Ρετρό ονόματα

Γαρυφαλια, Λεμονιά , Τριανταφυλλια! Οχι δεν ειναι μαθημα γεωπονιας, ονοματα ηταν (ειναι????) :)
 
Μια κοπελα κοντα στο σπιτι, λεγοταν Ευανθια.

Τωρα εξαφανιστηκε (δεν ξερω που πηγε και τι απεγινε), οπως και το ονομα της :)
 
Ευτερπη, Καλλη, Μυρανθη, Μαριανθη, Χρυσανθη, Ροδανθη-και τα τεσσερα τελευταια λουλουδενια ονοματα , ειναι τα ονοματα των ξαδερφουλων μου- ,Μεμουλο, Ευστρατια.....
 
Δρακούλης(μανιάτικο) και Παράσχος(απλά λολ).
 
To "Παράσχος" εγώ το έχω συναντήσει σαν υποκοριστικό του "Παρασκευάς". Είχα έναν συμμαθητή που το χρησιμοποιούσε.
 
Αστέρω ή Αστερία,Βελούδω,Μαρίκα,Μαριγούλα
 
..ριχνω τον κουβα της σκεψης στο βαθυ πηγαδι των αναμνησεων..

Καπου αχνα εμφανιζεται η μορφη μιας μαυροφορεμενης γεροντισσας,καπου σ ενα χωριο..Η κυρα-Γεσθημανη.

...Ενας φιλος εφερνε κατα καιρους στην παρεα ενα ξαδερφο του,τον Μακη.

Μια μερα τον ρωτησα "απο που βγανει το Μακης" απο το Ακεψιμας..

ε,τον ρωτησα ακομα 3 φορες..Ενα παλιοπαιδο μια μερα ρωταει το φιλο μου "που χαθηκε ρε ο ξαδερφος σου ο καψιμιτζης;":)

..Στο Γαλλικο Ινστιτουτο οπου εφαγα αρκετα χρονια,ερχοταν μια κοπελιτσα που την ελεγαν Βικυ.Στην αναποδραστη ερωτηση απο που βγαινει,η

απαντηση ηταν"απο το Γραμματικη.8)

 


Ακομα γελαω ,οταν ενας ευρηματικος καφρος ,θελωντας να κανει καμακι παει και της λεει"Θελω να γινω το συντακτικο σου...":D

Παντως τα πιο ακυρα ονοματα που χω ακουσει ειναι κατα τεκμηριο γυναικεια.Επισης πολλα απο αυτα που αναφερουν οι προλαλησαντες συντροφοι δεν τα θεωρω ασυνηθιστα,ισως λιγο ρετρο.

Τα τελευταια χρονια εχει επικρατησει η ταση των 2 μικρων ονοματων,με το ενα(το πρωτο) αρχαιοελληνικο.

Το Ραφαηλ,Ραφαηλια το συνανταμε ολο και πιο συχνα λογω του Αγιου Ραφαηλ και της ονομαστης μονης,οπου ταζουν πολλα παιδακια!

 

 


 
don dokken είπε:
..ριχνω τον κουβα της σκεψης στο βαθυ πηγαδι των αναμνησεων..Καπου αχνα εμφανιζεται η μορφη μιας μαυροφορεμενης γεροντισσας,καπου σ ενα χωριο..Η κυρα-Γεσθημανη.

...Ενας φιλος εφερνε κατα καιρους στην παρεα ενα ξαδερφο του,τον Μακη.

Μια μερα τον ρωτησα "απο που βγανει το Μακης" απο το Ακεψιμας..

ε,τον ρωτησα ακομα 3 φορες..Ενα παλιοπαιδο μια μερα ρωταει το φιλο μου "που χαθηκε ρε ο ξαδερφος σου ο καψιμιτζης;":)

..Στο Γαλλικο Ινστιτουτο οπου εφαγα αρκετα χρονια,ερχοταν μια κοπελιτσα που την ελεγαν Βικυ.Στην αναποδραστη ερωτηση απο που βγαινει,η

απαντηση ηταν"απο το Γραμματικη.8)

Ακομα γελαω ,οταν ενας ευρηματικος καφρος ,θελωντας να κανει καμακι παει και της λεει"Θελω να γινω το συντακτικο σου...":D
Έχω λιώσει :bow: :rofl:

Πάντως το Γεσθημανή συναντάται ακόμα! Μία φίλη μου, το χει κάνει Μάνια.

