Ρετρό ονομασίες σουπερμάρκετ

BETTY BOOP

Official *GOD* of RetRo
Joined
25 Απρ 2010
Μηνύματα
9.280
Αντιδράσεις
6.143
Αναφέρω κάποιες χαρακτηριστικές ονομασίες:

-Tresco (Τρέσκο)

-Ξηρίδης

-PRISUNIC Μαρινόπουλος (ΠΙΜΙ)
 
-Βερόπουλος SPAR

site_logo.gif


-Πειραϊκών Σούπερ Μάρκετ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
τελη δεκαετιας 70 πολλα μπακαλικα της εποχης θελοντας να κανουν προφανως αντεπερισπασμο στις πρωτοεμφανιζομενες αλυσιδες ανομαστηκαν super market..

θυμαμαι στο λοφο αξιωματικων super market αφοι μητση, super market ΔΒ..μεχρι και ενα ψιλικατζιδικο στο εξοχικο στη σαλαμινα θυμαμαι εφερε τη πινακιδα super market.......

circleag ο γαλαξιας υπαρχει ακομα....
 
Το μόνο όνομα που θυμάμαι είναι τα Supermarket "Θλιβερός" στο Νομό Ηλείας.

(Off topic : Είχα μαγνητάκια φτιαγμένα από χαρτοσακούλα και έγραφαν "Βερόπουλος Spar".)
 
geo1973 είπε:
τελη δεκαετιας 70 πολλα μπακαλικα της εποχης θελοντας να κανουν προφανως αντεπερισπασμο στις πρωτοεμφανιζομενες αλυσιδες ανομαστηκαν super market..θυμαμαι στο λοφο αξιωματικων super market αφοι μητση, super market ΔΒ..μεχρι και ενα ψιλικατζιδικο στο εξοχικο στη σαλαμινα θυμαμαι εφερε τη πινακιδα super market.......

circleag ο γαλαξιας υπαρχει ακομα....

Ναι το έψαξα και εγώ και είδα ότι υπάρχει ακόμα ο γαλαξίας, σε ευχαριστω geo έκανα edit το προηγούμενο ποστ και το έσβησα :)
 
Το Plus που έκλεισε το 2008 και έγινε ΑΒ City (του ΑΒ Βασιλόπουλος τα σουπερμάρκετ)
 
τα τροφώ ( αν δεν κάνω λάθος δεν είχε γίνει μια προσπάθεια πριν λίγα χρόνια αναβίωσής τους; )
 
"ΜΑΡΚΕΤ ΕΛΛΑΣ" στο Χολαργό. Γωνία Μεσογείων και Χαλανδρίου (σήμερα 17ης Νοέμβρη) .

Κατεδαφίστηκε και σήμερα στο ίδιο σημείο είναι κτήριο της Εθνικής Τράπεζας (γραφεία και όχι κατάστημα) .
 
Aθηνά με σήμα την Αθηνά φυσικά. Υπήρχε σίγουρα ένα στον Χολαργό στην Μεσογείων, εκεί που είναι ο Βερόπουλος τώρα.
 
Πολύ σωστά, δίπλα από τα Goodies.
 
Εγώ απορώ , πώς και δεν βρέθηκε ακόμα κανένας κινέζος να ανοίξει σούπερ μάρκετ ;
 
μεριμνα μαρκετ μου εκανε εντυποση η φιγουρα στις σακουλες τους
 
το τραγουδάκι "πιο φθηνά πιο φθηνά ΠΙΟ ΦΘΗΝΑ!!!" ήταν για το Αθηνά? Το άκουσα στην ταινία "βιος κ πολιτεία" που είχε την Κυριακή!!!!
 
Και η αλυσιδα "Κασιμης" σε ολη την Κορινθια!! Υπαρχει νομιζω ακομα αλλα σε πιο συρρικνωμενη μορφη!!
 
Φάρμα Τετράς... Νομίζω μετά έγιναν Ατλάντικ
 
Super Market Προ Πολιτικός! Από Λαμία και πάνω....
 
krem13 είπε:
τα τροφώ ( αν δεν κάνω λάθος δεν είχε γίνει μια προσπάθεια πριν λίγα χρόνια αναβίωσής τους; )
Τα Τροφό διαδέχτηκαν τα σούπερ μάρκετ Αθηνά και όταν εξαγοράστηκαν τα Τροφό από τον Βασιλόπουλο έγιναν ΑΒ. Στις αρχές της προηγούμενης δεκαετίας πρέπει να έγινε η εξαγορά του Τροφό. Πλέον με ένα ψάξιμο στο γούγλη δε βρίσκω ούτε το λογότυπο. Ήταν ένα πορτοκαλί καγκουρό με ένα μωρό καγκουρό στο μάρσιπό του.

Butterfly είπε:
το τραγουδάκι "πιο φθηνά πιο φθηνά ΠΙΟ ΦΘΗΝΑ!!!" ήταν για το Αθηνά? Το άκουσα στην ταινία "βιος κ πολιτεία" που είχε την Κυριακή!!!!
Μήπως εννοείς αυτό το τζιγκλάκι;

Το είχε χρησιμοποιήσει και ο Χάρρυ Κλύνν στο δίσκο του "Έθνος Ανάδελφον".
 
Πίσω
Μπλουζα