Ρετρό προσφορές σε περιοδικά

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.051
Στις μέρες μας τα περιοδικά προσφέρουν ως δώρο τα πάντα.

DVD, τσάντες, ομπρέλες, ρούχα, αρώματα. Μόνο σπίτια και κότερα δε δίνουν.

Θυμάμαι στα 80's , οι προσφορές των περιοδικών ήταν πολύ σπάνιες και γίνονταν αφορμή συζήτησης.

Χαρακτηριστικά θυμάμαι ότι το ΑΓΟΡΙ έδινε αυτοκόλλητα μια φορά το χρόνο, νομίζω το ΜΠΛΕΚ

είχε δώσει μπρελόκ και επίσης είχε γίνει χαμός όταν το PLAYBOY είχε πρωτοδώσει τράπουλα.
 
Τα περιοδικά τότε πρόσφαραν συνήθως αφίσες. Θυμάμαι στο σχολείο κάναμε όλοι συλλογή. Τα κοριτσάκια Wham και A-ha και τα αγοράκια Maiden, Metallica άντε και καμιά Samantha Fox
 
Και καποιες φορες και σιδεροτυπα
 
προσφορές που έβρισκες π.χ. σε Μπλεκ ή Αγόρια του '80 ήταν μεταξύ άλλων:

  • επιτραπέζια
  • σιδερότυπα
  • χαρτοτεχνίες
  • χαρτάκια (με ποδοσφαιριστές, με αυτοκίνητα)
  • γραμματόσημα
  • αυτοκόλλητα
  • αφίσες (με καλλιτέχνες, ποδοσφαιρικές ομάδες)
συνήθως στις μεσαίες σελίδες, ορισμένες φορές στο μέσα του εξώφυλλου..
 
Το Μπλέκ είχε βάλει το 1984 περίπου, χαρτονένιο "subbuteo".

Δηλ. χαρτονένια παικτάκια όπου στη βάση τους σφήνωνες ένα άλλο κομματάκι χαρτόνι και στέκονταν όρθια. Αυτός ήταν και ο λόγος που ξεκίνησα να παίρνω Μπλέκ.
 
ποιος θυμάται τον μικρό δίσκο βινυλίου του Jacson που είχε βάλει το ποπ και ροκ;
 
Επίσης, τις χαρτοκοπτικές που έβαζε το Μίκυ Μάους για να φτιάξεις ένα - ένα σπιτάκι την Λιμνούπολη, την διαστημική βάση, το φορτηγό του Γκούφι και... (το αγαπημένο μου) τον κουμπαρά χρηματοκιβώτιο του Σκρούτζ; Δυστυχώς, δεν μου έχει απομείνει τίποτα πια....
 
Playmolover είπε:
...τις χαρτοκοπτικές που έβαζε το Μίκυ Μάους για να φτιάξεις ένα - ένα σπιτάκι την Λιμνούπολη, την διαστημική βάση, το φορτηγό του Γκούφι και... (το αγαπημένο μου) τον κουμπαρά χρηματοκιβώτιο του Σκρούτζ
Νομίζω είχε βάλει και χαρτοκοπτική "ποδόσφαιρο".

Παίκτες είχε όλους τους χαρακτήρες, ακόμα και πολλούς "δευτεροκλασάτους".

Σε κάθε παίκτη, όταν τον κόλλαγες (μπροστά και πίσω) έβαζες μια δραχμή στη βάση του,

για να στερεώνεται καλύτερα.
 
Playmolover είπε:
ποιος θυμάται τον μικρό δίσκο βινυλίου του Jacson που είχε βάλει το ποπ και ροκ;
Θυμάμαι ότι το Metal Hammer είχε βάλει ένα flexi δισκάκι διαφημιστικό,

από τη συλλογή "Stars on Thrash".
 
exetlaios είπε:
Νομίζω είχε βάλει και χαρτοκοπτική "ποδόσφαιρο".
Παίκτες είχε όλους τους χαρακτήρες, ακόμα και πολλούς "δευτεροκλασάτους".

Σε κάθε παίκτη, όταν τον κόλλαγες (μπροστά και πίσω) έβαζες μια δραχμή στη βάση του,

για να στερεώνεται καλύτερα.
Το είχα φτιάξει αυτό, ναι, ωραίο ήταν όπως και άλλα.

Ένα Πάσχα είχε και πρωτότυπες αυγοθήκες να φτιάξεις.
 
βέβαια το πολύ κακό με όλα αυτά είναι ότι συχνά απαιτούν να καταστρεφεί μέρος του περιοδικού, ειδικά όταν η προσφορά (σιδερότυπο, χαρτοκοπτική) βρισκόταν στην εσωτερική πλευρά του εξώφυλλου.. από την άλλη το πιο σπουδαίο ήταν που τότε τόσο μας μάγευαν..
 
Θυμάμαι το Super Miky που είχε στο τέλος των σελίδων του μια χειροτεχνία!!!!
 
Starbuck είπε:
προσφορές που έβρισκες π.χ. σε Μπλεκ ή Αγόρια του '80 ήταν μεταξύ άλλων:
  • επιτραπέζια
  • σιδερότυπα
  • χαρτοτεχνίες
  • χαρτάκια (με ποδοσφαιριστές, με αυτοκίνητα)
  • γραμματόσημα
  • αυτοκόλλητα
  • αφίσες (με καλλιτέχνες, ποδοσφαιρικές ομάδες)
συνήθως στις μεσαίες σελίδες, ορισμένες φορές στο μέσα του εξώφυλλου..
mplekf1ex1.jpg


mplek2lo0.jpg


mplek3ro6.jpg


mplek4tn8.jpg
 
Πω πω Nemo τις θυμάμαι αυτές τις συγκεκριμένες σελίδες.Τι μου θυμίζεις τώρα...
 
playmolover το θυμαμαι εγω πολυ καλη φαση,καθως και καποιες κασετες καποια περιοδο!!
 
Λοιπόν επανέρχομαι....

Και όμως, βρήκα μία συλλογή ΑΤΟΥ-ΥΠΕΡΑΤΟΥ που είχε βάλει κάποτε το Μπλεκ. Σώζονται και οι κάρτες και του κουτάκι τους.

Επίσης θυμήθηκα ότι κάποτε που είχε βγει το Smash - Hits στα ελληνικά είχε βάλει δύο κονκάρδες. Η μία ήταν της Kylie και η δεύτερη δεν θυμάμαι καλά... (Την Kylie είχα)...

Κασσέτες single όπως και 45αρια βινυλίου είχε βάλει το Ποπ - Κορν (πρόπερσι πέταξα όλα τα τεύχη μαζί με αυτά του Ποπ και Ροκ). Σώζεται στη συλλογή μου και κασσέτα και δισκάκι.

Μικρός Καουμπόυ, Αρχηγός, Σερίφης και τα σχετικά (δεν θυμάμαι ποιο ακριβώς) είχε τον χάρτη των ΗΠΑ στο οπισθόφυλλο. Κάθε οπισθόφυλλο και ένα κομμάτι του χάρτη. Αυτό όμως δεν το έχω πια...

Όταν βρω και άλλα artifacts που μου έχουν μείνει από τότε... θα επανακάμψω!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο Μικρός Κάου-Μπόυ δημοσίευσε το χάρτη του Φαρ-Ουέστ. Έχουν αναρτήσει αρκετά στο http://www.greekcomix.gr σε δικό του θέμα αν θες να το θυμηθεις.
 
Αν θυμαμαι καλα το καλοκαιρι του 88 ειχε το αγορι ενα μπρελοκακι ως προσφορα μου χε κανει μεγαλη εντυπωση τοτε
 
Στο Μοναστηράκι βρήκα Κατερίνα του 1995 με δώρο puzzle με την φωτογραφία του Κορκολή.

Το 1996 ήταν η πρώτη φάση που έβγαζαν στα τηλεπεριοδικά Βιντεοκασέτες από ταινίες της Finos Film και του Καραγιάννη-Καρατζόπουλου και έδιναν CD με ελληνικά τραγούδια των 90s. Τα είχα κάποτε αλλά τα πούλησα στο διαδίκτυο έναντι χρηματικού ποσού
 
H "Μανίνα είχε πάντα αφίσες, σιδερότυπα και στο οπισθόφυλλο χαρτοκοπτική "Ντύσε την κούκλα". Ειδικά τα σιδερότυπα και οι αφίσες ήταν το πρώτο που κοιτάζαμε όταν την αγοράζαμε!
 
Πίσω
Μπλουζα