Ρετρό παιδική κολώνια Donald

krios

RetroNuts!
Joined
21 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.801
Αντιδράσεις
424
Πείτε μου ότι θυμάστε την παιδική μας κολώνια Donald! Το κουτί ήταν μπλε σκούρο και τα αστεράκια κόκκινα και κίτρινα. Την αφιερώνω σε όλο το φόρουμ :flower:

16911.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχω πάθει σοκ!!!

RESPECT........ :worship:

Η εικόνα του παιδιού στο κουτί ήταν θαμμένη στα βάθη του μυαλού μου, μέχρι σήμερα...

"Δεν περιγράφω άλλο!!!" © Γ. Χελάκης
 
Δ Ε Ν Ε Ι Ν Α Ι Δ Υ Ν Α Τ Ο Ν !
 
Δ Ε Ν Ε Ι Ν Α Ι Δ Υ Ν Α Τ Ο Ν ! ^ 2
 
Απίστευτο!!!!! Πριν από καμιά 20αριά χρόνια μου την είχαν φέρει δώρο γενεθλίων....

@krios, απλά respect!!! :bow:
 
Η σειρά προϊόντων Donald διέθετε και πάνες. Αυτό με εξέπληξε ιδιαίτερα. Δεν τις είχε αναφέρει κανείς ποτέ κι ούτε τις είχα δει. (Κι ούτε φορέσει :) )
 
serano915 είπε:
Απίστευτο!!!!! Πριν από καμιά 20αριά χρόνια μου την είχαν φέρει δώρο γενεθλίων.... @krios, απλά respect!!! :bow:
Ακριβώς το ίδιο θυμάμαι κι εγώ! Μου την είχαν κάνει δώρο γενεθλίων...
 
@Haros

Γελάω πολύ από χθες με το σχόλιο: ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ. Να είσαι καλά. (Ισχύει και για τον Wally)
 
Κλασική κολόνια B.U. για τα κορίτσια...ένα set σε μεγάλο κύλινδρο περιείχε ένα μικρό κύλινδρο B.U. και επιπλέον σαμπουάν και γαλάκτωμα αν δεν κάνω λάθος!Επιπλέον είχε βγει και σε set με ομπρέλα B.U.
 
Μα αυτή η B.U δεν είναι για μωρά :(
 
Αγαπημένη κολώνια!!! ::)

To βούλωμα του μπουκαλιού ήταν το κεφάλι μιάς πάπιας;;; :xm: (ή θυμάμαι άλλη;;; )
 
Καλά θυμάσαι Juanita. Ήταν ένα παπί (ίσως να έχει να κάνει και με το γνωστό παπί του Ντίσνεϋ και όνομα της κολώνιας: Donald)
 
Χα υπάρχει και συνέχεια...Χουανίτα ή το παπί ήταν σε μετέπειτα συσκευασίες ή έχουμε την ίδια νοσηρή φαντασία :)

Donald κολωνια (1).jpg

και επίσης σας θυμίζω την οδοντόκρεμα Donald (η γεύση φράουλα ήταν ροζ οδοντόκρεμα και είχε και κάτι κόκους, μόλις είδα τη διαφήμιση μου ήρθε και η γεύση).

Εδώ το κουτί έχει ένα παπί καθώς και ένα παπούτσι με στέγη, το οποίο το είχε ως κύριο θέμα το καφέ κουτί των παιδικών παπουτσιών Μούγερ!

17534.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εμενα γιατι μου εφερναν κατι κολωνιες Μυρτω και δε συμμαζευεται?
 
Μια χαρα ειναι η Μυρτω - ακομα τη χρησιμοποιω (για μεσα στο σπιτι - γιατι εξω πεφτει γελιο)
 
Σ΄ευχαριστώ "ξανά" για άλλο ένα θέμα που άνοιξες. Νομίζω ότι "τότε" δεν υπήρχαν και πολλές επιλογές. Το ευτύχημα ήταν ότι όλη αυτή η σειρά ήταν πολύ καλής ποιότητας και συνάμα πολύ όμορφη, οπότε ήμασταν τυχερή γενιά.

Σπάω το κεφάλι μου να θυμηθώ πού έχω ξαναδεί τις εικόνες (παπάκι, σπιτάκι, λουλουδάκια, αστεράκια, κ.λπ) εκτός από αυτές τις συσκευασίες. Ίσως σε εικονογράφηση κάποιου παραμυθιού ... δεν ξέρω.

Υ π ο κ λ ί ν ο μ α ι στο κοκοράκι του μωρού.
 
Να είσαι καλά Caprice μου. Το κοκκοράκι, μου το έκανε η μαμά μου κι εμένα αλλά σε στυλ μπουκλάκι. Μάλλον με ρόλεϊ. Θα το σκεφτώ σοβαρά και ίσως ανεβάσω το ντοκουμέντο! (Πάλι ρεζίλι θα γίνουμε :) )
 
ξερει καποιος αν κυκλοφορει ακομα η κολωνια Donald; ειχε και ωραιο αρωμα...
 
Εχω να τη δω πολλα χρονια σε καποιο καταστημα η φαρμακειο. Απο αυτο το γεγονος και μονο, συμπεραινω οτι δεν κυκλοφορει πλεον.

Μακαρι ομως να πεφτω εξω γιατι πραγματικα ηταν υπεροχη!
 
Πίσω
Μπλουζα