Άλλα περίεργα ονόματα που σπανίζουνε πια, είναι το Επιστήμη, (σε επικείμενο καμάκι κάποιος μπορεί να πει... "θέλεις να σε μελετήσω"? ), το Ρουμπίνα, το Ζήσιμος, το Ιωσήφ, το Κατίγκω ( από Κατερίνα), το Βλάσσης, Κύριλλος, Κασσιανή, Αριστόβουλος.

Θα επανέλθω μόλις θυμηθώ κι άλλα! :p :D
 
To αΚεΨιΜας θυμιζει ΚΨΜ αλλα και αφέψημα ;)
 
..φαντασου με τι συμπλεγματα μεγαλωσε αυτο το παιδι... :D :D
 
Ωραιοζήλη είναι σπάνιο και ωραίο όνομα. Χρυσοβαλάντου από την αγία Ειρήνη (και αρσενικό: Χρυσοβαλάντης) . Το Ροδάνθη που ειπώθηκε είναι το αγαπημένο μου, γιατί.... ευωδιάζει, το Φωφώ επίσης από τα χαϊδευτικά. Μια συμφοιτήτριά μου την λένε Νέλλη. Όταν την ρωτήσαμε από πού βγαίνει το όνομα, μας άφησε άναυδους με το Τρυγόνα. Πάντως, το πιο σπάνιο κατ' εμέ όνομα που άκουσα ποτέ στη ζωή μου είναι το Ζωγραφιά . Στα ανδρικά, σίγουρα θα υπάρχουν ακόμα τα Μερκούριος (χαϊδευτικό Μέρκος) και Μουράτιος (αυτό δεν ξέρω από πού βγαίνει, είχα έναν συστρατιώτη μου με αυτό το όνομα).

Οπ και το βυζαντινό του λοχαγού μας: Λεόντιος!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ ωραίο το θρεντ και με πολλά και παράξενα ρετρο ονόματα!

stakovios είπε:
Έχω μιά φίλη που ονομάζεται, Ωραιάνθη.

Και μιάς που είμαστε στις ωραίες και προηγουμένως ήμουν στο θρεντ της "Μαντάμ Σουσούς", ας μην λησμονήσουμε και την Πανωραία.

Από κοντά έρχεται και η Ευμορφία, την οποία θα συναντήσουμε και ως Μόρφω-φουλα... Καθώς και την Ευφροσύνη, ως Φρόσω...

Άλλες με το πρόθεμα ευ- είναι η Ευφημία, η Ευθυμία και η Ευλαλία...

Τι να πει κανείς, όμως γιά την Αρχοντία;... Ενώ την παράσταση κλέβει η -παρεξηγημένη ολίγον τι- Χάιδω. Όνομα που φέρει και η σύζυγος του νυν πρωθυπουργού (άλλο αν το έχει αλλάξει σε Άντα).

Είχα κάποτε μιά δασκάλα στο δημοτικό που την έλεγαν Ηλιοστάλακτη, άλλα το είχε αλλάξει σε Λούλα...

Ανάμεσα στα λαϊκά παιδιά μιάς άλλης εποχής, επίσης, θα συναντούσε κανείς πολλές φορές κάναν Γιακουμή, κάνα Μεμά, Μένιο ή καναν Γαβρίλη ή Γαβρίλο...

Ενώ αντιθέτως τα αριστοκρατικά σαλόνια θα κοσμούνταν σίγουρα από κάποιον Ριρή, από κάποιον Ντιντή, Κοκό, Ζανό, Λαλάκη, ενίοτε και κανέν Ζωζό...

Στο ανατολικομεσημβρινό γαλάζιο σαλόνι θα εκάθηντο η Ριρίκα, η Λιλίκα και η Τιτίκα, πίνοντας το απογευματινόν τέιον...

Επίσης, ρετρό ονόματα είναι τα: Μαρκέλλα (και Μάρκελλος. Ενίοτε Νύκτας), Βάλια, Βιβή, Λουλού...
 
