Ρετρό πίνακας με δακρυσμένο αγοράκι [The crying boy]

Domenica

Banned
Joined
9 Νοέ 2009
Μηνύματα
1.208
Αντιδράσεις
142
Στο παλιο σπιτι της γιαγιάς μου υπήρχε ο πολύ συνηθισμένος πίνακας με το αγοράκι που κλαίει. Νομιζω πως κρατά και ένα αναμμένο κερί. Φοράει ένα καφέ παλτο και έχει μεγάλα δακρυσμένα ματια νομιζω ανοιχτόχρωμα. Σε μορφή πινακα ή και αφισας το εν λογω έργο μπορουσε να βρεθει σχεδον σε ολα τα σπιτια φιλων και γνωστών. Με στεναχωρούσε λίγο αλλά μετά σκέφτηκα πως έδειχνε τον Ολιβερ Τουιστ ή τον Ρεμυ απο το Χωρις οικογένεια και το συμπάθησα περισσοτερο. Ο πινακας μάλλον πετάχτηκε απο την θεια σε μετακομιση. Ξαφνικά εξαφανιστηκε και απο ολα τα σπιτια που ηξερα.

Γνωριζει κανεις απο που έρχεται το πρωτότυπο, την ιστορία του ή τελοςπάντων κατι παραπάνω; Υπάρχουν φωτογραφίες;
 
Ο πιο γνωστός πίνακας για ένα αγόρι που κλαίει είναι αυτός
DSC00036.jpg
Σου θυμίζει τίποτα?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι αυτός ειναι, ευχαριστώ! Τον εχεις σε αφισα στο σπιτι; Ξερουμε τιποτα για την ιστορία του; π.χ. την προελευση της εικονας; Υπηρχε οντως και σε εκδοχή με κερί ή δεν θυμάμαι καλά;
 
Οχι δεν τον έχω τον πίνακα. Απλά μου είναι γνωστός. Ο δημιουργός του είναι Ισπανός ονόματι Bruno Amadio ή γνωστός και ως Giovanni Bragolin. Έκανε μια σειρά με πίνακες με αυτό το θέμα. Υπάρχει ένας θρύλος οτι οι πίνακες φέρουν μια κατάρα!!!

Ψάξτε λίγο στο διαδίκτυο "The crying boy painting" ;)
 
Ευχαριστώ δεν ειχα ιδέα! Κατάρα; Δεν ξέρω αν ειχε σχεση με τον πινακα αλλά στα 80ς μας ετυχαν διάφορα! Στο διαδικτυο λέει για φωτιες και φωτια δεν πιάσαμε ευτυχώς, εκτος και αν μετραει και μεταφορικά. Βεβαια η εφημεριδα που το διεδωσε δεν ειναι της εμπιστοσυνης... Αν υπάρχει σε παραλλαγες ισως καλά θυμάμαι και την εκδοχη με το κερι αν και στο διαδικτυο δεν την βρηκα. Το κοριτσάκι που κλαιει δεν το έχω δει ποτέ αν και θυμάμαι κοπελες που έκλαιγαν και ένα γκομπλεν με κοριτσάκι που δακρυζει, χαριτωμένα ομως και οχι σπαραξικάρδια. Αρα καλα μαλλον εκανε η θεια και το ξαποστειλε!

Σημειωση

Για αυτο αγαπω την Retromaniax, ξεθάδουμε διάφορα που μας σημάδεψαν μικρους. Φανταζομουν πως δεν θα έβγαινε τιποτε με το The crying boy painting! Τελικά στην ζωη τα πράγματα ειναι απλά. Ξανα ευχαριστώ.

Πάντως η απορια παραμένει

Γιατί βρισκόταν στα σπιτια όλων; Ας πουμε η ᾽κοπελα που διαβάζει᾽ του Φραγκοναρ έγινε δημοφιλης μαλλον ως γκομπλεν διοτι κεντάγαν ολες και τελοςπάντων δειχνει μια χαρουμενη στιγμή, ο ᾽καπετανιος᾽ ειχε σχεση με την αγαπη μας για την θαλασσα ως λαος θαλασσινος, τα ´αφρικανικα᾽ μας πηγαιναν σε μερη εξωτικά και μαγεμενα, αλλά το αγοράκι γιατί;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Koιτα να δεις τελικα,πριν κανα μηνα επεσα πανω του και πιστευα οτι ηταν προσωπικη αναμνηση.

