Ρετρό προσφορές εφημερίδων

Κάτι παραπλήσιο : είχε δοθεί ένα φορητό CD player (σκέτο), από τα "ΝΕΑ" νομίζω. Άνοιγε σαν βιβλίο από την επάνω πλευρά (για την ακρίβεια "από μπροστά", σαν κασετίνα, χωρίς "συρταράκι" δηλαδή). Έζησε για πολλά χρόνια ως Η γκλαμουριά κάτω από την κονσόλα του αυτοκινήτου μου, μπροστά από το λεβιέ ταχητήτων, συνδεδεμένο με line-in με το κυρίως κασσετόφωνο.

Και αυτό γιατί μιλάμε για εποχή που ήταν μεν διαδεδομένο -και ακριβό- τo cd, αλλά δεν υπήρχαν ραδιο-cd αυτοκινήτου, ούτε και αντιγραφικά στους υπολογιστές, για να μη φθείρεις τα πρωτότυπα, αν αποφάσιζες να τ' ακούσεις επί των τεσσάρων τροχών...

Το εν λόγω μάλιστα, τα πήγαινε αρκετά καλά και στις λακούβες, με τα πτωχά αντικραδασμικά που διέθετε. Χρώμα σκούρο καφέ προς μαύρο, μεταλλιζέ...

Πάντως ήδη μετά το 96, εκτός ρετρό δηλαδή, η ανισοβαρής αναλογία μεταξύ προσφορών και περιεχομένου εφημερίδων είχε ήδη γελοιοποιηθεί. Θυμάμαι ένα επεισόδιο του Α.Μ.Α.Ν., που μάλλον δεν υπάρχει στο youtube, όπου κάποιος έφευγε από το περίπτερο του Καλυβάτση, με περασμένο έναν από τους κομπάρσους με σελοφάν πάνω σε μια εφημερίδα ! :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θυμάμαι σίγουρα ότι CD player κασετόφωνο και ράδιο, μάρκας sanyo είχε δώσει ο ελεύθερος τύπος. Όχι τίποτα άλλο απλώς το είχα πάρει.
 
Η δορυφορική κεραία του "Ελεύθερου Τύπου" στα 1996. Θυμάμαι έδινες και ένα ποσό μαζί, νομίζω 85.000 και τα κουπόνια.
 
Το 1995 καλοκαίρι είχαμε μαζέψει κουπόνια από το TV Zaping και αγοράσαμε με 35.000 δρχ (αν θυμάμαι καλά) ένα CD player με κασσετόφωνο και ραδιοόφωνο μάρκας Amstrad και δώρο 3 CD. Ήταν το 1ο μας CD player. Υπάρχει ακόμη αλλά το CD player άρχισε από νωρίς να μη λειτουργεί καλά...
 
Επισης καπου το 1996, η Ελευθεροτυπια ειχε δωσει με κουπονια μια συλλογη που λεγοταν "Μύθος Ρεμπέτικος", και είχε τη βιογραφία και κάποια τραγούδια από τον Μάρκο Βαμβακάρη, τον Βασίλη Τσιτσάνη και τον Γιάννη Παπαϊωάννου. 1 βιβλίο και 4 cd για τον καθένα. Στο σύνολο δηλαδή 3 βιβλία και 12 cd.
 
Από κουπόνια της Απογευματινής είχαμε πάρει μια συλλογή της Polygram με 4 cd,νομίζω με 10 κουπόνια και 5.000 δρχ.Βέβαια είχαν επιτυχίες του 90,ενώ η προσφορά αυτή ήταν κάπου στο 96 και ήταν οι κλασικές θήκες με μαύρο κάλυμα στην άκρη.Επίσης οι εφημερίδες και τα περιοδικά έδιναν τότε αρκετά παλιότερα cds με επιτυχίες,τα περιοδικά κόστιζαν 1.000-1.500 δρχ και οι εφημερίδες περίπου 800 δρχ με το cd.Είχαμε αρκετά κυρίως της BMG,τα περισσότερα με ελληνικες επιτυχίες από Κωνσταντίνα,Αλέξια,Χαριτοδιπλωμένο,Αρβανίτη,Βόσσου,Δάντη,Πανταζή,Στανίση αλλά και cds αυτούσια με τα τραγούδια της κανονικής τους κυκλοφορίας,απλά αλλάζοντας το εξώφυλλο και φυσικά χωρίς το εσωτερικό booklet όπως της Λίτσας Γιαγκούση το πρώτο της cd και της Άντζυς Σαμίου Η πιο γλυκιά μου αμαρτία.Η αδερφή μου έπαιρνε και τη Σούπερ όταν είχε cd και έτσι είχαμε και best of με Σάκη Ρουβά και επιτυχίες της polygram.
 
Πίσω
Μπλουζα