Ρετρό παιδάκια που...μεγάλωσαν!

Βασικά η Μαρία Χοακίνα είχε αναφερθεί σ'αυτό το ποστ, γι'αυτό κι εγώ είχα συμπληρώσει τα υπόλοιπα παιδιά του Καρουζέλ. Η φωτογραφία της όμως έχει πια σβηστεί, όπως κι αυτές που υπήρχαν στο ίδιο το θέμα του Καρουζέλ. Κρίμα για σας, γιατί θυμάμαι αρκετές ακατάλληλες :p
 
Θυμάμαι τη γλυκύτατη (τότε) Ντρου Μπάριμορ στον Ε.Τ. τον Εξωγήινο (πλεονασμός δεν είναι αυτό;;; :what: ) Τώρα μάλλον κάτι σε UFO κάνει

Επίσης το κοριτσάκι του Copertone στα μέσα του '70 που το σκυλάκι της κατέβαζε το βρακάκι και διαπίστωνε μετ' εκπλήξεως πως δεν είχε μαυρίσει ο ήλιος το συγκεκριμένο σημείο, δεν ήταν άλλη από τη Μπρουκ Σηλντς στο ξεκίνημα της λαμπρής της καριέρας...

(Οσο για τις φωτό... Ντεν έκω φωτό γκαρντιά μου... :D )
Το κορίτσι στο Coppertone δεν ήταν η Μπρουκ Σιλντς (την οποία είδαμε πρόσφατα ως ψυχοπαθή γιαγιά στο Law & Order), αλλά η Τζόντι Φόστερ.
 
θα τρελαθώ... το κοριτσάκι της coppertone δεν ήταν η Ντριού Μπάριμορ?
 
Η Μπάριμορ γεννήθηκε το 1975. Tο παιδάκι του Coppertone είναι ζωγραφιά και υπάρχει από τη δεκαετία του 50 - η Φόστερ "έπαιξε" το ρόλο στη δεκαετία του 60 σε τηλεοπτικές διαφημίσεις αλλά δεν αντικαταστάθηκε ποτέ το σκίτσο με τη φάτσα της.

Τα τελευταία χρόνια εδώ, και νομίζω και στην Ελλάδα, το κοριτσάκι εμφανίζεται όλο και πιο ντυμένο, στο όνομα του υστερικού νεοπουριτανισμού που κυριαρχεί (*) Και καλά τώρα, που φοράει κανονικό μπλουζάκι, δεν είναι τελείως γελοίο το logo (αν και δεν έχει πια νόημα αφού η όλη ιστορία ήταν να φαίνεται η διαφορά στο μαύρισμα) αλλά παλιότερα ζωγραφίζαν ένα βρακάκι να την καλύπτει οπότε τι τράβαγε ο σκύλος?

1581549904556.png1581550100577.png

(*) Honi soit qui mal y pense
 
Πίσω
Μπλουζα