Το συγκεκριμενο παιδακι το ειχαμε αγορασμενο σε συσκευασια κοντρα πλακε ,μπορει και απο σκληρο χαρτι,ηταν απο αυτα που στο κατω μερος τους κολλαγες το ημερολογιο εκεινα τα ορθογωνια μικρα που ειχαν ανεκδοτα,ποιηματα απο πισω.

Anyway οποτε το βλεπω το θυμαμαι (εκτος αν θυμαμαι λαθος,lol).
 
Χα, χα, χα, χα! Τον είχαμε κι εμείς...

...αυτόν τον πίνακα, μας τον πούλησε ένας 40άρης τύπος, γύρω στο 1980 για ένα κατοστάρικο, στην πλατεία του Αγ. Παντελεήμονα και μας έλεγε ότι ήταν δικό του έργο. "...κοιτάξτε και την υπογραφή μου! Τσαγανέας!" Αχ χα χα χα! Βρε τον μπαγάσα! Την φάτσα του απατεώνα, την είχε όμως και μάλιστα, πλησίαζε τον ορισμό!

Πάντως, είχε την υφή πραγματικού πίνακα, δεν ήταν σαν αφίσα και ακόμα δεν έχω καλοκαταλάβει αν η μάνα μου τότε, είχε πιστέψει πραγματικά ότι ήταν γνήσιος ή αν ήταν μαϊμού και απλώς τον πήρε για διακόσμηση, λόγω της φθηνής τιμής του... Βέβαια, αν κρίνω και από την κατάληξή του...
 
τον έχω εγώ τον πίνακα αυτο κάπου
 
Βρε.. μηπως να βρισκαμε και την εικονα της τσιγγανας με τα μεγαλα σκουλαρικια κρικους και το εντυπωσιακο ντεκολτε? Σε ισπανιδα εμοιαζε. Την ειχαμε στο σπιτι χρονια, αλλα χαθηκε στην ανακαινηση :(
 
θα σας το φωτογραφίσω μόλις το βρω
 
Λορένα είπε:
Βρε.. μηπως να βρισκαμε και την εικονα της τσιγγανας με τα μεγαλα σκουλαρικια κρικους και το εντυπωσιακο ντεκολτε? Σε ισπανιδα εμοιαζε. Την ειχαμε στο σπιτι χρονια, αλλα χαθηκε στην ανακαινηση :(
Πρέπει να την έχει στο σπίτι της η συχωρεμένη η γιαγιά μου.

Και δεν έχει πεταχτεί. :)
 
Την τσιγγανα την εχω ανεβασει σε εκδοχη γκομπλεν στο θρεντ ᾽ρετρο φωτιστικα και καδρα᾽. Κεντημενη απο την μανουλα μου. Τελικά το αγοράκι το ειχε δει κανεις αλλος στην εκδοχη με το κεράκι; Εξαφανιστηκε αραγε μαζικά λογω του μυθου της καταρας; Το κοριτσακι που ειναι;
 
Domenica είπε:
Την τσιγγανα την εχω ανεβασει σε εκδοχη γκομπλεν στο θρεντ ᾽ρετρο φωτιστικα και καδρα᾽.
Domenica δεν λεω γι'αυτη την τσιγγανα (ειπα και εγω.. την ανεβασαν και δεν την ειδα..)

Ηταν μαυρο-μπεζ- καφε χρωμα, μια γυναικα σπανιολα, μελαχρινη, με μπουκλες (καπως) το μαλλι, με τεραστιους κρικους για σκουλαρικια, και ενα μπουστο με φορεμα εκρου

Προσωπο - ντεκολτε απεικονιζε το καδρο και σε κοιταζε καπως πλαγια. Πολυ ομορφη γυναικα..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
http://www.forteantimes.com/features/articles/1308/the_curse_of_the_crying_boy.html

Διαβαστε εδω ολα οσα θα θελατε να μαθετε για το δακρυσμένο αγοράκι και φοβοσασταν να ρωτησετε!

