Ρετρό οδοντόβουρτσες

circleag

RetroJunkie™
Joined
14 Οκτ 2008
Μηνύματα
2.405
Αντιδράσεις
517
Οταν ημουν μικρος καπου 6 χρονων ο πατερας μου που ταξιδευε μου ειχε φερει απο Αμερικη μια οδοντοβουρτσα του αγαπημενου μου καρτουν Snoopy.

snoopy_toothbrush.jpg


Ο Snoopy που βλεπεται στην φωτο απο κατω ειχε θηκη για μπαταριες και ενα διακοπτη που μολις παταγες το ΟΝ εκανε την οδοντοβουρτσα να τρεμει και να κανει μασαζ στα δοντια.

Με ειχε συναρπασει τοσο πολυ που καθομουν και επαιζα με το σπιτακι του snoopy ακομα και οταν τελειωνα το βουρτσισμα.

Το σπιτακι οπως βλεπεται ειχε θηκες για τις οδοντοβουρτσες αλλα και θηκη για να βαζεις πανω τον snoopy.

Eσεις τι ρετρο οδοντοβουρτσες ειχατε (αναφερατε επισης και μαρκες που υπαρχουν η' δεν υπαρχουν πια, καποιες που ειχατε σαν αυτη της φωτο με ηρωες η' σχεδια κ.α.)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τις προάλλες που βρεθήκαμε με τον Ρύγαρο, θυμηθήκαμε την οδοντόβουρτσα Μπινάκα (Binaca), η οποία δεν πρέπει να υφίσταται πια. Με μία προχειρότατη αναζήτηση, βρήκα ότι από αυτή τη μάρκα διατίθενται μόνο σπρέι για την αναπνοή, κι όχι οδοντόβουρτσες.

Νομίζω πως υπήρχε και τηλεοπτική διαφήμιση για την οδοντόβουρτσα, αλλά δεν θυμάμαι κάποια χαρακτηριστική ατάκα. Θυμάται μήπως κανείς;
 
circleag είπε:
Οταν ημουν μικρος καπου 6 χρονων ο πατερας μου που ταξιδευε μου ειχε φερει απο Αμερικη μια οδοντοβουρτσα του αγαπημενου μου καρτουν Snoopy.
snoopy_toothbrush.jpg


Ο Snoopy που βλεπεται στην φωτο απο κατω ειχε θηκη για μπαταριες και ενα διακοπτη που μολις παταγες το ΟΝ εκανε την οδοντοβουρτσα να τρεμει και να κανει μασαζ στα δοντια.

Με ειχε συναρπασει τοσο πολυ που καθομουν και επαιζα με το σπιτακι του snoopy ακομα και οταν τελειωνα το βουρτσισμα.

Το σπιτακι οπως βλεπεται ειχε θηκες για τις οδοντοβουρτσες αλλα και θηκη για να βαζεις πανω τον snoopy.

Eσεις τι ρετρο οδοντοβουρτσες ειχατε (αναφερατε επισης και μαρκες που υπαρχουν η' δεν υπαρχουν πια, καποιες που ειχατε σαν αυτη της φωτο με ηρωες η' σχεδια κ.α.)
το σπιτακι του σνουπι ειναι πολυ ωραια και πρωτοτυπη θηκη για οδοντοβουρτσες!ο σνουπι ειχε ενσωματωμενη την οδοντοβουρτσα,ετσι δεν ειναι;για μια στιγμη νομισα πως ηταν κι αυτος θηκη για μια οποιαδηποτε οδοντοβουρτσα αλλα μετα αφου γραφεις: "απο κατω ειχε θηκη για μπαταριες και ενα διακοπτη που μολις παταγες το ΟΝ εκανε την οδοντοβουρτσα να τρεμει και να κανει μασαζ στα δοντια" καταλαβα οτι αυτη ειναι ολοκληρη η οδοντοβουρτσα..Υποθετω πως θα μπορουσες μετα απο καποιο καιρο να αλλαξεις το πανω μερος της οδοντοβουρτσας ή μηπως κανω λαθος;Παντως τη διατηρησες σε παρα πολυ καλη κατασταση,το ιδιο και το σπιτακι :) συγχαρητηρια!!!!!!
 
Sofologiotatos είπε:
Τις προάλλες που βρεθήκαμε με τον Ρύγαρο, θυμηθήκαμε την οδοντόβουρτσα Μπινάκα (Binaca), η οποία δεν πρέπει να υφίσταται πια.
Κι όμως, σε μεγάλα καταστήματα καλλυντικών νομίζω ότι υπάρχει ακόμα η οδοντόπαστα Binaca.

