Ρετρό ονόματα

Rakeesh

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.581
Αντιδράσεις
1.732
Υπαρχουν καποια ονοματα που αποπνεουν κατι ρετρο απο μονα τους. Ισως επειδη ειναι σπανια. Ειναι ομως χαρακτηριστικα οταν τα φορουσανε συγκεκριμενοι χαρακτηρες σε κωμωδιες. Ονοματα που φωναζουν "θειτσα" για να δειξουν οτι οι χαρακτηρες που τα φορανε ειναι αλλης εποχης.

Μου ερχεται πολυ ανετα στο μυαλο η πιθανη σκηνη καποιου ανθρωπακου με μουστακι, γυαλια και καραφλα που λεγεται πχ "Ερμόλαος", να βλεπει κατι παράξενο ή τρομακτικό απο το φωταγωγό και να φωνάζει τη γυναικα του "Χαρικλειαααααααα!!!" για να παρει θεση :D Δεν θυμαμαι αν εχω δει πουθενα τετοια σκηνη αλλα μου φαινεται πολυ φυσικη

Θειτσες που μπορω να θυμηθω ηταν πχ η θεια Βιργινία του Μπέζου στους "Απαράδεκτους" και η θεια Ορτανσία παλι του Μπεζου στο "Εκεινες κι Εγω". Η δευτερη ηταν οντως πολυ ρετρο, με τον οικονομο της τον Ιούλιο (αλλο ονομα κι αυτο)

Σε καποια ταινια (μπορει να ηταν και επεισοδιο σιερας) θυμαμαι εναν κυριο με το παραξενο ονομα "Βαραββάς Καρανταβάς" το οποιο το επαναλαμβανε συνεχεια επειδη το ξεχναγε ο πρωταγωνιστής. Μου εκανε εντυπωση γιατι δε νομιζω να υπαρχει αγιος Βαραββας :p

Απο τη "νεωτερη" γενια υπηρχαν διαφορα υποκοριστικα που σημερα θεωρουνται καπως κιτς. Τουλα, Κουλα, Φουλα, Σουλα, Λιτσα, Πιτσα, Κατινα, Ζωζω και φυσικα Λακης που αργοτερα ταυτιστικε με το "φλωρος" και εγκαταλειφθηκε :D

Μη ξεχασουμε και την Ευλαμπία.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το κούλης επίσης δεν χρησιμοποιείται. Άλλο που μου έρχεται απο παλιές ταινίες είναι το Βρασίδας(συνήθως θυρωρός). Από γυναικεία το Φρόσω και το Κατίνα.
 
Καποια ονοματα που θυμιζαν θρησκεία (εκτος απο το Ραφαήλ που ειναι της μοδας τελευταια), οπως : Βάιος, Λάζαρος.

Καποια αλλα που θυμιζουν καπως "χωριό" : (δεν μου ρχεται κατι στο μυαλο :( )

και φυσικα τα υποκοριστικα, κιτς πλεον, που ανεφερες, αλλα ειναι μια γενια πιο πισω απο μας.

Απο την δικη μας γενια και επειτα νομιζω ηταν τα αγγλιστι-γαλλιστι υποκοριστικα : Εβελιν κτλ

Η καθε εποχη εχει και την αναλογη μοδα στα ονοματα (πριν λιγο καιρο ηταν τα αρχαιοελληνικα)
 
Α ναι, Βρασιδας, Θύμιος και Μελέτης, απο αντρικα ονοματα :D

Επισης θυμαμαι το Γοργώ, που νομιζω οτι ειναι το υποκοριστικό της Γρηγορίας
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
:wait2:

Μου έρχονται στο μυαλό 2 ονόματα..

Κλεόβουλος και Ξενοφώντας

Επίσης απο παλιές Ελληνικές ταινίες το Ντιντής, Μίμης και Ζήνων.
 
Αγορή, Αγορίτσα, Αγοράκη.

Κι όμως αυτά είναι γυναικεία ονόματα που έδιναν οι γονείς όταν ήθελαν διακαώς αγόρι αλλά αυτό δεν ερχόταν.
 
Τζέλα, Πέπη.Ντίνος,Λάμπης
 
Ζανέτ και Ζορζέτ (όταν κάποιες μεγαλοκυρίες έκαναν τα ονόματά τους στα γαλλικά)
 
Ευθυμούλα, Μόρφω, Ευδοξία.
 
Μην ξεχνάμε και τα αμερικανοποιημένα, Τζώνης και Τζίμης!
 
χεχε παλια μου τεχνη
 
Προσωπικά δε θεωρώ ότι υπάρχουν ρετρό ονόματα. Ολα τα ακούω ή διαβάζω κατά καιρούς...
 
Μίμης (για τους Δημήτρηδες).
 
*Τα βουκολικά:Δήμος, Μπήλιω, Γκόλφω και Σύρμω.

* Τα ενθύμια ελληνικών ταινιών: Πέρσα, Αθηνόδωρος, Χλόη, Κλεόπας, Ζαμπέτα και Φανούρης.

* Τα τοπικά: Θεοπούλα στη Θράκη, Σουλτάνα σε Ποντιακά χωριά και το επικό χαιδευτικό του Χρήστου, "Κίτσος", που συναντώ σε χωριό των Τρικάλων.

* Τα ανακτορικά: Αμαλία, Φρειδερίκη και Άννα-Μαρία τα προτιμούσαν κάποτε πολλοί βασιλόφρονες νονοί.

* Τα μοδάτα μα ξεπερασμένα πια: Τζένη, Κορίνα, Πωλίνα και Σούζυ (Q;)

* Τα ευωδιαστά: Αφροξυλάνθη, Μαριάνθη, Ροδάνθη, Μελισσάνθη.

* Τα ντόπια της περιοχής μου: Στέργιος (πισμάνεψε), Τράικος, Στογιάννης, Μαλαματή, Ανοιξιά, Μελαχροινή.

Υ.Γ ξέχασα τη...Μαρίκα ρε παιδιά..
 
Πιστεύω οτι το Αβεσσαλώμ (στην ταινεία με το βέγγο που είναι θυρωρός)

και το Άρης Χάλιας δεν έχουν ταίρι...
 
Aσημω............ Ολα τα λεφτα.....
 
Γερακίνα, Ευρωπαία, Ελισάφω (από το Ελισάβετ), Βαγγελί (από το Ευαγγελία). Ολα από τον τόπο καταγωγής της μητέρας μου στις Σέρρες.
 
Πίσω
Μπλουζα