Λορενα την βρηκα την τσιγγανα σου στο διαδικτυο,(vintage gypsy girl painting στις εικονες)νομιζω πως αυτην λες. Μηπως η δεσποινις τσιγγανα αξιζει δικο της θρεντ, να ανεβασουμε και τις φιλεναδές της;

http://www.google.co.uk/imgres?imgurl=http://farm4.static.flickr.com/3585/3347864816_bd5c4072ea.jpg&imgrefurl=http://www.flickr.com/photos/e_mma/3347864816/&usg=__dlka4h0YK7spq1PGfs42m4AxmEI=&h=500&w=375&sz=147&hl=en&start=0&sig2=JVzbkrNZqqdGGlZeqxbesw&zoom=1&tbnid=NrHAXbJ07-2qdM:&tbnh=149&tbnw=108&ei=oJzjTZbwO8f4sgaWkdCIBg&prev=/search%3Fq%3Dgypsy%2Bgirl%2Bpainting%26um%3D1%26hl%3Den%26client%3Dsafari%26sa%3DN%26rls%3Den%26biw%3D1327%26bih%3D767%26tbm%3Disch&um=1&itbs=1&iact=hc&vpx=501&vpy=223&dur=480&hovh=259&hovw=194&tx=134&ty=156&page=1&ndsp=35&ved

Clemence με συγκινεις, αυτό το ειχε η γιαγιά μου σε συντριβανι με αποκάτω δελφινια! Αχ θεια μου ολα στον παλιατζη τα έστειλες...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η θεία μου ακόμα έχει στο σαλόνι της έναν πίνακα με δακρυσμένο αγόρι. Απορώ τι το ωραίο έχει.
 
To κοριτσάκι είναι αυτό
images


H εκδοχή με το κεράκι υπάρχει σίγουρα? Τουλάχιστον στα έργα του Bruno Amadio δεν έχει κάτι τέτοιο
 
Το θυμάμαι ξεκάθαρα αλλά ισως να το μπερδευω με αλλο ρετρο καδράκι. Ωραιο και το κοριτσάκι δεν το ειχα δει ποτέ όμως σε σπιτι. Ο μυθος απο οτι διάβασα λεει να κρεμασεις το αγοράκι και το κοριτσάκι μαζι για να γλιτωσεις το ολοκαυτωμα. Παντως και η υπαρξη του ζωγραφου απο αυτα που βρηκα αμφισβητειται. Υποτιθεται πως υπάρχουν και δευτερης γενιας παιδακια παραλλαγες των κλασσικών απο αλλους ζωγραφους.

Κριμα που δεν βρήκαμε την σωστή τσιγγανα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aardvark είπε:
Koιτα να δεις τελικα,πριν κανα μηνα επεσα πανω του και πιστευα οτι ηταν προσωπικη αναμνηση.Το συγκεκριμενο παιδακι το ειχαμε αγορασμενο σε συσκευασια κοντρα πλακε ,μπορει και απο σκληρο χαρτι,ηταν απο αυτα που στο κατω μερος τους κολλαγες το ημερολογιο εκεινα τα ορθογωνια μικρα που ειχαν ανεκδοτα,ποιηματα απο πισω.

Anyway οποτε το βλεπω το θυμαμαι (εκτος αν θυμαμαι λαθος,lol).
Ψηλέ, μάλλον λες για το αγοράκι με τα μαλλιά με τις μύτες που ακουμπούσε με την πλάτη σε τοίχο, και το ένα πόδι το είχε κάτω και το άλλο ακουμπούσε στον τοίχο...

Τελικά είναι φοβερό που έχουμε όλοι τις ίδιες αναμνήσεις από τους πίνακες αυτούς!!!
 
Πίσω
Μπλουζα