδοχείο ... στεγάζει την Τουριστική Αστυνομία και τα γραφεία του ΕΟΤ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μεταξουργειο ειναι τιγκα hotels ρετρο που λειτουργουν ακομα. [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οι γονείς μου πρόλαβαν τα "Ξενία". Αν είχαμε μυαλό σαν Κράτος και πολίτες σήμερα θα ήταν διαμάντια. Αλλά που νιονιο...
 
Nassos83 είπε:
Οι γονείς μου πρόλαβαν τα "Ξενία". Αν είχαμε μυαλό σαν Κράτος και πολίτες σήμερα θα ήταν διαμάντια. Αλλά που νιονιο...
Συμφωνώ. Αν έχεις όρεξη ρίξε μία ματιά και εδώ
 
Μήπως είχατε μείνει ποτέ σε παλιό ξενοδοχείο με ξεχωριστή πόρτα που να απομονώνει την είσοδο του δωματίου και την τουαλέτα απ΄το κυρίως δωμάτιο? 'Όσοι έχουν επισκεφθεί κάποιο Ξενία ίσως θα μπορούσαν να μου πουν αν ήταν μόδα αυτή η διαρρύθμιση εκείνη την εποχή.
 
Κι όμως υπάρχουν ακόμα vintage ξενοδοχεία.

Πρόσφατα επισκέφτηκα ένα στο Πόρτο Χέλι με το όνομα "Cosmos hotel".

Μου θύμισε μέσα κι έξω τα ξενοδοχεία που επισκέπτονταν οι μαθητές στην ταινία "Ρόδα τσάντα και κοπάνα". Αφού κάποιες στιγμές νόμιζα ότι θα πεταγόταν από τη γωνία ο Στήβ Ντούζος ή ο Σταμάτης Γαρδέλης!!

Δείτε τις παρακάτω φωτογραφίες που έβγαλα για να πάρετε μια γεύση. :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To ιστορικό "Hotel PIKERMI", στη λεωφόρο Μαραθώνος, μέρος εγκλεισμού των πολιτικών που συνελήφθησαν τη βραδιά του πραξικοπήματος της 21ης Απριλίου, υπάρχει και λειτουργεί ακόμα, απαράλλαχτο...
 
Φωτογραφία 1 καρτ ποστάλ από το εγκαταλελειμμένο πλέον ξενοδοχείο Ράδιον στα Καμμένα Βούρλα

Kamena_Vourla_Radion_Hotel_60s.jpg


φωτογραφία 2. Η εγκατάλειψη.

abandoned.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μερικές φωτογραφίες από το εσωτερικό του Ράδιον που το είχα επισκεφθεί πριν από 10 χρόνια. Τώρα φαντάζομαι θα είναι σε χειρότερη κατάσταση. Το υπόγειο είναι πλυμμηρισμένο όπως μπορείτε να δείτε στη τελευταία φωτογραφία και δυστηχώς η είσοδος σε αυτό είναι πολύ δύσκολη. Κατά τα άλλα μερικά σημεία είναι αρκετά spooky αν και σου δημιουργείται περισσότερο μια αίσθηση θλίψης.

fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch
 
Εξαιρετικες φωτοζ!! Επισκεπτομαι συχνα την περιοχη και παντα λεω να μπουκαρω να βγαλω καμια φωτογραφια
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα