Ρετρό πασχαλινά αντικείμενα

Τοτε φτιαχτηκε η τοτε αγοραστηκε;
Τότε αγοράστηκε. Δεν είναι κάποιο έργο τέχνης για να έχει και ημερομηνία κατασκευής επάνω ή κάποιο σαφές διακριτικό. Είναι όμως στα υπέροχα κιτς(ως ρεύμα όχι ως υποτιμητικός χαρακτηρισμός) της εποχής!
 
Hταν μόδα στην αμερικη όπως εδώ στο μινιόν με τον αη βασιλη αλλά λίγο creepy όλοι μα όλοι οι κούνελοι .
GJFCYZAWAAAtXPP~2.png
 
Γενικά τα δύο τελευταία ποστ είναι λίγο θρίλερ. Μια ανατριχίλα σου την προσφέρουν.
Αυτός ο κούνελος είναι ο πιο λάιτ που βρήκα που να δεις και άλλους, καλά τα παιδάκια κλαιγανε ολα
 
Τα μωρά το βράδυ θα είχαν εφιάλτες , ανατριχίλα μας πιάνει εμάς καλά δεν είχαν πιο συμπαθητικές στολες; ευτυχώς που δεν ήρθε η μοδα αυτή και σε μας
maxresdefault.jpg
 
Ρετρομυστες μου βλέπετε ρετρο αντικείμενα; αν υπάρχουν να αγορασω κατι;Προβολή συνημμένου 275031Προβολή συνημμένου 275030

:rolleyes: Χμμμ... Δεν βλέπω κάτι ρετρό. Βασικά δεν θυμάμαι καν να στολίζαμε στα 70s, 80s, 90s πασχαλινούς λαγούς. Ως ελληνικά πασχαλινά διακοσμητικά θυμάμαι τα κοτοπουλάκια, τα κοκοράκια, τα αυγά με την επένδυση απο ύφασμα που άνοιγαν κι περιείχαν μεσα ή σοκολατάκια ή κούκλα ή καραμέλες. Κι στα παιχνίδια, τα κουκλάκια της el greco μέσα σε αυγουλάκια (σ.σ. νομίζω κι Παταπούφα είχε κυκλοφορήσει μέσα σε πλαστικό αυγό) κι τις περιβόητες Πασχαλίτσες ΝΟΕL.
Η πασχαλινή διακόσμηση (σ.σ. ξενόφερτη με τα "Easter rabbits" κλπ) κι γενικά ο καταναλωτικός/εμπορικός χαρακτήρας που τείνουν να καθιερώσουν κι στο Πάσχα είναι φαινόμενο των τελευταίων 20-15 ετών. Δεν θυμάμαι κάτι άλλο...
 
Τελευταία επεξεργασία:
:rolleyes: Χμμμ... Δεν βλέπω κάτι ρετρό. Βασικά δεν θυμάμαι καν να στολίζαμε στα 70s, 80s, 90s πασχαλινούς λαγούς. Ως ελληνικά πασχαλινά διακοσμητικά θυμάμαι τα κοτοπουλάκια, τα κοκοράκια, τα αυγά με την επένδυση απο ύφασμα που άνοιγαν κι περιείχαν μεσα ή σοκολατάκια ή κούκλα ή καραμέλες. Κι στα παιχνίδια, τα κουκλάκια της el greco μέσα σε αυγουλάκια (σ.σ. νομίζω κι Παταπούφα είχε κυκλοφορήσει μέσα σε πλαστικό αυγό) κι τις περιβόητες Πασχαλίτσες ΝΟΕL.
Η πασχαλινή διακόσμηση (σ.σ. ξενόφερτη με τα "Easter rabbits" κλπ) κι γενικά ο καταναλωτικός/εμπορικός χαρακτήρας που τείνουν να καθιερώσουν κι στο Πάσχα είναι φαινόμενο των τελευταίων 20-15 ετών. Δεν θυμάμαι κάτι άλλο...
Έβγαλε κάτι κοκορακια τώρα που νομίζω ότι τα είχαμε και μεις στα ρετρο χρόνια. Θα ανεβάσω.
 
Πίσω
Μπλουζα