ειχα φιλη απο την ζακυνθο που την ελεγαν ...Μαυρα... εχουν κ αγια μαυρα σε αυτο το νησι δν θυμαμαι καλα αν ειναι ζακυνθο...!! Ερωτοκριτος ειχα εναν συμμαθητη !!ωραιο ονομα :)
 
Ναι, υπάρχει στη Ζάκυνθο, αγία Μαύρα και γενικότερα το όνομα αυτό ακούγεται σε όλα τα Επτάνησα.

Στο ταξίδι του στη Λευκάδα ο Μαμαλάκης (στο "Μπουκιά και συγχώριο"), επισκέφθηκε -αν δεν κάνω λάθος- ένα μοναστήρι που είναι αφιερωμένο στην Αγία Μαύρα και είπε, ουσιαστικά, ότι πρόκειται γιά την "Santa Maura", την οποία τιμούν ιδιαίτερα οι καθολικοί...
 
SkinMan είπε:
ειχα φιλη απο την ζακυνθο που την ελεγαν ...Μαυρα... εχουν κ αγια μαυρα σε αυτο το νησι δν θυμαμαι καλα αν ειναι ζακυνθο...!! Ερωτοκριτος ειχα εναν συμμαθητη !!ωραιο ονομα :)
Ναι από Ζάκυνθο είναι!!! :D

Μάλιστα υπάρχει και μια όμορφη εκκλησία με μία σπάνια εικόνα η οποία κάηκε πρόσφατα (έτσι μας είπαν-τώρα το τι έγινε.. ποιος ξέρει ;)

Κάτι αντίστοιχο σαν όνομα, υπάρχει στη Λευκάδα, αλλά και στη Σύρο! Πουθενά αλλού στην Ελλάδα.
 
καλα θυμομουν! παντως ειναι ωραιο ονομα!!
 
1. Ανδρέας. Ξέρετε πόσοι βγάλαν τα αγόρια τους έτσι λόγω "αλλαγής"; (δεν το αναφέρω με πρόθεση πολιτικοποίησης)

2. Νάσος. Ναι, το συγκεκριμένο υποκοριστικό του Αθανάσιος έπαιζε πολύ στα 80's

3. Αλέκα. Μη το πάτε πολιτικά πάλι...

4. Κατίνα. Όλες οι θειάδες που παίζαν κουμ κάν έτσι λεγόντουσαν. (και δική μου θεία έτσι λέγεται...και παίζει και κουμ κάν !)
 
Στη γειτονιά μου τη παλιά είχε τρία παραδοσιακά μπακάλικα-ψιλικατζίδικα και οι ιδιοκτητριες λέγοταν Πέρσα (από το Περσεφόνη), Ρούσα (επειδή είχε κόκκινα μαλλιά οι γονείς της την έβγαλαν έτσι) και Αρτεμισία. Στη Σύρο η κοινότητα των καθολικών είχαν ελληνοποιημένα δυτικά ονόματα-Βενέδικτος, Λεονάρδος,Βικέντιος, Αλοίσιος, Ραφαήλος, Βενετία,Φλωρεντία,Λουκρητία,Κωστάντζα,Τερέζα για τις γυναίκες.Τώρα όμως και δε τα προτιμούν πια τόσο
 
Λελα. Ρετρο ονομα που το ακουσα πολλες φορες σε ταινιες της δεκαετιας του '50, αλλα ποτε δεν εμαθα απο που ακριβως προερχεται.

Και φυσικα Τζενη και Τζελα, οχι γιατι ειναι και τοσο ρετρο, αλλα για το παχυ τζ με το οποιο τα ακουγαμε στις παλιες ελληνικες ταινιες. Γιατι αραγε;
 
Το παρθένα δεν είναι σπάνιο όνομα ; Νομίζω ποντιακό

Επίσης από αρχαία ονόματα το Αίαντας και Ιοκάστη (είχα καθηγήτρια στο Λύκειο που την έλεγα έτσι)

Babinella μια φίλη μας που την φώναζαν Λέλα το βαφτιστικό της ήταν Λευκοθέα.
 
Πίσω
Μπλουζα