Ρετρό προστασία από την οθόνη μας! (Φίλτρα)

Omenforever

RetroMasteR
Joined
26 Mαϊ 2006
Μηνύματα
1.910
Αντιδράσεις
1.113
Για προστατευόμαστε από την "ακτινοβολία" της οθόνης, και να προσέχουμε την υγεία των ματιών μας, έπρεπε να εγκαταστήσουμε (για να καθησυχάσουμε τους γονείς μας κυρίως) ένα από αυτά τα μαραφέτια. Τα είχατε χρησιμοποιήσει και εσείς; Ιδού το δικό μου "φίλτρο οθόνης", που τον καιρό εκείνο κόστιζε 10900 δραχμές:









Πράγματι με προστάτεψε... Δεν έβλεπα τίποτα και έπρεπε να ανεβάζω τη φωτεινότητα :animeek::biglaugh:
 
Απ ότι θυμάμαι -μόνο για εφαρμογές γραφείου/ κείμενο είχες κάποια βελτίωση ενώ τα σπρέυ καθαρισμού για κάποιο λόγο αντί να καθαρίσουν μάλλον χειροτέρευαν την κατάσταση αφήνοντας εκείνο το ιριδίζον εφέ ....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nemo είπε:
Απ ότι θυμάμαι -μόνο για εφαρμογές γραφείου/ κείμενο είχες κάποια βελτίωση ενώ τα σπρέυ καθαρισμού για κάποιο λόγο αντί να καθαρίσουν μάλλον χειροτέρευαν την κατάσταση αφήνοντας εκείνο το ιριδίζον εφέ ....

Ακριβώς έτσι! Δυστυχώς δεν μου έχει μείνει συσκευασία από σπρέυ της εποχής για να τη βάλω να γελάσουμε...
 
Θυμαμαι ειχα πει στον πειρασμο να εγκαταστησω ενα στο μονιτορ του 6128 περισσότερο γιατι ηθελα να τον "φορτωσω"-"στολισω" με κανα περιφεριεακο παρα για θεματα υγειας.

Ναι τοσο τον αγαπαγα. :p
 
Aardvark είπε:
Θυμαμαι ειχα πει στον πειρασμο να εγκαταστησω ενα στο μονιτορ του 6128 περισσότερο γιατι ηθελα να τον "φορτωσω"-"στολισω" με κανα περιφεριεακο παρα για θεματα υγειας.


Ναι τοσο τον αγαπαγα. :p

Aardvark είπε:
Λοιπον εχουμε

 


Amstrad MP1/MP2 modulator--Check


Amstrad TV-Tuner--Check



Amstrad DD1 FDD--Check



Λειπει η DK-Tronics εξωτερικη μνημη αλλα μεχρι να την αποκτησω ας πουμε οτι ηθελα τα μασινακια μου να εχουν το logo της
Amstrad !!


Κανένα πλεκτό

C0RgAFQWEAAEKgq.jpg

με το "logo της Amstrad " πάντα έπαιξε καθόλου ? :p :diablotin:

ή ένα σεμεδάκι (***) έστω ? :p :diablotin:

(***) για να δανειστώ λίγη έμπνευση από σημερινό topic
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Omenforever είπε:
Τα είχατε χρησιμοποιήσει και εσείς;
Το ειχαμε, το ειχαμε... :D

Και μια φορα θυμαμαι, ειχε ερθει ενα "καλοπαιδο" επισκεψη με την μανα του και ηθελε σωνει και καλα να παιξουμε στον υπολογιστη κανα παιχνιδακι.

Ε, να μην του χαλασω το χατηρι - ηταν και μουσαφιρης - βαζω ενα παιχνιδακι να τρεχει.

Εμ, τι το θελα... :banghead: ....εκει που παιζαμε, κανει μια ετσι και σηκωνει το φιλτρο - ηθελε να βλεπει πιο "ζωντανα" τα χρωματα το μαναρι μου,

που να τον επαιρνε και να τον σηκωνε.... :rant: - και γινεται η στραβη λιγα λεπτα μετα.... :precry: .....σε καποιο κουνημα του γραφειου,

σκαει το φιλτρο με δυναμη πανω στην οθονη και ραγιζει διαγωνια!!!! :cry:

Το τι μπινελικια του κατεβασα δεν λεγεται.... :rant: :rant::mad::mad:
 
Σταύρο κόβω το κεφάλι μου ότι παίζατε Pit-Fighter! :headbang: :rofl:
 
Omenforever είπε:
Σταύρο κόβω το κεφάλι μου ότι παίζατε Pit-Fighter! :headbang: :rofl:

Μωρε με τα νευρα που ειχα εκεινη την στιγμη, το παιχνιδι εγινε αυτοματα delete απο την μνημη.... :precry:
 
Οι οθόνες εκείνης της εποχής είχαν τόσο μεγάλο κόκκο, που το φίλτρο, κι αν δεν προστάτευε τα μάτια, τουλάχιστον τον απάλυνε. Στη μεγάλη φωτεινότητα, πραγματικά ο κόκκος τρύπαγε μάτι... Μυστηριώδης βέβαια ήταν η αναγκαιότητα του "καλωδίου", με το οποίο έκανες κάποιου είδους "γείωση"... Παραμυθένια !

Με την ευκαιρία, έχω εκπλαγεί τώρα, πριν από κανα-δυο χρόνια, με εταιρία κινητής τηλεφωνίας, που για τους υπαλλήλους χρησιμοποιεί κάποια ειδικά φίλτρα, ώστε να βλέπει την οθόνη μόνο αυτός που κοιτάει εντελώς κάθετα (υπάλληλος) και όχι ο πελάτης ! Από ελάχιστα λοξά, όλη η οθόνη είναι κατάμαυρη ! Θα το έχετε παρατηρήσει...
 
Βλέπω ότι ο φίλος μας o Mr. Computer έχει κάνει ένα βίντεο επί του θέματος:


Και ερωτώ: Δεν θυμάμαι να συνέδεσα ποτέ τη γείωση του φίλτρου μου. Έχασα κάτι από τα "οφέλη" του; :D

Υ.Γ. Μπορεί να φταίω εγώ, αλλά με τη μουσική του βιντεακίου σε κάποια φάση περίμενα ότι από κάπου θα εμφανιστεί η Ginger Lynn. Ξαναλέω, ίσως το πρόβλημα είναι καθαρά δικό μου :p
 
Οι οθόνες εκείνης της εποχής είχαν τόσο μεγάλο κόκκο, που το φίλτρο, κι αν δεν προστάτευε τα μάτια, τουλάχιστον τον απάλυνε. Στη μεγάλη φωτεινότητα, πραγματικά ο κόκκος τρύπαγε μάτι... Μυστηριώδης βέβαια ήταν η αναγκαιότητα του "καλωδίου", με το οποίο έκανες κάποιου είδους "γείωση"... Παραμυθένια !
Το καλώδιο πιστεύω ότι ήταν γείωση για το στατικό ηλεκτρισμό, για να μην τραβάει σκόνη το φίλτρο.
 
Πίσω
Μπλουζα