Πάντως, εκτός από ρετρό οδοντόβουρτσες, όπως την παιδική Oral B με ήρωες της Disney στη λαβή της οδοντόβουρτσας, θυμάμαι και την παιδική οδοντόπαστα της Colgate που από το σωληνάριο έβγαινε σε μορφή αστεριού! Ακόμη, την παιδική οδοντόπαστα Theramed με το κροκοδειλάκι στη συσκευασία και με μια απίθανη γεύση φράουλας που σε έκανε να θες να φας την οδοντόκρεμα! Πόσες φορές την είχα καταπιεί αυτήν...
 
BINACA!!!

Κάθε φορά που νομίζω ότι μόνο εγώ θυμάμαι κάτι... :D :D
 
zouzou είπε:
Τον Robaim τον θυμάστε;
ναι!!!!! τον θυμαμαι,ειχα και εγω και η αδερφη μου την οδοντοβουρτσα με τον Robaim,μας εστελναν και το περιοδικο καθως και αλλα δωρακια αφου καναμε εγγραφη στο κλαμπ του(δωρεαν ηταν).Δεν ξερω αν κυκλοφορει ακομα..
 
Βρήκα ένα δωράκι του Robaim προς τα μέλη του τότε club!

Ένα στυλό σε σχήμα οδοντόπαστας!DSC06051.jpg
 
zouzou είπε:
Βρήκα ένα δωράκι του Robaim προς τα μέλη του τότε club!
Ένα στυλό σε σχήμα οδοντόπαστας!Προβολή συνημμένου 37043

zouzou αχ τι μου θυμισες :) το ειχαμε κι εμεις αυτο το στυλο! δεν ξερω αν εχει διασωθει ή το δικο μου ή της αδερφης μου.. το δικο μου θυμαμαι οτι το φυλαξα καπου αλλα μπορει καποιος να μου το πεταξε..
 
Διαφημισεις ΑΙΜ & REACH απο Μικυ Μαους. :)

attachment.php


attachment.php
 
The_Kopanos είπε:
Να και μία ρετρό οδοντόβουρτσα απο εμένα.Με μελωδία για όση ώρα βουρτσίζεις τα δόντια σου......1987-88.καπου εκεί.
:thanx2: :thanx2: δεν ξαναειδα τετοια οδοντοβουρτσα

Melody ονομα και πραγμα :)
 
Η REACH (που βλέπουμε παραπάνω σε παιδική έκδοση), πρωτολανσαρίστηκε τη δεκαετία του 80 με τρεις βασικές πατέντες, που τη διαφοροποιούσαν από τις μέχρι τότε ίσιες οδοντόβουρτσες :

- καμπύλος άξονα κατά μήκος.

- πιο "στενή" κεφαλή.

- πιο "ψηλές" τις ακριανές τρίχες.

Μάλιστα η τηλεοπτική διαφήμιση ήταν ως εξής : "Ας πάρουμε μια κοινή οδοντόβουρτσα. Τώρα, ας τη λυγίσουμε, για να φτάνει στα πίσω δόντια (με το χέρι του "καμπύλωνε" την οδοντόβουρτσα), ας στενέψουμε την κεφαλή (και πάλι έκανε το ίδιο με τα δύο δάχτυλα) κι ας μεγαλώσουμε τις ακραίες περιοχες για να φτάνουν μέχρι τα ούλα ("τραβούσε" λίγο παραπάνω τις ακριανές τρίχες). Τη νέα αυτή οδοντόβουρτσα την ονομάσαμε REACH. Φτάνει στα πίσω δόντια πριν από τον οδοντογιατρό σας".

Είναι βεβαίως μια οδοντόβουρτσα που κυκλοφορεί ακόμη.
 
Ρε θηρία που θυμηθήκατε τη Binaca; Την είχα ξεχάσει εντελώς. Ένα αξεσουάρ του Rob Aim είχε η πεθερά μου που έβαζες την οδοντόβουρτσα και κρεμιόταν στον τοίχο.
 
στο πακετακι βλεπουμε δυο διαφημισεις με το Robaim που δινει συμβουλες, 3:15 - 3:26 λεπτα και 6:05 - 6:16
 
Oi οδοντόβουρτσές μου

η ροζ γράφει Theramed 2 σε 1 και είναι κλειστή. Όταν θέλεις να βουρτσίσεις τα δόντια την ανοίγεις...προφανώς ήταν δώρο με κάποια συσκευασία οδοντόκρεμας

η κόκκινη έχει το χαρακτήρα κινουμένων σχεδίων Sylvester και είναι παιδική οδοντόβουρτσα

η πορτοκαλί οδοντόβουτσα γράφει Jordan και μου άρεσε επειδή μου θύμιζε το γνωστό μπασκετμπολίστα

ΟΔΟΝΤΟΒΟΥΡΤΣΕΣ.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα