Ρετρό (πολύ ρετρό όμως) σημειώσεις Γεωμετρίας

alkis21

ΚickOff World Champ 2013
Joined
16 Οκτ 2008
Μηνύματα
2.603
Αντιδράσεις
202
Ανακάλυψα πρόσφατα αυτό το κειμήλιο στο σπίτι των γονιών μου και θέλω να το μοιραστώ μαζί σας: Πρόκειται για το βιβλίο σημειώσεων Γεωμετρίας της μητέρας μου, οι οποίες γράφτηκαν γύρο στο 1968.

Λέω βιβλίο και όχι τετράδιο διότι το έντυπο είναι δερματόδετο παρακαλώ:

picture.php


Πραγματικά χάζεψα με τα εξαιρετικά γράμματα και κυρίως με τα απίστευτα σχήματα, από τα οποία δεν ξεφεύγει ούτε κουκκίδα!

picture.php


Το έντυπο αποτελείται από 120 πυκνογραμμένες σελίδες, στο τέλος μάλιστα έχει και περιεχόμενα.

picture.php
 
Μόνο για σημειώσεις δε φαίνονται τόσο καθαρογραμμένα και προσεγμένα που είναι.

Ωραίο εύρημα Αλκη.
 
Με το ξύλο που έπεφτε τότε από τους δασκάλους ακόμα και για ψύλλου πήδημα, ας τόλμαγε να μην τα έχει καθαρογραμμένα και άψογα. ;)
 
Ευτυχως αργησα να γεννηθω καμια ~20ετια ,γιατι λογω μουντζουρας και ως σεσημασμενος και κατ εξακολουθηση κακογραφος,στο γυμνασιο ανεξεταστεος θα ημουν ακομα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εδώ εγώ πρόλαβα χειρόγραφο βιβλίο (Μιγαδική Ανάλυση) στο πανεπιστήμιο στα μέσα της δεκαετίας του 90...

Είναι ωραία τα χειρόγραφα σε πρώτη εντύπωση, αλλά αν χρειαστεί να μελετήσεις σε κουράζουν
 
Παραδόξως, μου θυμίζει τα πρώτα βιβλία της αριθμητικής που είχαμε στο Δημοτικό (Γ' & Δ' ) τα οποία έμοιαζαν με τετράδιο και μάλλον ήταν χειρόγραφα...

Δεν τα έχω δει πουθενά αλλού όσο και αν έχω ψάξει, οπότε υπάρχει και το ενδεχόμενο να με απατά οικτρά η μνήμη μου... Ίσως κάποιος συνομίληκος να θυμάται κάτι περισσότερο... :xm:
 
Ωραίο εύρημα Αλκή!

Παιδιά έμενα πάντως έτσι όμορφα που είναι γραμμένα με προτρέπει να κάτσω να διαβάσω...
 
circleag είπε:
Ωραίο εύρημα Αλκή!
Παιδιά έμενα πάντως έτσι όμορφα που είναι γραμμένα με προτρέπει να κάτσω να διαβάσω...
Κι εμένα!!! (όχι γεωμετρία, όμως... είμαι του θεωρητικού. :p )
 
εγω στα μαθηματικα εχω κενα απο τα προσημα... :(

ας ειναι καλα ο μεσος ορος...
 
Stormwatch είπε:
Εδώ εγώ πρόλαβα χειρόγραφο βιβλίο (Μιγαδική Ανάλυση) στο πανεπιστήμιο στα μέσα της δεκαετίας του 90...Είναι ωραία τα χειρόγραφα σε πρώτη εντύπωση, αλλά αν χρειαστεί να μελετήσεις σε κουράζουν
Εμείς στα ΤΕΙ είχαμε παμπολλες χειρόγραφεσ σημειώσεις (ΠΜΔΗΕ 2-Παραγωγή, Μεταφορα και Διανομή Ηλεκτρικής Ενέργειας) καθώς και σε εργαστήρια, οι οποίες συνήθως ήταν αρκετά προσεγμένες, για φωτοτυπίες, μιας και άργησε να διαδοθεί να γράφεις πολύπλοκα μαθηματικά σύμβολα στον υπολογιστή, κλπ. (Πήρα το πτυχίο μου το 2003).
 
...ωραίο...και πολύ ρετρό...ευρημα!!! Προσεγμένη έκδοση!

Το αγαπημένο μου μάθημα!!! :sealed:
 
Πίσω
Μπλουζα